Tesla (amerykańskie przedsiębiorstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Tesla, Inc.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tesla Roadster (2007)
Tesla Model S Concept
Tesla Model S (2012)
Tesla Model S (2016)
Tesla Model 3
Tesla Model X
Tesla Model Y
Tesla Roadster (2017)
Tesla Cybertruck
Tesla Semi
Tesla Cyberquad

Tesla, Inc. – amerykański producent elektrycznych samochodów osobowych, SUV-ów, pickupów, samochodów sportowych oraz ciągników siodłowych, z siedzibą w Austin, działający od 2003 roku.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Tesla Model 3 (Tesla Model ☰) – w pełni elektryczny, pięciodrzwiowy kompaktowy sedan, zaprojektowany przez Tesla Motors, zaprezentowany 31 marca 2016. Pierwsze zamówione samochody zostaną dostarczone pod koniec 2017 roku.

Historia[ | edytuj kod]

Początki[ | edytuj kod]

Od 2003 do 2008 roku trwały prace nad wprowadzeniem do produkcji pierwszego samochodu marki Tesla o nazwie Roadster. Auto powstało we współpracy z Lotus Cars. Sylwetka auta zbliżona jest do Lotusa Elise oraz Europa. Pojazd wprowadzono do produkcji w 2008 roku. Rok później zaprezentowano prototyp 7-osobowego liftbacka segmentu E o zasięgu na jednym ładowaniu 300 mil oraz sportowych osiągach.

General Motors Company (w skrócie GM) – amerykański koncern przemysłowy. Jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. General Motors, najlepiej znany jest z produkcji samochodów, lecz także obecny jest na rynku produkcji silników okrętowych, instalacji przemysłowych, technologii komunikacyjnych oraz usług finansowych. Spółka publiczna od 20 grudnia 1916 roku notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GM (tzw. „Wall Street”). Główna siedziba znajduje się w Detroit w stanie Michigan. Koncern zatrudnia około 212 tys. pracowników (2012 r.).Elon Reeve Musk wym. /ˈi:lɒn ˈmʌsk/ (ur. 28 czerwca 1971 w Pretorii) – amerykański przedsiębiorca i filantrop, założyciel lub współzałożyciel przedsiębiorstw PayPal, SpaceX, Tesla, Neuralink i Boring Company pochodzący z Afryki Południowej (posiada obywatelstwo południowoafrykańskie, kanadyjskie oraz amerykańskie). Obecnie jest dyrektorem generalnym i technicznym w SpaceX, dyrektorem generalnym i głównym architektem w Tesla Inc. Według stanu na październik 2018 roku jego majątek wynosi 22,8 mld USD, dzięki czemu znalazł się na 54. pozycji najbogatszych ludzi świata magazynu Forbes.

Pojazdy[ | edytuj kod]

Produkcja pierwszego seryjnego samochodu Tesli rozpoczęła się w czerwcu 2012 roku pod nazwą Model S. Pod koniec 2014 roku do produkcji wszedł wariant z dwoma silnikami elektrycznymi, pozwalający na osiągnięcie 100 km/h w 3,2 s. Każdy produkowany od tamtego momentu pojazd otrzymał system aktywnej prewencji kolizji oraz możliwość dokupienia systemu Autopilot.

Lotus Cars – brytyjskie przedsiębiorstwo branży motoryzacyjnej, zajmujące się produkcją samochodów sportowych i wyścigowych. Przedsiębiorstwo ma swoją siedzibę w Norfolk w Anglii. Od 1996 roku właścicielem Lotusa jest malezyjska firma Proton. Samochody Lotus cechuje prostota wykonania, świetne prowadzenie i niewielka masa pojazdów.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

29 września 2015 roku odbyła się prezentacja oraz wręczenie pierwszych kluczyków do nowego Modelu X, który jest siedmioosobowym crossoverem. 31 marca 2016 został zaprezentowany Model 3. W 2019 roku odbyły się z kolei dwie premiery nowych pojazdów – w marcu przedstawionego średniej wielkości crossovera Model Y, a w listopadzie dużego pickupa Cybertruck.

SpaceX (Space Exploration Technologies Corporation) – amerykańskie przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego, założone w roku 2002. Jego celem jest budowa silników rakietowych i rakiet nośnych oraz statków kosmicznych, w tym także załogowych. Kluczem do osiągnięcia sukcesu ma być znaczne zmniejszenie kosztów wynoszenia ładunku na orbitę. Przede wszystkim, SpaceX projektuje i buduje serie tanich rakiet orbitalnych Falcon.Toyota RAV4 - kompaktowy SUV japońskiej marki Toyota produkowany od 1994 roku. Obecnie produkowana jest czwarta generacja pojazdu.

Sprzedaż[ | edytuj kod]

Globalna sprzedaż Tesli przekroczyła 250 000 sztuk we wrześniu 2017 r., a 300 000 pojazd został wyprodukowany w lutym 2018 r. Najlepiej sprzedającym się samochodem był początkowo Model S, którego sprzedaż na całym świecie wyniosła około 218 874 sztuk w okresie od czerwca 2012 r. do grudnia 2017 r., a model X – około 72 059 sztuk sprzedanych w okresie od września 2015 r. do grudnia 2017 r. Dostawy modelu 3 wyniosły w 2017 r. 1764 sztuki.

Robot – mechaniczne urządzenie wykonujące automatycznie pewne zadania. Działanie robota może być sterowane przez człowieka, przez wprowadzony wcześniej program, bądź przez zbiór ogólnych reguł, które zostają przełożone na działanie robota przy pomocy technik sztucznej inteligencji. Roboty często zastępują człowieka przy monotonnych, złożonych z powtarzających się kroków czynnościach, które mogą wykonywać znacznie szybciej od ludzi. Domeną ich zastosowań są też te zadania, które są niebezpieczne dla człowieka, na przykład związane z manipulacją szkodliwymi dla zdrowia substancjami lub przebywaniem w nieprzyjaznym środowisku.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W sierpniu 2015 r. Tesla rozpoczęła reorganizację swoich sklepów, wprowadzając interaktywne wyświetlacze dotyczące bezpieczeństwa, autopilota, sieci ładującej i silników. W 2017 r. Tesla dysponowała budżetem marketingowym w wysokości 52 mln USD i skorzystała z programu rekomendacji oraz kampanii informacyjnej, aby przyciągnąć kupujących.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Ford Motor Company – amerykański producent samochodów osobowych, SUV-ów, samochodów sportowych, vanów, pickupów i samochodów ciężarowych z siedzibą w Dearborn działający od 1903 roku. Marka współtworzy koncern Ford Motor Company.

W 2016 BYD Auto było najlepiej sprzedającym się producentem aut elektrycznych na świecie, sprzedając 101 183 sztuk, a Tesla – 76 243. Przychody Tesli osiągnęły jednak 6,35 mld USD, podczas gdy indeks BYD osiągnął 3,88 mld USD. Również w 2016 roku firma sprzedała samochody o wartości 1 miliarda USD w Chinach, największym na świecie rynku pojazdów elektrycznych, a w październiku następnego roku osiągnęła porozumienie z chińskim rządem w sprawie budowy fabryki w Szanghaju.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Crossover — rodzaj samochodu łączącego w sobie cechy wielu segmentów nadwoziowych, który wyodrębnił się z segmentu samochodów typu SUV. Nadwozie typu crossover stało się szczególnie popularne od przełomu I i II dziesięciolecia XXI wieku na fali popularności takich samochodów, jak Nissan Juke.

Od października 2016 r. Tesla prowadziła około 260 galerii lub punktów sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. W czerwcu 2016 r. Tesla otworzyła swój pierwszy „sklep w sklepie”: małą placówkę w domu towarowym Nordstrom w centrum handlowym The Grove w Los Angeles. W 2017 roku Tesla otworzyła lokalizacje handlowe w Dubaju i Korei Południowej.

NASDAQ (ang. National Association of Securities Dealers Automated Quotations) – pozagiełdowy, regulowany rynek akcji w Stanach Zjednoczonych, z filiami w Kanadzie i Japonii, zorganizowany i nadzorowany przez National Association of Securities Dealers.Tesla Semi – elektryczny samochód ciężarowy produkcji Tesla, Inc., zaprezentowany w 2017 roku. Rozpoczęcie produkcji jest zaplanowane na 2021 rok.

16 marca 2020 produkcja Tesli przekroczyła poziom miliona samochodów. Milionowym pojazdem była Tesla Model Y w kolorze czerwonym. Od czasu osiągnięcia poziomu produkcji 300 tysięcy sztuk w 2018 roku do miliona w 2020 minęły dwa lata.

W 2021 roku według Kantar BrandZ Tesla stała się najcenniejszą marką motoryzacyjną świata, z wyceną na poziomie 42 miliardów dolarów (ok. 161,3 miliardów złotych). Sam wzrost wartości wyniósł ponad 275 procent. Dodatkowo po raz pierwszy w historii firma zanotowała całoroczny zysk.

Oprogramowanie[ | edytuj kod]

Oprogramowanie Tesli umożliwia nie tylko jazdę autonomiczną. Od aktualizacji 9.0 ma pozwalać także na granie w gry z Atari. Nie tylko na wyświetlaczu, np. kontrolerem w Pole Position ma być kierownica samochodu (podczas postoju).

Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.

Wartość giełdowa[ | edytuj kod]

Akcje Tesli zadebiutowały na nowojorskiej giełdzie NASDAQ 29 czerwca 2010 roku, ceną 17 dolarów za akcję. Tesla na giełdzie w 2017 była wyceniana wyżej niż General Motors i Ford. Odpowiednio dla Tesli było 50,84 mld dolarów, około 50 mln dolarów więcej niż GM, Ford był wyceniany na 45 mld. W styczniu 2018 na Wall Street, za akcję Tesli płacono ok. 346 dolarów. Akcje General Motors wyceniane są na 44,16 dolara, a Forda na 12,05 dolara. Szczególnie szybki wzrost cen akcji w przypadku Tesli zanotowano w 2020 roku, gdy od stycznia 2020 (95 $) do stycznia 2021 (895 $) wzrosły o ~800 dolarów. W styczniu 2021 roku giełdowa wartość Tesli wzrosła do 700 miliardów dolarów amerykańskich, akcje natomiast osiągnęły rekordową wartość właśnie 895 dolarów amerykańskich.

Bibilioteca Nacional do Brasil (pol. Brazylijska Biblioteka Narodowa) jest instytucją chroniącą dziedzictwo dokumentalne i bibliograficzne Brazylii, znajduje się w Rio de Janeiro, przy placu Cinelândia. San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.

Strategia[ | edytuj kod]

Strategia motoryzacyjna Tesli polega na emulowaniu typowych cykli życia produktów technologicznych i początkowo skierowana jest do zamożnych nabywców. Następnie wprowadziłby się na większe rynki w niższych cenach (wraz ze wzrostem sprzedaży i ogólnej popularności samochodów elektrycznych na świecie). Technologia akumulatora i napędu elektrycznego dla każdego modelu będzie opracowywana i opłacana poprzez sprzedaż wcześniejszych modeli. Roadster był niskobudżetowy i wyceniony na 109 000 USD. Model S i Model X były ukierunkowane na bardziej luksusowy rynek. Model 3 jest skierowany do segmentu wyższego rzędu, jednak sporo tańszy od modelu S. Ta strategia biznesowa jest powszechna w branży technologicznej. Według postu na blogu Elona Muska, „Nowa technologia w dowolnej dziedzinie wymaga kilku wersji do optymalizacji przed dotarciem na rynek masowy, w tym przypadku konkuruje ze 150 latami i bilionami dolarów wydanymi na samochody benzynowe”.

Tesla Model S (Tesla WhiteStar) – elektryczny samochód osobowy produkowany przez markę Tesla Motors od 2012 roku. Jest to pierwszy masowo produkowany pojazd elektryczny. Model S jest stylizowanym na coupé połączeniem luksusowej limuzyny z liftbackiem. Nadwozie auta w całości wykonano z aluminium. Samochód poprzedził prototyp o nazwie Alpha zaprezentowany w 2009 roku. Europejska premiera wersji produkcyjnej pojazdu miała miejsce podczas Geneva Motor Show 2012.Tesla Model X - koncepcyjny siedmio osobowy samochód elektryczny o nadwoziu crossovera zaprezentowany podczas Tesla Design Studio w Los Angeles 9 lutego 2012 roku. Auto bazuje na Modelu S. Produkcja auta rozpocząć się ma w 2014 roku.

Strategia produkcji Tesli obejmuje wysoki stopień integracji pionowej (80% na 2016 r.), która obejmuje produkcję komponentów i własną infrastrukturę do ładowania. Firma prowadzi ogromne fabryki, aby uzyskać korzyści skali. Tesla buduje elektryczne podzespoły układu napędowego do pojazdów innych producentów, w tym inteligentny napęd elektryczny ED2 ForTwo (najtańszy samochód Daimler AG), Toyota RAV4 EV i niestandardowy elektryczny samochód dostawczy Freightliner. Integracja pionowa jest rzadkością w branży motoryzacyjnej, gdzie firmy zazwyczaj zlecają dostawcom wytworzenie 80% komponentów i koncentrują się na produkcji silników i montażu końcowym.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.{{Czasopismo infobox}} Nieznane pola: "odpowiednik". Forbes – amerykański dwutygodnik o tematyce biznesowej, założony w 1917 przez Bertiego Forbesa.

Strategia sprzedaży Tesli polega na sprzedaży swoich pojazdów w salonach firmowych i w Internecie, zamiast na tradycyjnej strategii dealerskiej. Strategia technologiczna Tesli koncentruje się na czysto-elektrycznej technologii napędowej i przenoszeniu innych podejść z branży technologicznej na transport, takich jak aktualizacje oprogramowania online. Tesla umożliwia używanie patentów technologicznych każdemu, kto będzie to robił w dobrej wierze. Umowy licencyjne zawierają postanowienia, na mocy których odbiorca zgadza się nie składać pozwów przeciwko Tesli lub bezpośrednio kopiować ich wzorów. Tesla zachowała kontrolę nad swoją inną własnością intelektualną, taką jak znaki handlowe i tajemnice handlowe, aby zapobiec bezpośredniemu kopiowaniu jej technologii.

Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.Tesla Cybertruck – elektryczny samochód osobowy typu pickup klasy pełnowymiarowej produkowany pod amerykańską marką Tesla od 2021 roku.

Wiceprezes ds. zasobów ludzkich Arnnon Geshuri zobowiązał się do przeniesienia prac produkcyjnych „z powrotem do Kalifornii”. W 2015 r. Geshuri przeprowadził gwałtowny wzrost zatrudnienia, o którym mówił; „W ciągu ostatnich 14 miesięcy mieliśmy 1,5 miliona aplikacji z całego świata, ludzie chcą tu pracować”. Geshuri kładzie nacisk na zatrudnianie weteranów, mówiąc: „Weterani są świetnym źródłem talentu dla Tesli i my tego chcemy”.

BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową. Austin – miasto w południowej części Stanów Zjednoczonych, nad rzeką Colorado (nie mylić z inną rzeką Kolorado tworzącą Wielki Kanion), stolica stanu Teksas. Miasto powstało w 1839 roku z osady Waterloo. Nową nazwę nadano mu na cześć zasłużonego dla Teksasu polityka Stephena F. Austina zwanego Ojcem Teksasu.

Do 31 stycznia 2016 przedsiębiorstwo funkcjonowało pod firmą Tesla Motors.

Full Self-Driving Beta[ | edytuj kod]

Full Self-Driving Beta to płatna aktualizacja oprogramowania Tesli poprawiająca osiągi związane z jazdą autonomiczną (tzw. „autopilot”). Zwykły autopilot w Tesli ma rozwiązania w stylu aktywnych tempomatów co ułatwia jazdę po autostradzie (co najmniej poziom 1. pojazdu autonomicznego). Nowe oprogramowanie natomiast dodaje funkcję automatycznej zmiany pasa ruchu, rozpoznawania znaku STOP, wykrywania sygnalizacji świetlnej, oraz automatycznego parkowania równoległego lub prostopadłego. To czyni z samochodów Tesli samochód autonomiczny poziomu 3. Być może nawet poziomu 4., zwłaszcza w amerykańskich miastach z prostym układem ulic.

Samochód koncepcyjny (ang. concept car) - pojazd studyjny, opracowywany przeważnie w formie prototypu w celu zademonstrowania zdolności projektanckich, technologicznych i stylistycznych producenta samochodów lub biura stylistycznego. Powstają również przedprodukcyjne pojazdy, należące do koncepcyjnych.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

W praktyce został on przetestowany w 2021 przez osoby związane z „Whole Mars Catalog”, gdzie niemal samodzielnie pojazd Tesli pokonał 600 km z San Francisco do Los Angeles. Z materiałów przedstawionych przez osoby związane z „Whole Mars Catalog” może nie wynikać, że interwencja człowieka była potrzebna i niezbędna.

Liftback – typ nadwozia samochodu osobowego, zbliżonego konstrukcyjnie do samochodu typu hatchback, różniącego się nieznacznie - bardziej pochyloną szybą i (czasem niewielkim) nawisem nadwozia za tylnym kołem. W obu przypadkach szyba unosi się jako integralny element pokrywy bagażnika. W wielu krajach pojęcie tożsame z hatchback, aczkolwiek mianem hatchback określa się auta klas niższych, często modele miejskie.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Tesla Model Y – elektryczny samochód osobowy typu crossover klasy średniej produkowany pod amerykańską marką Tesla od 2020 roku.
BYD Auto (chiń. upr.: 比亚迪汽车, pinyin: Bǐyàdí Qìchē) – chińskie przedsiębiorstwo branży motoryzacyjnej zajmujące się produkcją samochodów osobowych i autobusów, należący do koncernu BYD Company, wytwarzającego akumulatory elektryczne. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Shenzhen, w prowincji Guangdong.
Humanoid – każdy byt, którego kształt ciała przypomina ludzkie. Termin obejmuje więc ssaki naczelne jak i mityczne istoty czy sztuczne organizmy (androidy), szczególnie w kontekście fantastyki naukowej i fantasy.
Pojazd elektryczny – pojazd (np. rower elektryczny, samochód elektryczny, tramwaj, autobus elektryczny, trolejbus, pociąg elektryczny) posiadający jako napęd jeden lub więcej silników elektrycznych. W szczególnym przypadku pojazd elektryczny sam w sobie może być elementem silnika elektrycznego.
Northvolt AB – szwedzkie przedsiębiorstwo projektowo-wytwórcze, specjalizujące się w technologii akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych.
Freightliner Trucks – amerykański producent samochodów ciężarowych z siedzibą w Portland, w stanie Oregon. Przedsiębiorstwo założone zostało w 1942 roku i należy obecnie do grupy Daimler AG.
Autosegment E – klasa samochodów osobowych, nazwana czasami klasą premium, pośrednia między autami klasy średniej i luksusowymi.

Reklama