Terytorium Nowego Meksyku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Terytorium Arizony wyodrębnione podczas wojny secesyjnej w 1863 roku.
Na przyłączonym do Nevady obszarze znajduje się dziś m.in. Las Vegas

Terytorium Nowego Meksykuterytorium zorganizowane USA, powstałe 9 września 1850 roku.

Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Terytorium Kolorado – historyczna jednostka administracyjna USA, terytorium zorganizowane, która istniała od 28 lutego 1861 do 1 sierpnia 1876. Jej granice stanowią także granice obecnego stanu Kolorado. Terytorium został zorganizowane po nastaniu gorączki złota w okolicach szczytu Pikes Peak w latach 1858-1861, kiedy to pierwsze osadnictwo Europejczyków zawitało na te ziemie. Akt prawny ustanawiający Terytorium Kolorado został podpisany przez prezydenta USA Jamesa Buchanana 28 lutego 1861 podczas secesji południowych stanów, jeszcze przed wybuchem wojny secesyjnej. Utworzenie tego terytorium scaliło efektywnie kontrolę Unii nad bogatym w surowce obszarem Gór Skalistych. Już wtedy perspektywa rychłego wcielenia terytorium do Unii jako stanu była brana pod uwagę, lecz ambicje stanowe zostały zablokowane w 1865 wetem prezydenta USA Andrew Johnsona.

Niemal cała zachodnia część Terytorium Nowego Meksyku należała do Meksyku, który utracił około połowy swojego terytorium w wyniku przegranej wojny (traktat z Guadalupe Hidalgo). Kierowano się kompromisem 1850 roku. Ponadto w 1853 dokonano zakupu Gadsdena – obecnie większość tego terytorium należy do Arizony.

Bitwa o Glorieta Pass rozegrała się w dniach 26-28 marca 1862 roku i zadecydowała o losach wojny secesyjnej na Zachodzie dlatego często nazywana jest "Gettysburgiem Zachodu". W bitwie tej oddział ochotników z Kolorado walczył z jedną z konfederackich kolumn generała Sibleya. Mimo że konfederaci byli przekonani, że bitwę wygrali i zadali spore straty oddziałom unionistów, to w rzeczywistości niewielki oddział (450 ludzi) pod dowództwem majora Chivingtona obszedł pozycje południowców i zniszczył ich tabory, co w rezultacie zmusiło ich do odwrotu.Zakup Gadsdena (ang. Gadsden Purchase) – umowa międzynarodowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem z 1853 r. W jej wyniku obecna południowa część stanów Arizona i Nowy Meksyk (licząca 76 770 km², były to tereny na południe od rzeki Gila i na zachód od Rio Grande) została sprzedana przez rząd meksykański. Traktat został podpisany przez Meksyk w 1853 r. przy pośrednictwie Jamesa Gadsdena, a prezydent USA Franklin Pierce podpisał go ostatecznie 24 czerwca 1854.

Po powstaniu 28 lutego 1861 roku Terytorium Kolorado przejęło mały północny fragment. Obszar, z którego 24 lutego 1863 roku Kongres Skonfederowanych Stanów Ameryki wyodrębnił Terytorium Arizony nazywany jest też hrabstwem Santa Ana. Jego granice obejmowały całe południe współczesnej Arizony i Nowego Meksyku.

Wojna secesyjna – wojna, która miała miejsce w latach 1861-1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, pomiędzy stanami wchodzącymi w skład Stanów Zjednoczonych (tzw. Unią lub „Północą”) i Skonfederowanymi Stanami Ameryki (tzw. Konfederacją lub „Południem”), które wystąpiły z Unii.Skonfederowane Stany Ameryki (ang. Confederate States of America, CSA) – południowe stany USA, potocznie zwane Konfederacją, próbujące dokonać secesji i biorące udział w wojnie secesyjnej. W latach 1861-1865 stworzyły one własne państwo.

Terytorium było drogą łączącą Kalifornię z pozostałymi stanami Unii podczas wojny secesyjnej. Osadnicy z Gadsena chętnie przyłączyli się do Skonfederowanych Stanów Ameryki. Odbyła się tu bitwa pod Glorieta Pass zwana też zachodnim Gettysburgiem. W jej wyniku rząd federalny Północy zapanował nad Terytorium Arizony, dotąd należącą od Konfederacji, i zmienił jej granicę na zbliżone do współczesnych.

Las Vegas (wymowa:/lɑːs ˈveɪɡəs/) – najbardziej zaludnione miasto w amerykańskim stanie Nevada, w hrabstwie Clark. Na arenie międzynarodowej kojarzone jest przede wszystkim z grami hazardowymi, zakupami oraz wyszukanymi restauracjami. Las Vegas, które samo siebie określa mianem Światowej Stolicy Rozrywki, słynie z ogromnych kasyn i powiązanych z nimi atrakcji. Tolerancja dla różnych form rozrywki dla pełnoletnich przypisała Las Vegas tytuł Miasta Grzechu.Traktat z Guadalupe Hidalgo – traktat pokojowy kończący wojnę amerykańsko-meksykańską podpisany 2 lutego 1848 roku w Guadalupe Hidalgo (obecnie część miasta Meksyk).

Po wojnie, w 1866 okolice współczesnego Las Vegas przeniesiono do Nevady. Po tym wszystkim Terytorium Nowego Meksyku i Terytorium Arizony przyjęły granice niezmienione do dziś.

6 stycznia 1912 r. Nowy Meksyk został przyjęty do USA jako czterdziesty siódmy stan.

14 lutego 1912 Arizona została czterdziestym ósmym stanem. Ostatnim, w kontynentalnym obszarze kraju. Następne były eksklawy: Alaska i Hawaje.

Kongres Skonfederowanych Stanów Ameryki – ciało ustawodawcze Stanów Skonfederowanych funkcjonujące podczas wojny secesyjnej od 1861 do 1865 roku. Podobnie jak Kongres Stanów Zjednoczonych składał się z dwu izb: Senatu, członkami którego było dwóch senatorów z każdego stanu oraz Izby Reprezentantów, której liczba członków była proporcjonalna do ilości obywateli poszczególnych stanów.Eksklawa – część terytorium państwa lub innej jednostki administracyjnej, położona w oddzieleniu od głównego jego obszaru, lecz na tym samym obszarze lądowym (przeważnie kontynent). Może być otoczona terytorium innego państwa lub jednostki administracyjnej, stanowi wtedy jednocześnie enklawę.
Warto wiedzieć że... beta

Kontynentalne Stany Zjednoczone – 48 amerykańskich stanów leżących na kontynencie północno-amerykańskim, usytuowane na południe od Kanady, włącznie ze stolicą – Waszyngtonem (District of Columbia). Określenie wyklucza stany Alaska, Hawaje, a także wszystkie przybrzeżne amerykańskie terytoria i posiadłości, takie jak Portoryko.
Unia − określenie używane dla amerykańskich stanów, które pozostały w składzie Stanów Zjednoczonych Ameryki (USA) podczas domowej wojny secesyjnej z lat 1861-1865, w przeciwieństwie do Konfederacji. Stany Unii określane są też jako Północ lub pejoratywnie – Jankesi. Drugą stronę konfliktu było – Południe (Konfederaci).

Reklama