• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Terytorium Kolorado  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Terytorium zorganizowane – terytorium objęte przez Kongres Stanów Zjednoczonych ustawą Organic Act formalizującą terytorialny system rządów. Terytoria te dzielą się na terytoria inkorporowane i terytoria nieinkorporowane.Francuzi – naród romański zamieszkujący głównie Francję (ok. 64 mln), Wielką Brytanię (ok. 100 tys.), Katalonię (ok. 4 tys.) oraz nieliczni w Belgii, Andorze, Luksemburgu, Monako i Szwajcarii. Poza tym Francuzi żyją głównie w swoich byłych koloniach w Afryce oraz w własnych terytoriach zamorskich w Oceanii i na innych kontynentach. Około 10 milionów osób francuskiego pochodzenia mieszka w Stanach Zjednoczonych, a 5 milionów w Kanadzie. Ich ojczystym językiem jest francuski. Większość Francuzów to katolicy (chrystianizacja w II – IV wieku). Dzisiaj wielu potomków byłych imigrantów uważa się za część narodu francuskiego, są to przeważnie osoby pochodzenia afrykańskiego i arabskiego. Pozostają oni obywatelami państwa francuskiego.
  Pogranicze Terytorium Kansas, Terytorium Nebraski, Terytorium Utah i Terytorium Nowego Meksyku w 1860. Centralny prostokąt naniesiony na ich tle to granice Terytorium Kolorado, tożsame z granicami stanu Kolorado

  Terytorium Kolorado – historyczna jednostka administracyjna USA, terytorium zorganizowane, która istniała od 28 lutego 1861 do 1 sierpnia 1876. Jej granice stanowią także granice obecnego stanu Kolorado. Terytorium został zorganizowane po nastaniu gorączki złota w okolicach szczytu Pikes Peak w latach 1858-1861, kiedy to pierwsze osadnictwo Europejczyków zawitało na te ziemie. Akt prawny ustanawiający Terytorium Kolorado został podpisany przez prezydenta USA Jamesa Buchanana 28 lutego 1861 podczas secesji południowych stanów, jeszcze przed wybuchem wojny secesyjnej. Utworzenie tego terytorium scaliło efektywnie kontrolę Unii nad bogatym w surowce obszarem Gór Skalistych. Już wtedy perspektywa rychłego wcielenia terytorium do Unii jako stanu była brana pod uwagę, lecz ambicje stanowe zostały zablokowane w 1865 wetem prezydenta USA Andrew Johnsona.

  Rio Grande (hiszp. Río Bravo del Norte) – rzeka w Ameryce Północnej. Długość rzeki wynosi 3034 km, powierzchnia dorzecza około 440 tys. km².Terytorium Utah - terytorium zorganizowane USA istniejące w latach 1850-1896. Było zalążkiem stanów Utah i Nevada oraz częściowo Kolorado i Wyoming.

  Status stanowy dla terytorium stanowił także twardy orzech do zgryzienia dla prezydenta USA Ulyssesa Granta, którego administracja zabiegała o wcielenie Kolorado do Unii jako stanu w obliczu niechęci Kongresu podczas Rekonstrukcji USA. Ostatecznie, Terytorium Kolorado przestało istnieć na rzecz wcielenia stanu Kolorado do Unii w 1876.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Google Książki (Google Book Search) – wyszukiwarka książek wykorzystująca technologię OCR. Wyszukiwanie obejmuje książki znajdujące się w największych księgarniach i bibliotekach na świecie. Niektóre książki znajdujące się w serwisie można przeczytać w całości, do większości jednak jest dostępny jedynie podgląd strony tytułowej i spisu treści bądź wglądu w ogóle nie ma. Pierwotnie usługa została nazwana Google Print, lecz 17 listopada 2005 zmieniła nazwę.

  Opis Terytorium Kolorado[ | edytuj kod]

  Terytorium to zorganizowano z ziem Gór Skalistych po obu stronach szczytów pasma głównego, rozdzielającego zlewiska Pacyfiku i Atlantyku, zawierających obszary naokoło szczytu Pikes Peak, gdzie gorączka złota w Kolorado rozpoczęła się dwa lata wcześniej. Na swoich obszarach wschodnich, nowe terytorium przejęło zachodnie kresy Terytorium Kansas, niezrzeszonych pozostałości po utworzeniu stanu Kansas miesiąc wcześniej, a także wielkie połacie południowozachodniego Terytorium Nebraski, i północny skrawek Terytorium Nowego Meksyku u źródeł i w górnym biegu rzeki Rio Grande. Po zachodniej stronie szczytów, terytorium Kolorado przejęło wschodnie obszary Terytorium Utah, w całości pod wyłączną kontrolą plemion Jutów i Szoszonów. Wschodnie prerie były wtedy luźniej kontrolowane przez przemieszczające się plemiona Czejenów i Arapaho, a także Paunisi, Komanczowie i Kiowa. W 1861, na 10 dni przed oficjalnym powstaniem terytorium, Arapaho i Czejenowie zostali, w obliczu wojskowej przemocy USA nad ich zasadniczo bezbronną ludnością tubylczą, zmuszeni do oddania wielkich połaci prerii pod osadnictwo białych, z przyzwoleniem dalszego zamieszkiwania swoich tradycyjnych ziem, o ile nie atakowali byli osadników przybywających na tereny w okolicach wędrownych obozów indiańskich. Jednak, już u schyłku wojny secesyjnej w 1865, tubylcza obecność na prerii w Kolorado została zasadniczo wyeliminowana.

  Terytorium Nebraski, terytorium zorganizowane USA istniejące od 30 maja 1854 r. do 1 marca 1867 r. Powołane do życia w drodze ustawy Kansas-Nebraska. Stolicą było Omaha. Większość tego obszaru należała do kolonii Luizjany zakupionej od Francji w 1803 roku.Jutowie (nazwa własna Yuti, ang. Ute lub Utah) – plemię Indian Ameryki Północnej blisko spokrewnione z Pajutami i Banokami. Jutowie prowadzili koczowniczy tryb życia na środkowych obszarach dzisiejszych stanów Kolorado, wschodniego Utah i północnego Nowego Meksyku.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Zlewisko – obszar lądowy, z którego wszystkie wody powierzchniowe i podziemne spływają do jednego morza, oceanu bądź też innego zbiornika wodnego. Inaczej: zbiór dorzeczy.
  Andrew Johnson (ur. 29 grudnia 1808, zm. 31 lipca 1875) – szesnasty wiceprezydent Stanów Zjednoczonych (1865), a po śmierci Lincolna został siedemnastym prezydentem Stanów Zjednoczonych (1865-1869)
  Szoszoni – plemię Indian Ameryki Północnej, znanych też jako Węże (ang. Snakes). Należą do rodziny językowej uto-azteckiej. Pierwotnie zamieszkiwali ogromne obszary w dzisiejszych stanach Idaho, Wyoming, Utah, Nevada, Oregon i Montana. Największym skupiskiem Szoszonów był szczep Szoszonów znad Rzeki Wiatrów w Wyoming.
  Preria - rozległe obszary porośnięte roślinnością trawiastą, w Ameryce Północnej. Preria jest podobna do występującego w Azji stepu.
  Arapaho (ang. Arapaho, Arapahoe) – Indianie Ameryki Północnej zamieszkujący pierwotnie obszary Prerii i mówiący językiem z rodziny algonkińskiej.
  Komancze (ang. Comanche) – Indianie Ameryki Północnej posługujący się językiem z rodziny uto-azteckiej. Potomkowie żyją do dziś na terenach USA we wschodniej części stanu Nowy Meksyk, w południowej części Kolorado, północno-wschodniej części Arizony, południowej części stanu Kansas, w Oklahomie i w północno-wschodniej części Teksasu. Pierwotnie należeli do ludności koczowniczej, typowej dla Indian Wielkich Równin w środkowej części Stanów Zjednoczonych.
  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.