Terytorium Kansas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa Terytorium Kansas z zaznaczeniem ważniejszych osad
Zmiany w granicach Kansas Territory

Terytorium Kansas – historyczny obszar administracyjny USA, terytorium zorganizowane, powstały 30 maja 1854 na mocy Ustawy o Kansas i Nebrasce, kiedy to jednocześnie powstało graniczące z nim na północy Terytorium Nebraski ze stolicą w Omaha. Także na mocy tego samego prawa, pierwszą wszakże tymczasową stolicą Terytorium Kansas stała się ufortyfikowana osada Fort Leavenworth nad rzeką Missouri, w północnowschodnim kącie terytorium, granicząca ze stanem Missouri.

Terytorium Kolorado – historyczna jednostka administracyjna USA, terytorium zorganizowane, która istniała od 28 lutego 1861 do 1 sierpnia 1876. Jej granice stanowią także granice obecnego stanu Kolorado. Terytorium został zorganizowane po nastaniu gorączki złota w okolicach szczytu Pikes Peak w latach 1858-1861, kiedy to pierwsze osadnictwo Europejczyków zawitało na te ziemie. Akt prawny ustanawiający Terytorium Kolorado został podpisany przez prezydenta USA Jamesa Buchanana 28 lutego 1861 podczas secesji południowych stanów, jeszcze przed wybuchem wojny secesyjnej. Utworzenie tego terytorium scaliło efektywnie kontrolę Unii nad bogatym w surowce obszarem Gór Skalistych. Już wtedy perspektywa rychłego wcielenia terytorium do Unii jako stanu była brana pod uwagę, lecz ambicje stanowe zostały zablokowane w 1865 wetem prezydenta USA Andrew Johnsona.Fort Leavenworth – baza United States Army znajdująca się w hrabstwie Leavenworth w stanie Kansas na północnym wschodzie tego stanu. Jest to najstarszy fort/baza US Army na zachód od Waszyngtonu, użytkowany bez przerwy od ponad 180 lat. Fort Leavenworth był w przeszłości nazywany „intelektualnym ośrodkiem Armii”.

Terytorium Kansas zlikwidowano ostatecznie 29 stycznia 1861, kiedy to Kansas uzyskało status stanu, włączonego do Unii jako 34. z kolei.

Terytorium Kansas rozciągało się w kierunku zachodnim do szczytów Gór Skalistych, począwszy na obecnej granicy stanu Kansas ze stanem Missouri na wschodzie, i od 37° szerokości geograficznej północnej do 40. (w większej części, niezmieniona granica z Nebraską). Duża wschodnia połać dzisiejszego stanu Kolorado stanowiła część Terytorium Kansas. Terytorium Kolorado utworzono właśnie w celu zarządzania tym zachodnim obszarem dawnego Terytorium Kansas 28 lutego 1861.

Missouri – rzeka w Stanach Zjednoczonych, dopływ rzeki Missisipi. Wraz z rzeką Missisipi stanowią najdłuższy system rzeczny Ameryki Północnej o długości ok. 5970 km.Omaha – największe miasto stanu Nebraska, znajdujące się w środkowej części Stanów Zjednoczonych, położone nad rzeką Missouri

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Timeline (ang.). W: Territorial Kansas Online [on-line]. Kansas State Historical Society and University of Kansas, 2004-2008.
  • Warto wiedzieć że... beta

    Ustawa o Kansas i Nebrasce (Ustawa Nebraska-Kansas, ang. Kansas-Nebraska Act) z roku 1854 – ustawa założycielska dla terytoriów zorganizowanych Kansas i Nebraski, zastępująca kompromis Missouri z roku 1820 i pozwalająca osadnikom tych na podjęcie decyzji, czy chcą, by w ich granicach wprowadzone zostało niewolnictwo. Autorem ustawy był demokratyczny senator Stephen A. Douglas z Illinois.
    Góry Skaliste (ang. Rocky Mountains, fr. Montagnes Rocheuses) – wschodnie łańcuchy Kordylierów, ciągnące się na długości ok. 4800 km, od rzeki Liard w Kolumbii Brytyjskiej do rzeki Rio Grande w stanie Nowy Meksyk. Najwyższy szczyt pasma to Mount Elbert (4399 m n.p.m.) znajdujący się w amerykańskim stanie Kolorado. Najwyższy szczyt w kanadyjskiej części gór to Mount Robson (3954 m n.p.m.).
    Unia − określenie używane dla amerykańskich stanów, które pozostały w składzie Stanów Zjednoczonych Ameryki (USA) podczas domowej wojny secesyjnej z lat 1861-1865, w przeciwieństwie do Konfederacji. Stany Unii określane są też jako Północ lub pejoratywnie – Jankesi. Drugą stronę konfliktu było – Południe (Konfederaci).

    Reklama