• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Terysakkan

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Ułytau (kaz.: Ұлытау, Ułytau; ros.: Улутау, Ułutau; Улытау, Ułytau) – masyw górski w Kazachstanie, w południowo-zachodniej części Pogórza Kazachskiego. Najwyższy szczyt osiąga 1133 m n.p.m. Masyw zbudowany jest głównie z granitów. Zbocza skaliste, poprzecinane dolinami rzek okresowych. W szczelinach skalnych występują trawy stepowe, bylice i przęśle. Rumowiska skalne porośnięte krzewami.
  Język kazachski (także: język kazaski, kaz. қазақ тілі, қазақша) – język należący do podgrupy kipczacko-nogajskiej, grupy kipczackiej języków tureckich (wraz z z językiem karakałpackim, nogajskim i północnymi dialektami uzbeckiego). Jest on językiem ojczystym dla około 8,3 milionów ludzi. Poza Kazachstanem używa się go między innymi w Chińskiej Republice Ludowej, Uzbekistanie, Rosji i Mongolii. Mniejsze skupiska Kazachów znajdują się także w Afganistanie, Iranie, Turcji i Niemczech.

  Terysakkan, Tersakkan (kaz. Терісаққан, ros. Терсаккан) – rzeka w środkowym Kazachstanie, lewy dopływ Iszymu. Jej długość wynosi 334 km, powierzchnia zlewni 19,5 tys. km, średni przepływ 2,5 m/s, a maksymalny przepływ 52,7 m/s. Charakteryzuje się reżimem śnieżnym, z maksimum wiosną (90% całorocznego przepływu).

  Kazachstan, Republika Kazachstanu (kaz. Қазақстан, Қазақстан Республикасы, trl. Ķazaķstan, Ķazaķstan Respublikasy, trb. Kazakstan, Kazakstan Respublikasy; ros. Казахстан, Республика Казахстан trl. Kazahstan, Respublika Kazahstan, trb. Kazachstan, Riespublika Kazachstan) – państwo leżące częściowo w Azji (88% powierzchni) i częściowo w Europie (12% powierzchni – tereny na zachód od rzeki Emba), powstałe w 1991 w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Graniczy z następującymi państwami: Chinami (1460 km granicy), Kirgistanem (980 km), Turkmenistanem (380 km), Uzbekistanem (2300 km) oraz Federacją Rosyjską (6467 km). Łączna długość granic Kazachstanu wynosi 12 187 km. Kazachstan ma również dostęp do największego jeziora świata – Morza Kaspijskiego – na długości 2340 km.Reżim rzeczny (reżym rzeczny, ustrój rzeczny) - charakterystyczny, rytmiczny przebieg zjawisk hydrologicznych w rzece w ciągu roku, ustalony na podstawie wieloletnich obserwacji.

  Wypływa w górach Ułytau w zachodniej części Pogórza Kazachskiego, płynie na północ i uchodzi do Iszymu w jego górnym biegu. Zamarza w grudniu, rozmarza w połowie kwietnia. W górnym biegu wysycha, w ostrzejsze zimy zamarza do dna.

  Iszym (ros. Иши́м, kaz. Есіл) – rzeka w północnym Kazachstanie i w Rosji zauralskiej, lewy dopływ Irtyszu. Długość - 2450 km, powierzchnia zlewni - 177 tys. km², średni przepływ (215 km od ujścia) - 56,3 m³/s, maksymalny przepływ - 686 m³/s. Reżim śnieżny z maksimum w maju i czerwcu.Pogórze Kazachskie (kaz.: Қазақтың ұсақ шоқысы, Kazaktyng usak szokysy; Сарыарқа, Saryarka, dosł. "żółty grzbiet"; ros. Казахский мелкосопочник, Kazachskij miełkosopocznik; Сары-Арка, Sary-Arka) – obszar wyżynno-górski w Kazachstanie.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.811 sek.