• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Teruel - prowincja

  Przeczytaj także...
  Comarca – jednostka podziału terytorialnego w Hiszpanii, Panamie, Nikaragui, Portugalii, Brazylii oraz (historycznie) w części południowej Francji. Nazwa ta początkowo była synonimem słowa marca – granica, prowincja graniczna, marchia. Z czasem uzyskała znaczenie bliskie hrabstwu.Tarragona – prowincja Hiszpanii współtworząca wspólnotę autonomiczną Katalonii. Powstała w roku 1833. Stolicą jest miasto o tej samej nazwie. Graniczy z prowincjami: Lleida, Barcelona, Castellón, Teruel i Saragossa oraz z Morzem Śródziemnym.
  Castellón – jedna z 50 hiszpańskich prowincji, część wspólnoty autonomicznej Walencja. Stolicą prowincji jest Castellón de la Plana (167 455 mieszkańców).

  Teruel – prowincja w Hiszpanii, w Aragonii, mająca stolicę w mieście o tej samej nazwie. Graniczy z prowincjami: Tarragona, Castellón i Walencja, Cuenca, Guadalajara i Saragossa.

  Jest jedną z najrzadziej zaludnionych prowincji Hiszpanii, podobnie jak Cuenca i Soria.

  Comarki[]

  W skład prowincji Teruel wchodzą następujące comarki:

  Matarraña (arag., kat. Matarranya) – comarca w Hiszpanii, w Aragonii, w prowincji Teruel. Stolicą comarki jest Valderrobres, z 2 290 mieszkańcami jest jej największym miastem. Comarca ma powierzchnię 933 km². Mieszka w niej 8 894 obywateli.Saragossa (hiszp. Zaragoza) – prowincja w północno-wschodniej Hiszpanii, wchodząca w skład wspólnoty autonomicznej Aragonia. Graniczy z prowincjami: Lleida, Tarragona, Teruel, Guadalajara, Soria, La Rioja, Nawarra i Huesca. Prowincja zajmuje powierzchnię 17.274 km, liczba ludności (2007) wynosi 932.502 mieszkańców. Stolicą prowincji jest Saragossa, która jest zarazem największym miastem i stolicą Aragonii.
 • Bajo Martín
 • Jiloca
 • Cuencas Mineras
 • Andorra-Sierra de Arcos
 • Bajo Aragón
 • Comunidad de Teruel
 • Maestrazgo
 • Sierra de Albarracín
 • Gúdar-Javalambre
 • Matarraña
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona prowincji Teruel (hiszp.). dpteruel.es. [dostęp 2016-06-21].
 • Walencja (jęz. hiszp. Provincia de Valencia; jęz. walencki València) – prowincja we wspólnocie autonomicznej o tej samej nazwie w Hiszpanii. Graniczy z prowincjami: Castellón i Teruel od północy, Cuenca i Albacete od zachodu i Alicante od południa. Od wschodu prowincję Walencji oblewa Morze Śródziemne. Stolicą prowincji jest miasto Walencja.Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Soria – prowincja Hiszpanii, we wschodniej części regionu Kastylia i León. Ok. 41% ludności mieszka w samej stolicy - Sorii. Soria jest najrzadziej zaludnioną hiszpańską prowincją, dodatkowo w skład prowincji wchodzi aż ponad 500 wiosek. Region rolniczo - turystyczny z wieloma gospodarstwami agroturystycznymi.
  Jiloca – comarca w Hiszpanii, w Aragonii, w prowincji Teruel. Stolicą comarki jest Calamocha. Comarca ma powierzchnię 1932,1 km². Mieszka w niej 14 584 obywateli.
  Guadalajara – prowincja Hiszpanii, w regionie Kastylia-La Mancha. Stolicą jest Guadalajara, miasto o tej samej nazwie, zaś drugim co do wielkości miastem po stolicy prowincji jest Azuqueca de Henares. Utworzona w roku 1812, na mocy konstytucji. Liczba mieszkańców wynosi 246 151, gęstość zaludnienia 20,23 na km². Zajmuje powierzchnię 12,19 km², co stanowi 3,42% powierzchni Hiszpanii. Prowincję tworzy łącznie 288 gmin. Jest ona położona w północno-wschodniej części wspólnoty autonomicznej Kastylia-La Mancha na terenie centralnego płaskowyżu iberyjskiego, przez jej terytorium przepływa rzeka Tag.
  Bajo Martín (arag. Baixo Martín, kat. Baix Martín) – okręg (hiszp.: comarca) Hiszpanii, w Aragonii, w prowincji Teruel.
  Gúdar-Javalambre – comarca w Hiszpanii, w Aragonii, w prowincji Teruel. Comarca ma powierzchnię 2351,6 km². Mieszka w niej 8 692 obywateli. Stolicą comarki jest Mora de Rubielos.
  Teruel (po aragońsku Tergüel) to miasto w Aragonii, na środkowym wschodzie Hiszpanii , stolica prowincji o tej samej nazwie. Ma 34.240 mieszkańców (2006) i jest stolicą najmniej zaludnionej prowincji hiszpańskiej. Znajduje się na zlewisku rzek Guadalaviar i Alfambra. Ponadto na Sierra de Albarracín ma swoje źródła rzeka Tag. Leży na wysokości 915 m klimat charakteryzuje się mroźnymi zimami oraz gorącymi i suchymi latami. Jest miastem partnerskim Lublińca.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.