• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Terry Gilliam  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Bandyci czasu - brytyjska komedia fantasy z 1981 w reżyserii Terry’ego Gilliama. W filmie wystąpili m.in. John Cleese i Michael Palin, którzy tworzyli wraz z Gilliamem słynną grupę Monty Pythona.Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.
  Kariera artystyczna[ | edytuj kod]

  Animacja[ | edytuj kod]

  Terry Gilliam rozpoczął karierę jako animator i rysownik komiksów. W jednym z jego wczesnych opowiadań komiksowych dla Help! wystąpił członek grupy Python, John Cleese. Po upadku Help! wyjechał do Europy, co żartobliwie oznajmił na łamach ostatniego numeru „przenoszę się do europejskiej filii” magazynu, która oczywiście nie istniała. Będąc już w Anglii zaanimował Prosimy nie regulować odbiorników, w którym wystąpili członkowie grupy Monty Python: Eric Idle, Terry Jones i Michael Palin.

  Skecz (ang. sketch comedy) – kabaretowy lub estradowy krótki utwór sceniczny (literacki), stworzony w celu wywołania śmiechu u widzów. Oparty na żywym dialogu i komicznych sytuacjach. Cechą charakterystyczną skeczu jest zaskakująca puenta, podobnie jak w dowcipie. Niekiedy jednakże puenta staje się zbyteczna, jeżeli treść lub aktorstwo wywołuje zamierzony efekt rozbawienia publiczności.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Monty Python[ | edytuj kod]

  Gilliam uczestniczył w Latającym Cyrku Monty Pythona od momentu jego powstania, początkowo wyłącznie jako animator (w napisach końcowych wymieniany był poza pozostałą piątką), lecz później jako stuprocentowy członek grupy. Jego animacje łączyły skecze w całość oraz definiowały język wizualny grupy. Surrealistyczne animacje Gilliama miały charakterystyczny, chwytliwy styl, miksujący jego własną twórczość, charakteryzującą się miękkim gradientem oraz dziwnymi, okrągłymi kształtami, w otoczeniu ruchomych antycznych wycinanek fotografii, prawdopodobnie z ery wiktoriańskiej. Poza tworzeniem animacji, występował również w kilku skeczach, rzadko dostając główne role i godząc się na swój mniejszy udział. Jednak ma na swoim koncie wystąpienia w takich rolach, jak Cardinal Fang z Hiszpańskiej Inkwizycji i Krzycząca Królowa w narzucie i masce śpiewająca „Ding dong merrily on high”. Często grał role, których nikt nie chciał przyjąć (głównie z powodu mocnej charakteryzacji lub konieczności noszenia niewygodnych kostiumów) takich, jak powtarzający się rycerz w zbroi, który kończy skecz, wchodząc i uderzając jednego z pozostałych postaci w głowę gumowym kurczakiem i kilka małych ról w filmach takich, jak Patsy w Świętym Graalu (który wyreżyserował z Terrym Jonesem, gdzie odpowiedzialny był za fotografię, a Jones nadzorował wystąpienia aktorów) oraz więźniem w Żywocie Briana.

  Terry Jones właściwie Terence Graham Parry Jones (ur. 1 lutego 1942 w Colwyn Bay w Walii) - brytyjski aktor komediowy, reżyser, członek grupy Monty Python, pisarz.Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).

  Reżyseria[ | edytuj kod]

  Wraz ze stopniowym zrywaniem z grupą Pythona pomiędzy Żywotem Briana w 1979 i Sensem życia w 1982, Gilliam zaczął zajmować się reżyserią i pisaniem scenariuszy filmowych, opierając to na swoim doświadczeniu wyniesionym z uczestnictwa przy kręceniu Świętego Graala. Gilliam myślał o swoich filmach jako o trylogiach, począwszy od Bandytów czasu w 1981 r.

  Epoka wiktoriańska – okres w dziejach Wielkiej Brytanii pod panowaniem królowej Wiktorii Hanowerskiej. Królowa sprawowała rządy w latach 1837-1901. Był to jeden z najdłuższych nieprzerwanych okresów panowania jednego monarchy w nowożytnej historii. Wielka Brytania była wtedy u szczytu potęgi imperialnej, mówiło się, że nad Imperium Brytyjskim "słońce nigdy nie zachodzi". Były to też czasy rewolucji przemysłowej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Lata 80. to czas kiedy powstała „Trilogy of Imagination” o „dziejach człowieka”: Bandyci czasu (1981), Brazil (1985) i Przygody barona Munchausena (1988)). Była to trylogia o „szaleństwie naszego niezdarnie zarządzanego społeczeństwa i pragnieniu ucieczki, nie zważając na żadne przeciwności” (craziness of our awkwardly ordered society and the desire to escape it though whatever means possible). Wszystkie trzy filmy skupiają się na tych zmaganiach i próbach ucieczki dzięki wyobraźni: Bandyci czasu - oczami dziecka, Brazil - oczami trzydziestokilkuletniego mężczyzny, Munchausen - oczami starego człowieka.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.

  W latach 90. wyreżyserował „Trylogy of Americana”. Składają się na nią The Fisher King (1991), 12 małp (1995) i Las Vegas Parano (1998) powstałe na bazie scenariusza innej osoby, odegrane na północnoamerykańskiej ziemi, wciąż będące surrealistycznymi, jednak posiadającymi mniej fantastycznych wątków niż jego poprzednia trylogia.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. 22 listopada jest 326. (w latach przestępnych 327.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 39 dni.

  Filmografia[ | edytuj kod]

  Reżyseria

 • 1968: Storytime; animowany krótkometrażowy
 • 1974: The Miracle of Flight; animowany krótkometrażowy
 • 1975: Monty Python i Święty Graal (Monty Python and the Holy Grail); współreżyseria z Terrym Jonesem
 • 1977: Jabberwocky
 • 1979: Żywot Briana (Life of Brian); reżyseria sekwencji specjalnych m.in. sekwencja z kosmitami czy scena z trzema królami
 • 1981: Bandyci czasu (Time Bandits)
 • 1983: Sens życia według Monty Pythona (Monty Python’s The Meaning of Life); reżyseria sekwencji specjalnych m.in. The Crimson Permanent Assurance
 • 1985: Brazil
 • 1988: Przygody barona Munchausena (The Adventures of Baron Munchausen)
 • 1991: Fisher King (The Fisher King)
 • 1995: 12 małp (Twelve Monkeys)
 • 1999: Las Vegas Parano (Fear and Loathing in Las Vegas)
 • 2005: Nieustraszeni bracia Grimm (The Brothers Grimm)
 • 2005: Kraina traw (Tideland)
 • 2009: Parnassus: Człowiek, który oszukał diabła (The Imaginarium of Doctor Parnassus)
 • 2010: The Legend of Hallowdega; krótkometrażowy
 • 2011: Świetna Rodzina (The Wholly Family); krótkometrażowy
 • 2013: Teoria wszystkiego (The Zero Theorem)
 • 2018: Człowiek, który zabił Don Kichota
 • Scenariusz

  Terry Gilliam był współscenarzystą wszystkich filmów i programów Monty Pythona.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Był także autorem (lub współautorem) scenariuszy następujących filmów:

 • 1977: Jabberwocky
 • 1981: Bandyci czasu (Time Bandits)
 • 1985: Brazil
 • 1988: Przygody barona Munchausena (The Adventures of Baron Munchausen)
 • 1999: Las Vegas Parano (Fear and Loathing in Las Vegas)
 • 2005: Kraina traw (Tideland)
 • 2009: Parnassus: Człowiek, który oszukał diabła (The Imaginarium of Doctor Parnassus)
 • 2011: Świetna Rodzina (The Wholly Family); krótkometrażowy
 • Aktor

  Terry Gilliam wystąpił we wszystkich filmach i programach Monty Pythona.

  Michael Palin (ur. 5 maja 1943 roku w Sheffield) - angielski aktor komediowy, scenarzysta i podróżnik, a także kompozytor, autor tekstów, piosenkarz i producent filmowy.Jabberwocky – angielska komedia z 1977, której tłem jest średniowiecze, wyreżyserowana przez członka grupy Monty Python – Terry’ego Gilliama. W jednej z głównych ról wystąpił Michael Palin. Tytuł filmu został zaczerpnięty z wiersza Jabberwocky autorstwa Lewisa Carrolla.

  Ponadto zagrał w następujących filmach:

 • 1976: Pleasure at Her Majesty's, różne role
 • 1977: Jabberwocky, jako Człowiek z kamieniem
 • 1985: Brazil, jako Człowiek palący papierosy w Shang-ri La Towers (rola niekredytowana)
 • 1985: What is Brazil?, jako on sam
 • 1985: Szpiedzy tacy jak my (Spies Like Us), jako dr Imhaus
 • 1988: Przygody barona Munchausena (The Adventures of Baron Munchausen), jako Irytujący śpiewak (rola niekredytowana)
 • 2002: Zagubiony w La Manchy (Lost in La Mancha), jako on sam
 • 2011: Potwór z Nix (The Monster of Nix); (krótkometrażowy), jako ranger
 • Animacje

  Terry Gilliam był autorem animowanych wstawek do następujących filmów i programów TV:

  Skeczu z papugą nie będzie – 20 lat Monty Pythona (Parrot Sketch Not Included – 20 Years of Monty Python) – pełnometrażowy film telewizyjny z 2000 roku w reżyserii Steve’a Martina nakręcony w dwudziestą rocznicę powstania grupy Monty Pythona. Film składa się z odpowiednio zmontowanych skeczów Latającego cyrku Monty Pythona i Monty Python’s Fliegender Zirkus.Monty Python’s Fliegender Zirkus – niemiecka wersja Latającego Cyrku Monty Pythona, dwa 45-minutowe odcinki wyprodukowane przez WDR dla zachodnioniemieckiej telewizji, nakręcone w Bawarii. Niektóre skecze zawierają opracowane na nowo materiały pochodzące z At Last the 1948 Show. Jednak przeważająca część skeczów została napisana specjalnie do tych programów. Jedynie Holzfällerliederhosen jest niemieckim tłumaczeniem „Piosenki drwala” z jednego z odcinków „Latającego Cyrku”.
 • 1967: Prosimy nie regulować odbiorników (Do Not Adjust Your Set); serial TV
 • 1968: Storytime; animowany krótkometrażowy
 • 1968: Mamy sposoby, by was rozśmieszyć (We Have Ways of Making You Laugh); serial TV
 • 1969–1974: Latający cyrk Monty Pythona (Monty Python’s Flying Circus); serial TV
 • 1970: Krzyk Banshee (Cry of the Banshee); animowana czołówka filmu
 • 1971: Monty Python’s Fliegender Zirkus; 2 odcinki
 • 1971: A teraz coś z zupełnie innej beczki (And Now for Something Completely Different)
 • 1971: The Marty Feldman Comedy Machine; serial TV
 • 1974: The Miracle of Flight; animowany krótkometrażowy
 • 1975: Monty Python i Święty Graal (Monty Python and the Holy Grail)
 • 1979: Żywot Briana (Life of Brian); animowana czołówka filmu
 • 1983: Sens życia według Monty Pythona (Monty Python’s The Meaning of Life)
 • 1989: Skeczu z papugą nie będzie (Parrot Sketch Not Included); film TV
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Kolaż (również z fr. collage) − technika artystyczna polegająca na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw (gazet, tkaniny, fotografii, drobnych przedmiotów codziennego użytku itp.). Są one naklejane na płótno lub papier i łączone z tradycyjnymi technikami plastycznymi (np. farbą olejną, farbą akrylową, gwaszem).


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  A teraz coś z zupełnie innej beczki (ang. - And Now For Something Completely Different) - pierwszy, powstały w roku 1971, pełnometrażowy film grupy Monty Pythona.
  Der Tagesspiegel – wysokonakładowy niemiecki dziennik wydawany w Berlinie przez firmę Verlag Der Tagesspiegel GmbH. Drukowany jest jako broadsheet. Tytuł gazety oznacza w tłumaczeniu "zwierciadło dnia". Der Tagesspiegel ma charakter liberalno-konserwatywny.
  Nieustraszeni Bracia Grimm (ang. The Brothers Grimm, 2005) – film reżyserii Terry’ego Gilliama z 2005 roku, nakręcony na terenie Anglii, Czech i USA.
  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.077 sek.