• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Terminal

  Przeczytaj także...
  Gramatyka formalna – sposób opisu języka formalnego, czyli podzbioru zbioru wszystkich słów skończonej długości nad danym alfabetem.Terminal POS (ang. point of sale - punkt handlowy) – urządzenie instalowane w punktach handlowo-usługowych. Używane do kontaktu z bankiem za pośrednictwem centrum autoryzacyjnego (acquirer) w sytuacji, gdy klient za nabywany towar lub usługę płaci kartą płatniczą w celu rozliczenia transakcji. W Polsce działa sześć spółek uwierzytelniających płatności kartami. Są to: Bank Pekao S.A., Elavon, eService, Polbank, First Data Polcard, SIX Payment Services..
  Terminal pasażerski – budynek lub zespół budynków, będących wydzieloną częścią portu lotniczego lub morskiego przeznaczoną do obsługi ruchu pasażerskiego i świadczącą usługi na rzecz przybywających i opuszczających port pasażerów.
 • terminal komputerowy – urządzenie pozwalające człowiekowi na pracę z komputerem lub systemem komputerowym
 • terminal pasażerski – budynek lub zespół budynków będących wydzieloną częścią portu lotniczego lub morskiego przeznaczoną do obsługi ruchu pasażerskiego i świadczącą usługi na rzecz pasażerów
 • Terminal – film z 2004 roku w reżyserii Stevena Spielberga
 • terminal promowy – miejsce przybycia promu w celu wysadzenia/zaokrętowania pasażerów oraz ładunku
 • terminal cargo – wydzielona część portu lotniczego lub morskiego świadcząca usługi załadunku, wyładunku i magazynowania towarów przesyłanych drogą lotniczą lub morską
 • terminal POS – urządzenie do akceptacji płatności poprzez kartę płatniczą lub telefon z NFC
 • terminal kontenerowy
 • terminal towarowy
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • symbol terminalny – w gramatyce formalnej to symbol, który może wystąpić w generowanym słowie języka
 • Terminal promowy - miejsce przybycia promu w celu wysadzenia/zaokrętowania pasażerów oraz ładunku. W przypadku małych promów rzecznych, wystarczy utwardzony odcinek brzegu, połączony z drogą i ewentualnie polery do zacumowania promu. Duże promy morskie obsługiwane są przy terminalach zawierających infrastrukturę pozwalającą na właściwe odprawienie pasażerów i ładunku (Stanowiska do odprawy celnej, paszportowej, kasy biletowe, poczekalnie). Charakterystyczną cechą terminali jest rampa, pozwalająca na połączenie promu z lądem. Najczęściej ma ona możliwość regulacji wysokości, aby zjazd i wjazd na prom odbywał się bez pokonywania nadmiernych skosów, gdy położenie promu zmienia się na skutek zmiany zanurzenia lub pływów.Terminal (ang. terminal – końcówka) to urządzenie pozwalające człowiekowi na pracę z komputerem lub systemem komputerowym. Terminal musi posiadać urządzenie wejściowe do wprowadzania instrukcji oraz urządzenie wyjściowe do przekazywania informacji operatorowi. Terminal jest stacją sieci komputerowej lub w systemie (np. w Internecie), służącą do wprowadzania lub odczytywania danych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Terminal towarowy – obiekt z wyposażeniem służącym do przeładunku między co najmniej dwoma rodzajami transportu lub między dwoma różnymi systemami kolejowymi, oraz do tymczasowego składowania towarów, taki jak port, port śródlądowy, port lotniczy i terminal kolejowo-drogowy.
  Terminal cargo – wydzielona część portu lotniczego lub morskiego świadcząca usługi załadunku, wyładunku i magazynowania towarów przesyłanych drogą lotniczą lub morską.
  Terminal kontenerowy – obiekt, w którym kontenery są przeładowywane z różnych środków transportu w celu dalszego transportu. Przeładunek może odbywać się między statkami kontenerowymi oraz pojazdami lądowymi (pociągi lub ciągniki siodłowe), w takim przypadku mamy do czynienia z morskim terminalem kontenerowym. Przeładunek może również odbywać się między pojazdami lądowymi, zwykle z pociągu i ciągników siodłowych, w tym przypadku terminal opisany jest jako lądowy terminal kontenerowy. Morskie terminale kontenerowe zazwyczaj są częścią większego portu i znajdują się w dużych miastach lub w ich pobliżu. Uwarunkowane jest to koniecznością zapewnienia dobrego dojazdu kolejowego oraz drogowego. Terminale kontenerowe, zarówno morskie jak i lądowe, zapewniają zwykle również place składowe przeznaczone do przechowywania kontenerów zarówno załadowanych jak i pustych. Załadowane kontenery są przechowywane przez stosunkowo krótki czas, gdyż czekają na dalszy transport. Natomiast puste kontenery mogą być składowane przez dłuższy okres w zależności od planu ich ponownego użycia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.