Tergum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tergit jednego z segmentów odwłokowych osy oznaczony numerem 19

Tergum (l. mn.: terga) – grzbietowa część poszczególnych segmentów ciała stawonogów z wyjątkiem głowy. Przednia krawędź tergum nazywa się podstawą (base), zaś tylna wierzchołkiem (apex lub margin). Terga tułowiowe u owadów tworzą notum. Najsilniej zesklerotyzowaną część tergum tworzą skleryty zwane płytkami grzbietowymi lub tergitami.

Skąponogi, skąpotchawce (Pauropoda) – gromada stawonogów zaliczanych do wijów. osiągające długość ciała do 2 mm. Dotąd opisano około 780 gatunków skąponogów, z których około 30 znanych jest z Polski.Skleryt – stwardniała, zesklerotyzowana część ciała niektórych zwierząt, powstała pierwotnie lub wtórnie przez oddzielenie się od skóry (integumentu) szwem lub błoną.

Sklerytów na danym tergum może być więcej niż jeden, np.: na śródpleczu (mesonotum) prostoskrzydłych wyróżnia się prescutum, scutum i scutellum, zaś u niektórych skąponogów część tergitów podzielona jest poprzecznie na protergit i metatergit.

Boczne wyrostki tergitów występujące u niektórych owadów i dwuparców nazywane są paranota (l. poj. paranotum).

Tułów (łac. thorax) – u owadów i trylobitów drugi (od przodu) odcinek ciała, składający się z trzech, mniej lub bardziej zlanych ze sobą segmentów. Składa się z przedtułowia, śródtułowia i zatułowia. Na każdym segmencie występuje para odnóży, a u owadów uskrzydlonych (łac. pterygota) na śródtułowiu i zatułowiu obecna jest także para skrzydeł.Śródplecze (łac. mesonotum, mesotergum) – grzbietowa płytka (tergit) tułowia sześcionogów, położona na śródtułowiu. U owadów uskrzydlonych wchodzi w skład alinotum, czyli grzbietowej części skrzydłotułowia.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Andrzej Szujecki: Entomologia Leśna. T. 1. SGGW, 1998, s. 49-52.
  2. External Anatomy of Isects. „Entomology Falls”, 2010. [dostęp 2013-09-17]. 
  3. Ulf Scheller. A reclassification of the Pauropoda (Myriapoda). „Internation Journal of Myriapodology”. 1, s. 1-38, 2008. 
  4. A. R. Maggenti, S. L. Gardne: "paranota" w: Academic Dictionares and Encyclopedias: Online Dictionary of Invertebrate Zoology (ang.). 2005. [dostęp 2013-09-17].
Owady, insekty (Insecta) – gromada stawonogów. Najliczniejsza grupa zwierząt. Są to zwierzęta wszystkich środowisk lądowych, wtórnie przystosowały się też do środowiska wodnego. Były pierwszymi zwierzętami, które posiadły umiejętność aktywnego lotu. Rozmiary ciała owadów wahają się od 0,25 mm do ponad 350 mm. W Polsce do najliczniej reprezentowanych rzędów owadów należą motyle, chrząszcze, błonkówki i muchówki. Owady mają olbrzymie znaczenie w przyrodzie, są wśród nich owady zarówno pożyteczne, jak i szkodniki, komensale i pasożyty. Nauka zajmująca się owadami to entomologia.
Reklama