Teresa od Jezusa Jornet e Ibars

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teresa od Jezusa Jornet e Ibars (ur. 9 stycznia 1843 w Aitonie (prow. Lleida) w Katalonii, zm. 26 sierpnia 1897 w Llírii (Walencja) – hiszpańska święta Kościoła katolickiego.

Aitona – gmina w Hiszpanii, w prowincji Lleida, w Katalonii, o powierzchni 67,3 km². W 2011 roku gmina liczyła 2419 mieszkańców.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Życiorys[ | edytuj kod]

Jej ojciec był rolnikiem. Po ukończeniu kursów nauczycielskich podjęła pracę w szkole w Argensoli. W 1868 roku wstąpiła do zakonu klarysek w Briviesca w prowincji Burgos, jednak z powodu złego stanu zdrowia nie złożyła profesji. Pod wpływem wuja, błogosławionego Franciszka Palau, została karmelitańską tercjarką.

Walencja (jęz. hiszp. Provincia de Valencia; jęz. walencki València) – prowincja we wspólnocie autonomicznej o tej samej nazwie w Hiszpanii. Graniczy z prowincjami: Castellón i Teruel od północy, Cuenca i Albacete od zachodu i Alicante od południa. Od wschodu prowincję Walencji oblewa Morze Śródziemne. Stolicą prowincji jest miasto Walencja.Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.

W 1872 r. przy pomocy księdza Saturnino Lópeza i kilku ochotniczek, wśród których była jej siostra Maria, założyła w Barbastro przytułek dla osób starszych, chorych i potrzebujących opieki. Jednocześnie powołany został do życia instytut Małych Sióstr Opuszczonych Starców (Institutum Parvarum Sororum Senum Derelictorum), którego została przełożoną. W styczniu 1873 roku siostry oficjalnie przywdziały habity, a wspólnota przeniosła się do Walencji, gdzie powstał dom starców. Ilość placówek szybko wzrastała. Od 1885 r. siostry rozszerzyły działalność najpierw na Kubę, a później na inne kraje Ameryki Południowej; w 1887 r. zakon prowadził 58 domów opieki. W 1897 r. Teresa zachorowała i zmarła w wieku 54 lat.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Tercjarze (od łac. tertius - trzeci, w domyśle ordo - zakon) – członkowie stowarzyszeń religijnych działających w łonie Kościoła rzymskokatolickiego, których ideały, duchowość, struktura i własna (reguła), bazują na jednej z duchowości istniejących w Kościele zakonów ścisłych (franciszkanów, franciszkanów konwentualnych, kapucynów, minimitów, dominikanów, karmelitów, karmelitów bosych, trynitarzy, mercedarianów, serwitów, norbertanów, augustianów). Trzecie zakony, zwane obecnie świeckimi zakonami, istnieją obok pierwszego (męskiego), którego duchowością żyją i drugiego (żeńskiego). Nazwami obecnie używanymi na określenie tercjarzy są: franciszkanie świeccy, dominikanie świeccy, karmelici świeccy itp.

Została beatyfikowana w 1958 roku przez Piusa XII, a kanonizowana w 1975 roku przez Pawła VI. Jej wspomnienie liturgiczne jest obchodzone w rocznicę jej śmierci 26 sierpnia.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Teresa / Imieniny / DEON.pl (pol.). DEON.pl. [dostęp 2014-10-21].
 2. Święty tygodnia: Teresa od Jezusa Jornet e Ibars (1843-1897), dziewica (pol.). idziemy Kto czyta nie błądzi. [dostęp 2014-10-21].
 3. Święta Teresa od Jezusa Jornet e Ibars, dziewica (pol.). Brewiarz.pl. [dostęp 2014-10-21].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Historia Małych Sióstr Opuszczonych Starców na stronie wspólnoty (hiszp.)
 • 26 sierpnia jest 238. (w latach przestępnych 239.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 127 dni. Francisco Palau y Quer (ur. 29 grudnia 1811 w Aitonie, zm. 20 marca 1872 w Tarragonie) – hiszpański Błogosławiony Kościoła katolickiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Lleida (hiszp. Lérida, okc. Lhèida) – prowincja Hiszpanii współtworząca wspólnotę autonomiczną Katalonii. Powstała w roku 1833. Graniczy z prowincjami: Girona, Barcelona, Tarragona, Saragossa oraz Huesca, a także z Andorą i Francją. Stolicą jest miasto o tej samej nazwie.
  Barbastro (łac. Barbastrum lub Civitas Barbastrensis), (arab. Barbastra), (arag. Balbastro) jest stolicą regionu Somontano de Barbastro w aragońskiej prowincji Huesca w Hiszpanii i liczy 15 592 mieszkańców. Położone u zbiegu rzek Cinca i Vero. Jest centrum znanego obszaru uprawy winorośli i bazą wypadową łańcucha górskiego Sierra de Guara.
  Święty (hebr. qodesz lub kodesz oznacza oddzielony) – stosowane przez chrześcijan określenie człowieka w sposób wybitny realizującego określone specyficzne dla nich wartości - często pełniący funkcję wzorca osobowego lub wręcz otaczany kultem. Mianem świętego określa się zazwyczaj męczenników za wiarę, mistyków, ludzi o wielkiej pobożności, często założycieli bractw religijnych i zakonów, ale też filozofów i kapłanów.
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama