• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Teresa Strzembosz

  Przeczytaj także...
  Adam Strzembosz (ur. 1895 w Żytomierzu, zm. 1968) – polski działacz niepodległościowy, prawnik, ojciec Teresy, Adama i Tomasza.Tomasz Romuald Strzembosz (ur. 11 września 1930, zm. 16 października 2004) – polski historyk, brat Teresy i Adama Strzemboszów. Mieszkał w Warszawie.
  Towarzystwo Przyjaciół Dzieci skrót: TPD jest ogólnopolskim, pozarządowym stowarzyszeniem prowadzącym działalność pożytku publicznego na rzecz dzieci.

  Teresa Strzembosz (ur. 11 września 1930 w Warszawie, zm. 8 czerwca 1970 tamże) – polska działaczka katolicka, współtwórczyni ośrodków adopcyjno-opiekuńczych i domów samotnej matki.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Córka Adama i Zofii z Gadomskich. Siostra Adama i Tomasza Strzemboszów. Ukończyła Instytut Wyższej Kultury Chrześcijańskiej we Wrocławiu oraz studium felczerskie. Początkowo pracowała w pogotowiu ratunkowym w Otwocku, równocześnie rozwijając działalność charytatywną w obrębie instytucji kościelnych. Po odwilży gomułkowskiej współpracowała blisko z prymasem Stefanem Wyszyńskim. Zatrudniona w Spółdzielni Pracy „Ognisko” w Warszawie, organizowała Duszpasterstwo Służby Zdrowia, propagowała ideę opieki parafialnej nad przewlekle chorymi, pracowała społecznie w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci, zakładała ośrodki adopcyjno-opiekuńcze, w 1958 założyła dom dla samotnej matki w Chyliczkach, który dziś nosi jej imię. Organizatorka i krajowa instruktorka poradnictwa dotyczącego naturalnej regulacji poczęć. Zmarła na raka. Została pochowana na warszawskich Powązkach (kwatera 261-6-18/19)

  Stefan Wyszyński (ur. 3 sierpnia 1901 w Zuzeli, zm. 28 maja 1981 w Warszawie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup diecezjalny lubelski w latach 1946–1948, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski oraz prymas Polski w latach 1948–1981, kardynał prezbiter od 1953. Zwany Prymasem Tysiąclecia, sługa Boży Kościoła katolickiego.Instytut Wydawniczy „Pax” – oficyna wydawnicza wydająca książki o tematyce filozoficznej, teologicznej i religioznawczej. Publikuje prace poświęcone historii Kościoła i historii Polski, problematyce wychowania, a także literaturę piękną.
  Grób Strzemboszów na Cmentarzu Powązkowskim

  Upamiętnienie[ | edytuj kod]

  O jej życiu i działalności Elżbieta Sujak napisała książkę pt. Charyzmat zaangażowania. Życie Teresy Strzembosz, wydaną przez Instytut Wydawniczy PAX w 1988 w Warszawie, a w 2010 w Łomiankach wydano książkę Benedykty Perzanowskiej zatytułowaną Teresa Strzembosz i jej dzieło poradnictwa rodzinnego w Polsce.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Giganci obrony Życia – Teresa Strzembosz. pro-life.pl, 11 października 2000. [dostęp 6 września 2014].
  2. Cmentarz Stare Powązki: WACŁAW STRZEMBOSZ, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2020-04-28].
  3. ISBN 83-211-0962-4
  4. Benedykta Perzanowska, Teresa Strzembosz i jej dzieło poradnictwa rodzinnego w Polsce, Łomianki: Wyd. Fundacja „Pomoc Rodzinie”, 2010, ISBN 978-83-87823-27-6, OCLC 751016173.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Odwilż gomułkowska, nazywana także polskim październikiem, październikiem 1956 lub odwilżą październikową — zmiana polityki wewnętrznej w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w II połowie 1956 roku, połączona ze zmianą na czele władzy i liberalizacją systemu politycznego. Jej efektem było m.in. uwolnienie z więzień i internowań części więźniów politycznych i duchowieństwa, w tym kard. Stefana Wyszyńskiego.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Adam Justyn Strzembosz (ur. 11 września 1930 w Warszawie) – polski prawnik, sędzia, wiceminister sprawiedliwości (1989–1990), Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego (1990–1998). Kawaler Orderu Orła Białego.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  11 września jest 254. (w latach przestępnych 255.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 111 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.