• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Teresa Salgueiro

  Przeczytaj także...
  Sopran (od wł. sopra - ponad) – najwyższy głos żeński. Zwykle obejmuje skalę - w muzyce chóralnej - od c do a (zobacz oktawa). Od solistek wymaga się zazwyczaj c, rzadziej cis, d czy es, a od niektórych rodzajów głosu nawet dźwięków e czy f.Akordeon (fr. Accordéon) – instrument muzyczny zaliczany do grupy aerofonów bądź idiofonów dętych (patrz niżej). Jest rodzajem harmonii, opartym na stroikach przelotowych. Prąd powietrza wytworzony przez ręcznie poruszany miech, wprawiając w drganie stroik wywołuje dźwięk. Początkowo działał przy użyciu miechów nożnych, które z czasem zostały zastąpione przez miech ręczny. Instrument ten z prawej strony ma klawiaturę klawiszową (lub guziki w przypadku akordeonu guzikowego), a z lewej guziki (dźwięki basowe, akordy oraz – choć nie zawsze – manuał melodyczny zwany barytonem.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Teresa Salgueiro, właśc. Maria Teresa de Almeida Salgueiro (ur. 8 stycznia 1969 w Lizbonie) – portugalska śpiewaczka, wokalistka zespołu Madredeus.

  Zarys kariery[ | edytuj kod]

  Jej kariera rozpoczęła się nieoczekiwanie, w 1986, kiedy odkryło ją dwóch założycieli zespołu, (Rodrigo Leão i Gabriel Gomes), gdy w kawiarni w lizbońskiej dzielnicy Bairro Alto wraz z grupą przyjaciół śpiewała przy stoliku obok nich. Po pierwszym przesłuchaniu z Pedro Ayresem Magalhãesem, innym z założycieli Madredeus, Teresa Salgueiro została głosem i – jak mówi Magalhães – "największą inspiracją muzyki zespołu".

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Teresa Salgueiro śpiewa sopranem. Wizerunki Teresy Salgueiro i zespołu Madredeus są mylone, ponieważ śpiewaczka była wierna zespołowi od samego początku, nie nagrywając nigdy albumu solowego. Jednak w 2005, wydano kompilację różnych utworów w których uczestniczyła bądź przy tworzeniu których współpracowała z innymi artystami. Kompilację tę wielu błędnie określa jako "pierwszy album solowy Teresy Salgueiro". Na albumie, zatytułowanym Obrigado, śpiewa w utworach, których różnorodność stylów i okresów, gdy były nagrywane ukazuje wszechstronność śpiewaczki; między innymi, album zawiera utwory, które Teresa Salgueiro nagrała wspólnie z Madredeus, z mistrzem gitary portugalskiej António Chainho, z tenorem katalońskim, José Carrerasem, ze śpiewakami brazylijskimi Caetano Veloso i Zeca Baleiro (na albumie z utworami włoskiego kompozytora Aldo Brizziego), z duetem portugalskim Mário Laginhy i Marii João, z kompozytorem galicyjskim, Carlosem Núñezem, z kompozytorem włoskim, Angelo Branduardim i japońskim akordeonistą, Cobą – między innymi.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Dyskografia solowa[ | edytuj kod]

 • 2005 Obrigado
 • 2007 La Serena
 • 2009 Matriz
 • 2012 O Misterio
 • 2007 – wydała album Você e eu, będący pierwszą pracą solową Teresy Salgueiro, która ponownie odwiedza repertuar "Música Popular Brasileira": od Pixinguinhy, przez António Carlosa Jobima i Chico Buarque po Dorivala Caymmi. Album wokalistki Madredeus, wydany przez EMI Music, otwiera utwór Chovendo na Roseira Antónia Carlosa Jobima, jest to pierwszy z 22 utworów; ostatnim jest A banda Chico Buarque. Portugalskiej śpiewaczce towarzyszy Sekstet João Cristala oraz Pedro Ayres Magalhães, inny członek Madredeus. Sekstet tworzą: João Cristal (fortepian), Paulo Dafilin (skrzypce), Marcos Saraiva (kontrabas), Proveta (saksofon i klarnet), Eduardo Bello (wiolonczela) i Daniel de Paula (instrumenty perkusyjne).

  Katalonia (kat. Catalunya [kətəˈɫuɲə], hiszp. Cataluña, oksytański Catalonha) – wspólnota autonomiczna Hiszpanii. W szerszym znaczeniu – region geograficzny i kraina historyczna na Półwyspie Iberyjskim z ośrodkiem kulturalnym i administracyjnym w Barcelonie. Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Vozes Femininas Portuguesas - Teresa Salgueiro
 • Teresa Salgueiro - Alma e Voz
 • Galicja (hiszp. Galicia (wym. [ɡaˈliθja]), Comunidad Autónoma de Galicia; galic. Galicia, Comunidade Autónoma de Galicia; funkcjonuje również galicyjska forma Galiza (wym. [ɡaˈliθa]) dopuszczona przez Real Academia Galega, nie ma ona jednak statusu oficjalnego) – wspólnota autonomiczna Hiszpanii. W szerszym znaczeniu: region geograficzny i kraina historyczna na Półwyspie Iberyjskim z ośrodkiem kulturalnym i administracyjnym w Santiago de Compostela. Graniczy z Asturią i Kastylią i Leonem od wschodu, z Portugalią od południa i z Oceanem Atlantyckim od północy i zachodu. Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Caetano Veloso właśc. Caetano Emanuel Vianna Telles Velloso (ur. 7 sierpnia 1942 w Santo Amaro) – brazylijski piosenkarz, kompozytor, gitarzysta, jeden z głównych przedstawicieli piosenki autorskiej w swoim kraju, a także pisarz i działacz polityczny. Veloso jest jednym z głównych inicjatorów i uczestników ruchu Tropicalismo, specyficznie brazylijskiego zjawiska, które powstało w latach 60. XX w. w Brazylii za czasów dyktatury wojskowej i oznaczało połączenie teatru, poezji i muzyki w całość. W ruchu uczestniczyła też siostra artysty, piosenkarka Maria Bethânia.
  José Carreras właśc. Josep Carreras i Coll (ur. 5 grudnia 1946 w Barcelonie) – hiszpański śpiewak (tenor liryczny), wylansowany przez Montserrat Caballé i Mariana Porębskiego, polskiego tenora dramatycznego.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Antônio Carlos Brasileiro de Almeida Jobim, znany również jako Tom Jobim (ur. 25 stycznia 1927 w Rio de Janeiro, zm. 8 grudnia 1994 w Nowym Jorku) – brazylijski muzyk, kompozytor, aranżer, wokalista oraz jeden z twórców stylu bossa nova.
  Portugalia, Republika Portugalska (port. Portugal, wym. [puɾtuˈɣaɫ]; oficjalna nazwa República Portuguesa) – państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzą dwa archipelagi wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – Azory i Madera. Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.