• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Terence Blanchard

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.


  Terence Blanchard (ur. 13 marca 1962 w Nowym Orleanie w stanie Luizjana) - amerykański trębacz jazzowy i kompozytor muzyki filmowej (często współpracujący ze Spikiem Lee) do takich obrazów jak 25th Hour, Malcolm X czy Plan doskonały.

  Terence Blanchard odebrał gruntowne klasyczne wykształcenie: od wczesnego dzieciństwa śpiewał w chórach (jest synem śpiewaka operowego), w wieku pięciu lat uczył się gry na fortepianie, kiedy miał osiem lat zaczął uczyć się gry na trąbce, a od 15 roku życia pobierał lekcje kompozycji w New Orleans Center of Creative Arts u słynnego Ellisa Marsalisa. Oprócz tego gry na trąbce uczył się u trębacza jazzowgo Paula Jeffreya i trębacza klasycznego Billa Fieldera na Rutgers University w New Jersey w latach 1980-1982. Od 1980 do 1982 grał w bandzie Lionela Hamptona, a od 1982 do 1986 był członkiem Art Blakey's Jazz Messengers.

  Shelton Jackson Lee (ur. 20 marca 1957 w Atlancie), powszechnie znany jako Spike Lee – reżyser, scenarzysta, producent, aktor filmowy, najwybitniejszy twórca kina afroamerykańskiego. Twórca teledysków i reklam. Założyciel firmy producenckiej 40 acres and a Mule Filmworks. Dwukrotnie nominowany do Oscara – za scenariusz oryginalny do filmu Rób, co należy w 1990 roku oraz za dokument 4 Little Girls z 1998 roku. Za film Malaria uhonorowany nominacją do Złotej Palmy.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Kariera solowa Blancharda rozpoczęła się w roku 1990, kiedy to założył Terence Blanchard Quintet.

  Wybrana dyskografia[]

  Linki zewnętrzne[]

 • Terence Blanchard w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Strona Oficjalna Artysty
 • Przypisy

  1. Eur: International Who's Who in Popular Music 2002. Routledge, s. 48. ISBN 978-1857431612.
  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.Lionel Hampton (ur. 20 kwietnia 1908 w Louisville, zm. 31 sierpnia 2002 w Nowym Jorku) – amerykański wibrafonista jazzowy, jeden z pierwszych muzyków grających jazz na tym instrumencie, perkusista i wokalista. Odznaczony National Medal of Arts, laureat NEA Jazz Masters Award 1988.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Malcolm X – biograficzny film amerykański z 1992 roku w reżyserii Spike’a Lee opowiadający o afroamerykańskim aktywiście Malcolmie X. Scenariusz filmu oparty jest o autobiografię Malcolma X. W roli tytułowej wystąpił Denzel Washington, który za tę rolę został nominowany do Oscara.
  Elis Marsalis (ur. 13 listopada 1934 w Nowym Orleanie) – amerykański pianista, muzyk jazzowy, przedstawiciel jazzu nowoczesnego.
  Plan doskonały (ang. Inside Man, 2006) – film sensacyjny, w którym ukazywana jest opowieść genialnie zrealizowanego napadu na bank. Wielokrotnie powtarza się motyw konfrontacji między doświadczonym oficerem policji – Frazierem (Denzel Washington), a sprytnym włamywaczem, Daltonem (Clive Owen). Z czasem do gry włącza się również Madaline White (Jodie Foster), która chroni interesy bogatych ludzi.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Nowy Orlean (ang. New Orleans, fr. La Nouvelle-Orléans) – miasto na południu Stanów Zjednoczonych, największe miasto stanu Luizjana.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.