Tercios

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tercios – dawna, renesansowa mieszana formacja piechoty.

Piechota (lub infanteria) – wojsko walczące pieszo. Dawniej przemieszczało się pieszo, dzisiaj wykorzystuje inne środki transportu. Znane i wykorzystywane od starożytności do czasów współczesnych jako jeden z podstawowych składników armii. Piechota zawsze walczyła w najbliższej odległości wroga.Renesans lub odrodzenie (z fr. renaissance – odrodzenie) – okres w historii kultury europejskiej, obejmujący przede wszystkim XV i XVI wiek, określany często jako "odrodzenie sztuk i nauk" oraz koncepcja historiozoficzna odnosząca się do historii kultury włoskiej od Dantego do roku 1520 (Il Rinascimento).

W jej ramach znajdowały się wszystkie typy pieszych armii tego okresu, pikinierzy (trzon), szermierze (tyły), arkebuzerzy ("rogi" tzw. mangas) oraz muszkieterzy (skrzydła, tzw. garrisons). Układ był prostokątny, przy 27 szeregach i 59 rzędach.

Formacja ta ma rodowód hiszpański, chociaż oparta jest na szkole holenderskiej. Formacja była określana "żywą fortecą", ponieważ formacje te były powolne lecz wytrzymałe i silne. Była powszechnie stosowana w XVI wieku. W wieku XVII powstały inne, regionalne odmiany tercios, z czasem zatracając swoją pierwotną nazwę.

Hiszpańska Legia Cudzoziemska (hiszp. Legión Extranjera Española lub La Legión Española) – formacja armii hiszpańskiej utworzona na podstawie doświadczeń francuskiej Legii CudzoziemskiejHiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.

Za kres świetności tej formacji uważa się bitwę pod Rocroi.

Tę samą nazwę noszą pułki Hiszpańskiej Legii Cudzoziemskiej, która odwołuje się do tradycji tercios.

Warto wiedzieć że... beta

Szermierka (dawniej zwana fechtunkiem) – w szerszym sensie sztuka, praktyka władania bronią białą; w węższym sensie jej sportowa forma czyli dyscyplina sportowa, jeden ze sportów walki. Szermierka sportowa jest dyscypliną olimpijską (turnieje indywidualne i drużynowe) od 1896 roku, jedną z czterech dyscyplin sportowych (obok gimnastyki sportowej, lekkoatletyki i pływania), które były do tej pory rozgrywane na wszystkich nowożytnych igrzyskach olimpijskich. Szermiercza konkurencja szpady jest także jedną z konkurencji w pięcioboju nowoczesnym.

Reklama