• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Teoria hałasu - dokument muzyczny  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Andrzej Nowak (ur. 9 kwietnia 1959 w Opolu) – polski gitarzysta, kompozytor i producent muzyczny. Założyciel zespołu TSA. W latach 80. XX wieku grał z Tadeuszem Nalepą i Martyną Jakubowicz, współtworzył także sesję I Ching. Od 2002 roku ponownie gra w zespole TSA. Tego samego roku założył zespół Złe Psy.Behind the Iron Curtain – trzecie wideo heavy metalowej grupy Iron Maiden, wydane 23 października 1984. Album zawiera materiał filmowy z koncertów granych głównie w Polsce, Czechosłowacji, Jugosławii i na Węgrzech, w ramach touru World Slavery Tour. Tytuł wydawnictwa odnosi się głównie do państw Żelaznej Kurtyny, gdzie grupa koncertowała.

  Teoria hałasupolski film dokumentalny z 2008 roku, w reżyserii Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty, z serii Historia polskiego rocka.

  Film dokumentuje fragmentarycznie a zarazem kluczowo początki i rozwój muzyki hard rockowej i szeroko rozumianej muzyki heavy metalowej w Polsce. Początki te sięgają wczesnych lat 70. XX wieku (w okresie świetności grupy Test) do czasów współczesnych.

  Pokaz premierowy filmu miał miejsce na Przystanku Woodstock w 2009 roku, był też emitowany w Discovery Historia. Film ten ukazał się również na formacie DVD.

  Lipali - polski zespół muzyczny założony przez Tomasza Lipnickiego w 2000 roku, po rozwiązaniu grupy Illusion w roku 1999. Początkowo Lipali była solowym projektem Lipnickiego, który nagrał debiutancki album Li-pa-li (2000) z udziałem muzyków sesyjnych.S.P. Records − polska wytwórnia płytowa, założona w 1993 roku przez byłego gitarzystę Kultu, Sławomira Pietrzaka.

  Spis treści

 • 1 Treść dokumentu
 • 1.1 Historia tej muzyki w Polsce
 • 1.2 Zespoły muzyczne
 • 1.3 Wypowiedzi
 • 1.4 Dokumenty
 • 2 Utwory
 • 3 Nagrody
 • 4 Zobacz też
 • 5 Uwagi
 • 6 Przypisy
 • 7 Bibliografia
 • Treść dokumentu[]

  Historia tej muzyki w Polsce[]

  W filmie przedstawiona jest Polska jako jeden z krajów bloku komunistycznego przechodząca wtedy ostatnią dekadę okresu tzw. socrealistycznego PRL. Do popularnych zespołów, tworzących ówcześnie mocny hard rock i heavy metal z początkiem lat 80. XX wieku należały: Turbo i TSA. W 1984 roku na trasę koncertową do Polski m.in. do przedstawionej w filmie Warszawy przyleciał brytyjski zespół heavy metalowy Iron Maiden. Iron Maiden dał wówczas przełomową serię koncertów dla historii polskiej muzyki heavy metalu (poza Warszawą, zespół koncertował jeszcze w Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu i Zabrzu). Niedługo po tym wydarzeniu (w 1986 roku), w kraju zorganizowano pierwszy festiwal muzyki metalowej i hardrockowej pt. Metalmania m.in. przy udziale Tomasza Dziubińskiego (i Klubu Miłośników Heavy Metal) oraz Śląskiego Jazz Klubu. Festiwal odbył się w katowickim "Spodku", na którym w drodze wcześniejszego konkursu (zgłaszając materiał demo) wystąpiły m.in. przedstawione w filmie: brytyjska Alaska i polskie: Turbo czy Vader. Poza Metalmanią krajowe zespoły heavy metalowe miały możliwość zaprezentowania się na scenie Festiwalu w Jarocinie. W kolejnych latach wiele polskich zespołów, grających muzykę hard rock i heavy metal powoli wyczerpywało swoje możliwości artystyczne, ciągle kopiując te same wzorce, mimo to na tle tych wszystkich zespołów wyróżniał się thrash metalowy zespół Kat.

  Arka Noego (hebr. תֵבָה tebah, łac. arca – skrzynia) – mityczna pływająca drewniana konstrukcja, która zgodnie z przekazami religii abrahamowych zbudowana została na polecenie Jahwe przez Noego, by mógł on ocalić własną osobę, swoją rodzinę (w sumie 8 osób) i przedstawicieli wszystkich gatunków zwierząt przed Potopem. Najbardziej znany opis arki znajduje się w biblijnej Księdze Rodzaju (6,14 – 8,19).Komunizm (od łac. communis – wspólny, powszechny) – system społeczno-ekonomiczny, w którym nie istnieje własność prywatna środków produkcji, a całość wytworzonych dóbr jest w posiadaniu wspólnoty, której członkowie są równi.

  Na przełomie 1989 i 1990 pojawił się z wydaną płytą Are You A Rebel zespół Acid Drinkers – uznawany za krajowe muzyczne objawienie, wnoszący do swojej stylistyki muzycznej tzw. crossover/thrash metal. Zespół jednak nie zdołał zrobić kariery międzynarodowej ze względu na (pojawiające się jeszcze u schyłku PRL-u) konflikty z przyznaniem wiz artystom. Pomimo tego, to dzięki pozytywnym zagranicznym recenzjom o debiutanckim albumie Acid Drinkers udaje się podpisać kontrakt wydawniczy także innym polskim grupom tj. Turbo (Dead End), Wolf Spider (Kingdom of Paranoia i też Dragon – Fallen Angel) z międzynarodową wytwórnią Music For Nations, wydającą wówczas na rynku europejskim albumy ikon światowego thrash metalu tj. m.in. takich zespołów jak Metallica, Anthrax oraz Slayer, czy nawet Venom.

  Grindcore – styl w muzyce rockowej, którego powstanie datuje się na lata 80. XX wieku. Jest wypadkową stylów: thrash metalu z początku jego istnienia, hardcore i punk rocka, w tym crust punka reprezentowanego przez grupy z lat 80., jak Discharge, Chaos UK, Doom oraz zespołów łączących stylistyki metalu, hardcore i punka jak Siege, Deep Wound czy Repulsion.Anthrax (ang. i łac.: dosł. wąglik) – amerykański zespół założony w Nowym Jorku w 1981 roku. Zaliczany obok zespołów Metallica, Slayer i Megadeth do wielkiej czwórki thrash metalu.

  W dalszej części filmu, już w latach tzw. "demokratycznej" III RP narrator zwraca uwagę na niebywałą historię grupy Vader, która wyszła z tzw. "podziemia" death metalu i dołączyła do światowej czołówki tego gatunku muzycznego (trzeba podkreślić, że Vader w tamtym okresie wydał debiutancki album pt. The Ultimate Incantation dzięki podpisanemu kontraktowi z prestiżową, wytwórnią muzyki ekstremalnej Earache Records, mającą w swoim katalogu m.in. takie popularne zespoły grindcore'owe i death metalowe jak: Napalm Death, Carcass, Morbid Angel, Bolt Thrower, Entombed czy Carnage, Nocturnus i Terrorizer). W kolejnej dekadzie na popularność zespołu Vader zwracają uwagę twórcy i producenci gry komputerowej Wiedźmin zrealizowanej w 2007 roku, czego efektem jest nagrany na potrzeby tej produkcji, zaprezentowany w dokumencie utwór z teledyskiem (wideoklipem) pt. Sword of the Witcher.

  Tomasz "Oley" Olejnik (ur. 11 stycznia 1965) – polski wokalista i autor tekstów. Wieloletni członek rockowej grupy muzycznej Proletaryat.Death metal - gatunek muzyki heavymetalowej, będący pochodną thrash metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku. Nazwa "death metal" w dosłownym znaczeniu oznacza "metal śmierci". Za twórcę terminu death metal powszechnie uznawany jest Jeff Becerra, autor utworu o tym samym tytule z albumu Seven Churches grupy Possessed z 1985 roku.

  Inną grupą, charakteryzującą się odmiennym stylem metalcore – jest zespół Illusion z wokalistą – Tomaszem Lipą Lipnickim, wzorującym się na amerykańskich zespołach (m.in. na Helmet), w tym na zespołach grunge (głównie pochodzących z Seattle), a w szczególności na wokalistach. Kolejną formacją, na którą dokument zwraca uwagę jest projekt Kazika Staszewskiego (z grupy Kult) nazwany Kazik na Żywo (KNŻ). Kazik na początku lat 90. XX wieku, będąc pod wrażeniem wspólnych dokonań thrash metalowej grupy Anthrax i rapowego Public Enemy a także zafascynowany stylem Rage Against the Machine wprowadził właśnie takie połączenie gatunków muzyki metalowej i rap do aranżacji utworów w jego nowym zespole KNŻ. Wymieniono także Flapjacka oraz mieszający rożne style zespół Kobong jak też doskonale radzący sobie na wspólnej trasie z Vader (wśród metalowej i punkowej publiczności) zespół Proletaryat.

  Wojska lądowe – rodzaj sił zbrojnych przeznaczony do wykonywania zadań operacyjnych przede wszystkim na obszarach lądowych.Gotyk, industrial i black metal - (oryg. Gothic, industrial und black metal Gothic, industrial and black metal) - film dokumentalny z 2009 roku, produkcji niemieckiej, w reżyserii Toma Theunissena, z serii Witamy w latach osiemdziesiątych.

  W filmie przybliżono historię (założonego w 1989 roku) zespołu Agressiva 69, który w drugiej połowie lat 90. XX wieku, wyróżniał się na krajowym rynku jako jeden z niewielu, reprezentujący styl rock industrialny/industrial metal. Początkowo muzycy sądzili, że chyba ich grupa Agressiva 69 wytworzyła nowy styl, lecz zorientowali się później, że to zespół Einstürzende Neubauten jest dużo wcześniejszym twórcą muzyki industrialnej, bo już od 1980 roku (choć do prekursorów przede wszystkim należy Throbbing Gristle a dopiero później Test Dept i Einstürzende Neubauten).

  Agressiva 69 – polski zespół muzyczny, jeden z pierwszych przedstawicieli rocka industrialnego, założony w 1989 w Krakowie.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Również na ekranie filmu dokumentalnego przedstawiono trzeci, ważny festiwal w Polsce (podobnie jak niegdyś Festiwal w Jarocinie, czy Metalmania), m.in. propagujący krajowe zespoły szeroko rozumianej sceny heavy metal, zainaugurowany przez Jerzego Owsiaka. Tym festiwalem stał się Przystanek Woodstock, zaś jednym z zespołów, występującym na festiwalu, ujętym w filmie jest Hunter.

  Roman Kostrzewski (ur. 15 lutego 1960) – polski muzyk, wokalista. Przez wiele lat śpiewał w zespole KAT, założył też grupę Alkatraz. Obecnie KAT & Roman Kostrzewski. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Metalowcy, heavymetalowcy, metale (ang. metalhead, headbanger, metallian) – subkultura powstała na początku lat 70. XX wieku, zgromadzona wokół muzyki heavymetalowej i jej podgatunków. Subkultura ta powstała w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, jednak metalowców można spotkać w wielu krajach. Fani muzyki heavymetalowej tworzą społeczność, której rdzeniem zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych są biali, pochodzący z niższych i średnich klas społecznych młodzi ludzie. Metalowcy potwierdzają swoją przynależność do tej subkultury bądź sceny heavymetalowej grając w zespołach metalowych, uczęszczając na koncerty, kupując albumy metalowe, wymieniając się nagraniami, czy przez aktywność na stronach internetowych o tematyce heavymetalowej. Ważnym elementem jest kupowanie oryginalnych płyt.

  Dokument muzyczny opowiada także o drugim (po Vader) polskim zespole muzyki ekstremalnej, a mianowicie o bleckened death metalowym Behemoth, który z początkiem XXI wieku zdobył ogromną popularność na całym świecie. Ta ogromna popularność i rozpoznawalność pozwoliła zespołowi Behemoth wystąpić w 2007 roku na festiwalu Ozzfest w USA u boku legendy heavy metalu Ozzy'ego Osbourne. Dotychczas nie udało się to żadnej polskiej heavy metalowej grupie (jednakże warto przypomnieć, że podczas polskiej edycji festiwalu "Ozzfest" w 2002 roku wystąpiła krajowa grupa Decapitated). Z kolei kontrastem dla kontrowersyjnego Behemoth (ze względu na satanistyczne i bluźniercze teksty) są znane już od dłuższego czasu na polskiej scenie chrześcijańskie grupy tj. 2Tm2,3 (zwany też Tymoteuszem) – wyśpiewujący psalmy i głoszący słowa pisma świętego w estetyce melancholii i metalcore oraz Arka Noego – religijny, rockowy zespół, składający się z dzieci i ich rodziców – muzyków, przede wszystkim dwóch głównych kompozytorów tj. z Roberta Litzy Friedricha i Dariusza Maleo Malejonka.

  Earache Records, to niezależna wytwórnia płytowa powstała w połowie lat 80. XX wieku z inicjatywy Digby "Dig" Persona.Realny socjalizm – termin wprowadzony przez oficjalną propagandę radziecką w latach 70. XX wieku, określający ustroje polityczne ukształtowane w krajach rządzonych przez partie komunistyczne i robotnicze (tzw. kraje demokracji ludowej), następnie przejęty przez krytyków systemu realnego socjalizmu. Zastosowany pierwotnie w celu przeciwstawienia się krytyce stosunków panujących w tych krajach, prowadzonej przez opozycję odwołującą się do tradycji socjalistycznych (rewizjonizm, dysydenci w ZSRR) i dowodzącą, że system typu radzieckiego nie jest w stanie zrealizować idei socjalistycznej.

  Zespoły muzyczne[]

  Na kulturę, rozwój i na kierunki poszczególnych gatunków i podgatunków muzycznych heavy metalu i hard rocka w Polsce mają wpływ, prezentowane przez twórców filmu takie grupy muzyczne jak: Test, Turbo, TSA, Kat, Acid Drinkers, Illusion, KNŻ, Kobong, Agressiva 69, Vader, Behemoth, 2Tm2,3 i Arka Noego.

  PolyGram – holenderska wytwórnia płytowa, powstała w 1962 w ramach firmy Philips Records, utworzonej z powołanego w końcu lat 40. XX wieku przedsiębiorstwa Philips Phonografische Industrie (PPI), należącego do koncernu Philips. Wytwórnia działała nieprzerwanie przez ponad trzydzieści lat, w tym na rynku polskim (jako PolyGram Polska), w maju 1999 została sprzedana spółce Seagram, która następnie weszła w skład Universal Music Group.Discovery Historia (dawniej Discovery TVN Historia) – kanał tematyczny o tematyce historycznej. Powstał przy współpracy programowej Discovery i TVN, do których także należał do 30 maja 2009 roku. Stacją kieruje Barbara Bilińska-Kępa. Ramówkę wypełniają produkcje dokumentalne dotyczące historii Polski i świata.

  Wypowiedzi[]

  W filmie pojawiają się wypowiedzi muzyków, jak również dziennikarzy, menedżerów muzycznych i innych postaci polskiego rynku muzycznego m.in. są to: Piotr "Peter" Wiwczarek (Vader), Andrzej Nowak i Marek Piekarczyk (TSA), Tomasz "Titus" Pukacki (Acid Drinkers, Albert Rosenfield), Robert "Litza" Friedrich (Turbo, Acid Drinkers, Creation of Death, Flapjack, KNŻ, 2Tm2,3, Arka Noego), Wojciech Hoffmann (Turbo), Paweł "Drak" Grzegorczyk (Hunter), Roman Kostrzewski (Kat), Adam "Nergal" Darski (Behemoth), Tomasz "Lipa" Lipnicki (Illusion, Acid Drinkers, Lipali), Tomasz "Olej" Olejnik (Proletaryat), Kazik Staszewski (Kult, KNŻ, El Dupa, Yugoton), Tomasz Grochola (Agressiva 69), Maciej Miechowicz (Kobong), Tomasz "Budzy" Budzyński (Siekiera, Armia, 2Tm2,3, Budzy i Trupia Czaszka), Jarosław Szubrycht (Lux Occulta), Tomasz Dziubiński (Metal Mind Productions), Walter Chełstowski i Jerzy Owsiak (WOŚP).

  Crossover thrash, punk metal – powstałe w latach 80. XX wieku określenie gatunku muzyki łączącego w sobie elementy hardcore punku i thrash metalu. Rodzaj crossoveru.Acid Drinkers — polska grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę heavymetalową. Powstała w 1986 roku w Poznaniu. Zespół tworzą basista i wokalista Tomasz „Titus” Pukacki, gitarzyści Darek „Popcorn” Popowicz i Wojciech „Jankiel” Moryto (od 2009) oraz perkusista Maciej „Ślimak” Starosta.

  Podczas wypowiedzi poruszana jest tematyka okresu buntu młodzieżowego, wpływu ulubionych zespołów, wyrażanych emocji, satanizmu, okultyzmu, stosunku do katolicyzmu, obrażania uczuć religijnych czy łamaniu konwencji w tekstach i w tworzeniu zespołów przez muzyków reprezentujących różne subkultury. Muzycy opowiadają o absurdach lat 80. XX wieku związanych w szczególności z panującym systemem politycznym, czy współpracującymi z zespołami tego gatunku muzycznego - wydawcami oraz inżynierami dźwięku, inaczej rozumiejącymi realizację dźwięku, czy brzmienia kierując się doświadczeniem muzycznym z lat 70. oraz 60. XX wieku. Poruszany jest też temat charakterystycznego ubioru subkultury "metalowców", przy okazji przytaczane są wypowiedzi muzyków, dotyczące makijażu, masek czy też dotyczące spektakularnych (w formie teatralnych przedstawień) widowisk na koncertach polskich heavy metalowych artystów.

  Grunge (czasem określany też mianem Seattle Sound) – podgatunek rocka alternatywnego, który pojawił się w połowie lat 80. w amerykańskim stanie Waszyngton, w szczególności w okolicach jak i samym Seattle.Ozzfest - coroczny cykl kilkudziesięciu koncertów (w 2005 - 26) zespołów grających ciężką odmianę rocka, odbywających się w Stanach Zjednoczonych. Organizatorami imprezy są Ozzy Osbourne i jego żona Sharon.

  Dokumenty[]

  Film wzbogacają fragmenty dokumentów archiwalnych (m.in. TVP, Sanctuary/EMI, BBC, SP Records, Polygram Polska, MTV, New Aeon Music, Złoty Melon), w tym utwory z koncertów i wideoklipy takich wykonawców jak: Test, Turbo, TSA, Iron Maiden, Hammer, Kat, Alaska, Vader, Wolf Spider, Acid Drinkers, Illusion, Flapjack, KNŻ, Agressiva 69, Kobong, 2Tm2,3, Arka Noego, Hunter, Lux Occulta i Behemoth.

  Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.Rock industrialny jest stylem muzyki rockowej, powstałym pod koniec lat 70. XX wieku poprzez połączenie eksperymentów i brzmień industrialu z charakterystycznym dla rockowych stylów, takich jak punk czy metal, ciężkim brzmieniem gitar.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ozzy Osbourne właściwie John Michael Osbourne (ur. 3 grudnia 1948 w Birmingham) – brytyjski wokalista, muzyk i autor tekstów. Wieloletni członek heavymetalowego zespołu Black Sabbath. Od 1980 roku prowadzi karierę solową. Do 2010 roku nagrał dziesięć albumów studyjnych pozytywnie ocenianych przez krytyków muzycznych. Na początku XXI w. zyskał status celebryty dzięki udziałowi w reality show The Osbournes. W rankingu 100 Greatest Heavy Metal Vocalists of all time amerykańskiego magazynu muzycznego Hit Parader zajął 8. miejsce. Z kolei w 2009 roku został sklasyfikowany na 10. miejscu listy 50 najlepszych heavymetalowych frontmanów wszech czasów według Roadrunner Records.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Decapitated – polska grupa muzyczna wykonująca technical death metal. Powstała w 1996 roku w Krośnie z inicjatywy nastoletnich braci: gitarzysty Wacława "Vogga" Kiełtyki i perkusisty Witolda "Vitka" Kiełtyki oraz wokalisty Wojciecha "Saurona" Wąsowicza.
  Yugoton – album muzyczny polskiej supergrupy o tej samej nazwie. Materiał został wydany w Polsce 5 marca 2001 r. przez wytwórnie Zic Zac i BMG Poland. Zawiera on covery popularnych jugosłowiańskich piosenek z końca lat 70. i początku 80. XX wieku wykonywane przez znanych polskich artystów. Nazwa płyty nawiązuje do Jugotonu, nieistniejącego jugosłowiańskiego koncernu muzycznego, który w tym okresie wydawał liczne płyty z zachodnią muzyką pop i rockową przez co umożliwiał dostęp do nich fanom z krajów bloku wschodniego.
  Spodek – talerz o niewielkiej średnicy, służący zazwyczaj jako podstawka pod filiżankę lub szklankę. Najczęściej jest dobierany w ramach tego samego kompletu zastawy stołowej, wówczas spodek wykonany jest z tego samego materiału, co naczynie, do którego jest przeznaczony: do szklanki – ze szkła, do porcelanowej filiżanki – z porcelany. Jeśli jest zdobiony (malowany, czasem nacinany), to najczęściej w ten sam sposób, co szklanka lub filiżanka.
  Dariusz "Maleo" Malejonek (ur. 16 maja 1962) – polski kompozytor, wokalista i gitarzysta, członek zespołów: Kultura, Izrael, Moskwa, Armia, Houk, 2Tm2,3 oraz Arka Noego. Założyciel i lider Maleo Reggae Rockers. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Wolontariusz Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego "Młodzi Światu".
  Industrial metal – nurt muzyczny wywodzący się z połączenia elementów muzyki industrialnej oraz metalu. Jest to graniczny gatunek muzyczny, co sprawia iż jest on dość trudny do zdefiniowania. Najogólniej rzecz biorąc można powiedzieć, iż ten rodzaj muzyki wyróżnia połączenie ostrych, metalowych riffów, którym towarzyszy specyficzny podkład klawiszowy, sample oraz (zwykle) elektronicznie zniekształcony wokal.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.106 sek.