• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Teodulf

  Przeczytaj także...
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.Teodulf z Orleanu, Theodulf, Theodulfus, Theodulfe (ur. ok. 760 w Hiszpanii, zm. 18 grudnia 821 w Angers) – biskup Orleanu, teolog, poeta i uczony doby karolińskiej.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.

  Teodulfimię męskie pochodzenia germańskiego. Wśród świętych — św. Teodulf, rekluz z Trewiru (28, 30 kwietnia, 1 lub 2 maja), Teodulf, opat z Saint-Thierry-au-Mont-d'Or († ok. 590), Teodulf, opat z Lobbes (24, 25 czerwca).

  Teodulf imieniny obchodzi 17 lutego, 4 kwietnia, 2 maja, 3 maja, 23 czerwca i 12 września.

  Znane osoby:

  12 września jest 255. (w latach przestępnych 256.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 110 dni.
 • Teodulf z Orleanu - biskup katolicki, teolog i poeta.
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.637 sek.