• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Teodul

  Przeczytaj także...
  Théodule Armand Ferdinand Constant Ribot (ur. 18 grudnia 1839 w Guingamp, zm. 9 grudnia 1916 w Paryżu) – francuski psycholog i filozof.Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.
  Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.

  Teodulimię męskie pochodzenia greckiego, oznaczające "sługa Boga". Istnieli liczni święci katoliccy o tym imieniu.

  Teodul imieniny obchodzi:

 • 16 lutego, w dzień wspomnienia św. Teodula i Zoe
 • 21 marca, w dzień wspomnienia św. Teodula, Anezjusza, Feliksa i Kornelii
 • 4 kwietnia, w dzień wspomnienia św. Teodula, lektora z Tesaloniki
 • 3 maja, w dzień wspomnienia św. Teodula, Ewencjusza i Aleksandra
 • 12 września, w dzień wspomnienia św. Teodula, Macedoniusza i Tacjana
 • 23 grudnia, w dzień wspomnienia św. Teodula, Saturnina, Eupora i siedmiu towarzyszy.
 • Znane osoby noszące imię Teodul:

  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.O. Henryk Fros SJ (ur. 18 stycznia 1922 w Rybniku, zm. 24 kwietnia 1998 w Krakowie) – polski jezuita, teolog, badacz literatury hagiograficznej, mediewista.
 • Teodulo Mabellini (18171897) — kompozytor włoski
 • Théodule-Armand Ribot (18391916) — francuski psycholog i filozof
 • Augustin Théodule Ribot (18231891) — francuski malarz i grafik, realista
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Fros H., Sowa F., Księga imion i świętych, t. 5, Kraków 2000, ​ISBN 83-7318-376-0
  2. Fros H., Sowa F., Księga imion i świętych, t. 2, Kraków 1997, ​ISBN 83-7097-374-4​, szpalta 248
  3. Fros H., Sowa F., Księga imion i świętych, t. 4, Kraków 2000, ​ISBN 83-7097-671-9​, szpalta 2
  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Warto wiedzieć że... beta

  Franciszek Sowa (ur. 1946) – polski językoznawca. Starszy wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku. Współautor z Henrykiem Frosem Księgi imion i świętych.
  12 września jest 255. (w latach przestępnych 256.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 110 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.764 sek.