• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Teodoryk II

  Przeczytaj także...
  Septymania (łacina: Septimania) – kraina historyczna w południowej Francji między Garonną a Rodanem i Sewennami a Pirenejami. W starożytności stanowiła część rzymskiej prowincji Gallia Narbonensis. Za panowania Augusta miejsce osiedlenia weteranów VII Legionu, od 462 roku w królestwie Wizygotów, przejściowo zajęta przez Maurów, następnie w monarchii Karolingów, w której stanowiła część Akwitanii, od IX wieku w obrębie hrabstwa Tuluzy.Wizygoci, Goci zachodni lub Terwingowie (dosł. "leśni ludzie") – lud germański, odłam Gotów. W IV wieku przyjęli arianizm (dzięki Biblii przetłumaczonej przez Wulfilę na język gocki).
  Toryzmund (Torismund, ur. ? - zm. 453) - król Wizygotów w latach 451-453 z rodu Baltów. Wstąpił na tron po śmierci swojego ojca Teodoryka I, który poległ w bitwie na Polach Katalaunijskich. Torismund był prawdopodobnie pierwszym władcą gockim, który zaczął poważnie myśleć o uniezależnieniu od Rzymu. Jego secesjonistyczna polityka skłoniła rzymskiego wodza Aecjusza do zawiązania spisku z braćmi Torismunda - Teodorykiem i Fryderykiem. Spiskowcy udusili króla, a na jego miejsce arystokracja wizygocka wybrała Teodoryka.

  Teodoryk II - władca Wizygotów w latach 453-466 z rodu Baltów, przyczynił się do zabójstwa swojego brata Toryzmunda, nie zgadzając się na jego politykę. Rządy Teodoryka II to czas sojuszu z Rzymem, który przekazał na rzecz Wizygotów w roku 462 Septymanię.

  Baltowie – nazwa wizygockiego rodu królewskiego. Należeli do niego władcy od Alaryka I do Amalaryka (z wyjątkiem Sigeryka i Teodoryka Wielkiego).Cesarstwo rzymskie – starożytne państwo obejmujące obszary basenu Morza Śródziemnego, powstałe z przekształcenia republiki rzymskiej w system monarchiczny. Przyjmuje się, że początkiem cesarstwa był rok 27 p.n.e., kiedy Gajusz Oktawiusz otrzymał od senatu tytuł augusta (wywyższony przez bogów). Potwierdzało to pozycję Oktawiana jako najważniejszej osoby w państwie i przyniosło definitywny koniec republice rzymskiej.

  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.