• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Teodora Ruano

  Przeczytaj także...
  95. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1998 odbyły się w Bordeaux w dniach 26 - 30 sierpnia 1998. W programie mistrzostw znalazły się cztery konkurencje dla kobiet: sprint, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy oraz wyścig na 500 m i osiem konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison i keirin.Nicole Brändli-Sedoun (ur. 18 czerwca 1979 w Horgen) – szwajcarska kolarka szosowa, trzykrotna medalistka mistrzostw świata.
  74. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 2001 odbyły się w stolicy Portugalii - Lizbonie, w dniach 9 - 14 października 2001 roku.

  María Teodora Adoración "Dori" Ruano Sanchón (ur. 11 stycznia 1969 w Villamayor de Armuña) – hiszpańska kolarka torowa i szosowa, dwukrotna medalistka torowych oraz brązowa medalistka szosowych mistrzostw świata.

  Belem Guerrero Méndez (ur. 8 marca 1974 w Meksyku) – meksykańska kolarka torowa i szosowa, wicemistrzyni olimpijska oraz czterokrotna medalistka torowych mistrzostw świata.Olga Anatoljewna Slusariewa (ros. Ольга Анатольевна Слюсарева, ur. 28 kwietnia 1969 w Czerwonym Dońcu, obecnie na Ukrainie) – rosyjska kolarka torowa i szosowa, trzykrotna medalista olimpijska i osiemnastokrotna medalistka mistrzostw świata.

  Kariera[]

  Pierwszy sukces Teodora Ruano osiągnęła w 1992 roku, kiedy zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej szosowego wyścigu Emakumeen Bira. W tym samym roku wzięła udział w szosowym wyścigu ze startu wspólnego na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie, który ukończyła na 42. miejscu. Pięć lat później wystartowała na torowych mistrzostwach świata w Perth, gdzie zdobyła srebrny medal w wyścigu punktowym, ulegając jedynie Rosjance Natalji Karimowej. Na rozgrywanych w 1998 roku mistrzostwach świata w Bordeaux w tej samej konkurencji Teodora była najlepsza, bezpośrednio wyprzedzając Meksykankę Belem Guerrero i Rosjankę Olgę Slusariewą. Podczas igrzysk olimpijskich w Sydney w 2000 roku Hiszpanka zajęła siódme miejsce w wyścigu punktowym, a rywalizację indywidualnej jeździe na czas zakończyła na osiemnastej pozycji. Na szosowych mistrzostwach świata w Lizbonie w 2001 roku Ruano wywalczyła brązowy medal w indywidualnej jeździe na czas, ustępując tylko Francuzce Jeannie Longo i Szwajcarce Nicole Brändli. Brała także udział w igrzyskach olimpijskich w Atenach w 2004 roku, ale w indywidualnej jeździe na czas była osiemnasta, a wyścigu ze startu wspólnego nie ukończyła.

  Jeannie Longo-Ciprelli (ur. 31 października 1958 w Saint-Gervais-les-Bains, Górna Sabaudia) – najbardziej utytułowana kolarka szosowa na świecie. Uprawia również narciarstwo i odnosi w tej dziedzinie wiele sukcesów. Wiele tytułów mistrzowskich w kolarstwie odniosła nie tylko na szosie, ale również w kolarstwie torowym. Ze swoimi 13 tytułami mistrzyni świata jest bardziej utytułowana niż jakikolwiek mężczyzna uprawiający kolarstwo. Wygrywała ponad 950 razy w kobiecym peletonie.Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).

  Linki zewnętrzne[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Natalja Walerjewna Karimowa (ros. Наталья Валерьевна Каримова, ur. 28 lutego 1974 w Rostowie nad Donem) – rosyjska kolarka torowa, dwukrotna mistrzyni świata.
  XXVIII Letnie Igrzyska Olimpijskie rozgrywane były w Atenach (Grecja) w dniach 13-29 sierpnia 2004. Uczestniczyło w nich ponad 10 500 sportowców z 202 państw. Rozdanych zostało 301 kompletów medali w 28 dyscyplinach olimpijskich.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  XXV Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Barcelonie w 1992 roku. Były to pierwsze igrzyska olimpijskie odbywające się w Hiszpanii.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  94. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1997 odbyły się w australijskim Perth w dniach 27 - 31 sierpnia 1997. W programie mistrzostw znalazły się cztery konkurencje dla kobiet: sprint, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy oraz wyścig na 500 m i osiem konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison i keirin.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.