• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Teodora - imię

  Przeczytaj także...
  Fausta (Flavia Maxima Fausta, ur. po 290, zm. 326 w Rzymie, prawdopodobnie zamordowana na polecenie męża - cesarza Konstantyna) – córka cesarza Maksymiana oraz jego drugiej żony - Eutropii. Siostra cesarza Maksencjusza i cesarzowej Teodory. Żona cesarza rzymskiego - Konstantyna I Wielkiego, matka Konstantyny.Księstwo Dukli (serb. Дукља lub Диоклетија; łac. Doclea lub Diocleia) – państwo plemienne Duklan utworzone na terenie pomiędzy Jeziorem Szkoderskim a Górami Dynarskimi na przełomie VIII i IX wieku na terenach dzisiejszej Czarnogóry. Nazwa państwa wywodzi się od rzymskiej prowincji Dioklei zamieszkanej w starożytności przez iliryjskich Diokleatów. W VII wieku Dioklea została opanowana przez plemię słowiańskie, które od nazwy prowincji wzięło swe imię – Duklan.
  Maksencjusz, właściwie Marcus Aurelius Valerius Maxentius (ur. ok. 280, zm. 28 października 312) – cesarz rzymski od 306 do 312 roku. Syn Maksymiana i jego drugiej żony - Eutropii, brat dwóch cesarzowych: Teodory i Fausty.

  Teodora — żeński odpowiednik imienia Teodor. To samo znaczenie ma złożone z analogicznych członów, tylko w odwrotnej kolejności, imię Dorota.

  Teodora imieniny obchodzi: 1 kwietnia, 17 kwietnia, 28 kwietnia, 4 maja, 12 maja, 17 września, 9 listopada i 28 listopada.

  Znane osoby noszące imię Teodora:

  Samuel Komitopul (bułg. Самуил Kомитопул, Samuił Komitopuł; zm. 6 października 1014) – władca państwa bułgarskiego od 976, car Bułgarii w latach 997–1014.Maksymian, Marcus Aurelius Valerius Maximianus, Maximianus Herculius, (ur. ok. 250 w Sirmium w Panonii, zm. 310) – cesarz rzymski.
 • Flavia Maximiana Teodora — córka cesarza rzymskiego Maksymiliana, siostra cesarza Maksencjusza i cesarzowej Fausty,
 • Teodora (500—548) — żona Justyniana I, królowa Konstantynopola,
 • św. Teodora (ok. 810—867) — żona cesarza bizantyjskiego Teofila
 • Teodora (?—928) — żona Teofilakta, panowała w Rzymie,
 • Teodora (981—1056) — córka cesarza bizantyjskiego, Konstantyna VIII, siostra cesarzowej Zoe,
 • Teodora Kosara — córka cara bułgarskiego Samuela, żona Jana Włodzimierza, władcy Dukli i Trawunii
 • Teodora Wielka Komnena (przed 1253 — po 1285) — cesarzowa Trapezuntu,
 • Theda Bara — aktorka filmu niemego
 • Teodora Lebenthal — polska lekarka pochodzenia żydowskiego
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Jan Włodzimierz także Jovan Vladimir albo Jovan Władimir (serb: Јован Владимир, zm. 22 maja 1016 r.) – władca Dukli i Trawunii w latach ok. 990 - 1016, następca Petrislava. Po śmierci kanonizowany przez Serbską Cerkiew Prawosławną.Teodora Jadwiga Lebenthal, "Dora" (ur. 1884, zm. 22 stycznia 1942 w Iłży) – polska lekarka pochodzenia żydowskiego, córka Jakuba i Cecylii z Goldsztenów, ukochana Bolesława Leśmiana.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Theodosia Burr Goodman (ur. 29 lipca 1885 w Cincinnati, zm. 7 kwietnia 1955 w Los Angeles) − amerykańska aktorka filmów niemych. Według promocyjnych twierdzeń jej pseudonim sceniczny był anagramem Arab death (ang. arabska śmierć), w rzeczywistości imię było używanym w jej rodzinie zdrobnieniem imienia Theodosia, a nazwisko było skróconą wersją nazwiska jej babki, Baranger.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Theodora Komnena (przed 1253 – po 1285) – cesarzowa Trapezuntu w latach 1284-1285. Była córką Manuela I Wielkiego Komnena i gruzińskiej księżniczki Rusdany.
  Dorota – imię żeńskie pochodzące z greckiego Dorothéa: doron - dar i Theós - bóg, "dar od boga". Jego męskim odpowiednikiem jest Doroteusz. W Polsce imię tę odnotowano po raz pierwszy w 1385. Znane są też inne formy tego imienia: Dochna, Dora, Dorota, Doroteja, Dorotka. To samo znaczenie ma złożone z analogicznych członów, tylko w odwrotnej kolejności, imię Teodora (a także imię Mateusz pochodzenia hebrajskiego).
  Teofil (ur. 813, zm. 20 stycznia 842) – cesarz bizantyjski od 829 (drugi cesarz z dynastii amoryjskiej), syn Michała II i jego pierwszej żony – Tekli.
  Teodora (??? – 928) – wpływowa kobieta w Rzymie, na początku X wieku. Żona Teofilakta, konsula Tusculum, matka Marozji i Teodory Młodszej. Zapoczątkowała okres pornokracji. Z jej rodziny wywodziły się dwa rywalizujące ze sobą rody arystokratyczne: Krescencjuszy i Tusculum.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.