Teodor Gendera
Przeczytaj także...
13 kwietnia jest 103. (w latach przestępnych 104.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 262 dni. Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy – historyczny polski serial w reżyserii Jerzego Sztwiertni, który został wyprodukowany przez Telewizję Polską w latach 1979-1981.
Rzeka kłamstwa – polski serial historyczny oparty na cyklu powieściowy Ewy Szelburg-Zarembiny. Bohaterką jest Joanna, sierota szukająca szczęścia. Żyć jej przypadło na przełomie XIX i XX wieku.
13 kwietnia jest 103. (w latach przestępnych 104.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 262 dni. Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy – historyczny polski serial w reżyserii Jerzego Sztwiertni, który został wyprodukowany przez Telewizję Polską w latach 1979-1981.
Rzeka kłamstwa – polski serial historyczny oparty na cyklu powieściowy Ewy Szelburg-Zarembiny. Bohaterką jest Joanna, sierota szukająca szczęścia. Żyć jej przypadło na przełomie XIX i XX wieku.
Teodor Gendera (ur. 19 kwietnia 1925 w Poznaniu, zm. 13 kwietnia 2001 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy.
Stanisław Bareja (ur. 5 grudnia 1929 w Warszawie, zm. 14 czerwca 1987 w Essen) – polski reżyser, scenarzysta filmowy i aktor.Warszawska Kolej Dojazdowa, WKD (wcześniej Elektryczna Kolej Dojazdowa lub Elektryczne Koleje Dojazdowe – EKD) – spółka zarządzająca wydzielonym systemem kolei miejskiej wykonująca przewozy pasażerskie na linii kolei normalnotorowej na odcinku Warszawa Śródmieście WKD – Podkowa Leśna Główna – Grodzisk Mazowiecki Radońska (linia 47) z odgałęzieniem Podkowa Leśna Główna – Milanówek Grudów (linia 48). Jest to najstarszy działający obecnie w Polsce tego typu system transportu publicznego.
Życiorys[ | edytuj kod]
Artysta przez całe swoje zawodowe życie, poza krótkimi epizodami kiedy to występował w Poznaniu i w Rzeszowie, związany był z teatrami warszawskimi: Powszechnym (1949‒1958), Dramatycznym (1958-1960), Ateneum (1960‒1962) i Polskim (od 1963). W filmach grywał przeważnie epizody. Pochowany na Starych Powązkach w Warszawie (kwatera 202-IV-21).
Komediantka – dziewięcio-odcinkowy serial telewizyjny z 1987 roku w reżyserii Jerzego Sztwiertni z 1988 roku. Scenariusz na podstawie powieści Władysława Reymonta o tym samym tytule. Serial powstawał równocześnie z wersją kinową pod tytułem "Komediantka".Silik Sternfeld (ur. 20 kwietnia 1920) – reżyser filmowy, aktor Teatru Żydowskiego w latach 1948–1951, także scenarzysta. Reżyser i scenarzysta etiudy fabularnej Spotkanie (1949). Współpracował przy produkcji polskich filmów z I połowy lat 50. XX wieku (jako asystent reżysera w Przygodzie na Mariensztacie, jako drugi reżyser w Celulozie i Pod gwiazdą frygijską, samodzielnie reżyserował Zaczarowany rower, a współreżyserował Dwie brygady). Współpracował z Wandą Jakubowską przy drugiej części (Zwycięstwo) Żołnierza zwycięstwa. Za Dwie brygady otrzymał Nagrodę Państwową III stopnia oraz nagrodę dla najlepszego filmu eksperymentalnego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach.
Wybrana filmografia[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- Cmentarz Stare Powązki: JANINA WOŹNIAK, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2019-11-05] .
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Jerzy Kawalerowicz (ur. 19 stycznia 1922 w Gwoźdźcu koło Kołomyi, zm. 27 grudnia 2007 w Warszawie) – polski reżyser i scenarzysta ormiańskiego pochodzenia, poseł na Sejm PRL (1985–1989).
Warto wiedzieć że... beta
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie – teatr założony w 1944 roku z siedzibą przy ulicy Jana Zamoyskiego 20 w Warszawie.
Siedem życzeń – polski serial telewizyjny dla młodzieży z 1984 roku. Produkcja zdobyła ogromną popularność i uznanie, stając się jednym z najsłynniejszych seriali młodzieżowych lat 80. Specjalnie na potrzeby tego serialu zespół Wanda i Banda nagrał 9 piosenek, w tym tytułową, która stała się jednym z największych hitów grupy. W 2008 roku wydano Siedem życzeń na płytach DVD, a 4 listopada 2009 ukazała się płyta z piosenkami z serialu, zatytułowana Piosenki z serialu Siedem Życzeń.
Popielec – polski serial telewizyjny z 1982 roku zrealizowany na podstawie powieści Włodzimierza Kłaczyńskiego pod tym samym tytułem. Zrealizowany we wsi Wesoła przy współudziale jej mieszkańców. Znalazły się w nim także sceny kręcone w miejscowościach : Nozdrzec, Izdebki, Borek Stary ( Sanktuarium Matki Boskiej Boreckiej ), Blizne, gdzie w zabytkowym drewnianym kościele Wszystkich Świętych kręcono sceny religijne.
Zmiennicy – polski serial telewizyjny w reżyserii Stanisława Barei, emitowany po raz pierwszy w Programie 1 TVP od 18 października 1987 do 15 stycznia 1988 roku.
e-teatr.pl – polski portal teatralny stworzony w 2004 roku przez Dział Dokumentacji Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie .
IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
Noce i dnie – polski film dwuczęściowy w reż. Jerzego Antczaka z 1975, adaptacja powieści Noce i dnie Marii Dąbrowskiej. Saga dwóch pokoleń rodziny Niechciców na tle Polski pod zaborami na przeł. XIX i XX w. Oprócz wersji kinowej powstał także serial telewizyjny o takim samym tytule, zrealizowany w 1977 (premiera 26 lutego 1978). Sceny pożaru miasta nakręcono w Kazimierzu, a filmowy dwór Niechciców został specjalnie wybudowany.