• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Teodor Bolduan

  Przeczytaj także...
  Ratusz (niem. Rathaus, dosł. dom rady) – reprezentacyjny budynek użyteczności publicznej, zwykle tradycyjna siedziba samorządowych władz miejskich. Budowany był najczęściej na planie prostokąta i nadawano mu formę monumentalną.Polski Związek Zachodni (PZZ) – polska organizacja patriotyczna powstała w 1934 roku z przekształcenia Związku Obrony Kresów Zachodnich (ZOKZ).
  Tadeusz Bolduan (ur. 5 kwietnia 1930 w Kościerzynie, zm. 10 czerwca 2005 w Gdyni) – polski dziennikarz, publicysta, działacz kaszubski.

  Teodor Bolduan (ur. 11 stycznia 1902 w Kościerzynie, zm. w październiku 1939 pod Wejherowem) – polski samorządowiec, burmistrz Wejherowa, ojciec Tadeusza Bolduana, dziennikarza i działacza z Kaszub.

  Teodor Bolduan urodził się w kupieckiej rodzinie. Po ukończeniu szkoły podstawowej podjął pracę, kończąc jednocześnie szkołę zawodową. Następnie przeniósł się do Torunia, gdzie pracował w sklepie żelaznym Leona Czempisza od 1 kwietnia 1919 roku do 8 lutego 1920 roku.

  Po odbyciu służby wojskowej w Grudziądzu wrócił do Kościerzyny i od 1 marca 1921 roku rozpoczął pracę (jako pracownik kontraktowy) w starostwie. W tym też czasie jako wolny słuchacz zdał maturę.

  Karl Baedeker (ur. 3 listopada 1801 w Essen – zm. 4 października 1859 w Koblencji) – pisarz i księgarz niemiecki, który zasłynął jako wydawca pierwszych nowoczesnych przewodników turystycznych. Przewodniki te na długi czas wyznaczyły wzorzec dla tego typu wydawnictw, zwanych później zwyczajowo „bedekerami”. Po wielu przekształceniach wydawnictwo Baedekera (Karl Baedeker Verlag) działa do dziś w ramach domu wydawniczego "MairDumont" w Ostfildern koło Stuttgartu.Związek Miast Polskich – organizacja samorządów miejskich powołana do opracowywania wspólnego stanowiska wobec rządu i promocji miast członkowskich w Polsce i za granicą.

  W listopadzie 1933 roku został przeniesiony służbowo do Wejherowa i mianowany tymczasowym burmistrzem miasta. W następnym roku został zatwierdzony na stanowisko zawodowego burmistrza. W tym czasie pełnił również funkcję sekretarza Związku Miast Polskich oraz był członkiem Polskiego Związku Zachodniego.

  Matura (łac. maturus ‘dojrzały’) – polski egzamin z materiału objętego programem nauczania (podstawą programową) wybranych przedmiotów na poziomie szkoły średniej. Absolwenci szkół średnich nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu, lecz świadectwo jego zdania wymagane jest od kandydatów na wyższe uczelnie. Odpowiednio wysoki wynik egzaminu maturalnego jest jedynym kryterium podczas naboru na wiele kierunków studiów wyższych. Matura nie jest jednak dokumentem poświadczającym wykształcenie średnie – tę funkcję pełni świadectwo ukończenia szkoły średniej. Za przeprowadzenie egzaminu odpowiedzialna jest Centralna Komisja Egzaminacyjna, której podlegają Okręgowe Komisje Egzaminacyjne zajmujące się przygotowaniem i przeprowadzeniem matury w danym regionie.Kościerzyna (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Kòscérzna; niem. Berent, dawniej Bern) – miasto i gmina w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa gdańskiego.

  Za jego kadencji w Wejherowie zbudowano odkryty basen kąpielowy spełniający wszystkie ówczesne standardy, działające do dziś korty tenisowe, wiele inwestycji typowo komunalnych (wodociągi, kanalizacja, ulice).

  2 września 1939 roku burmistrza, jako polskiego patriotę, aresztowało gestapo. Najpierw torturowany i poniżany (m.in. zmuszono go do zbierania śmieci na wejherowskim rynku) - został w październiku 1939 roku rozstrzelany przez wejherowskich Niemców w lesie pod Zamkową Górą. Ekshumowany w 1946 roku, spoczął na cmentarzu w rodzinnej Kościerzynie.

  Kaszuby (kasz. Kaszëbë lub Kaszëbskô) – region kulturowy w północnej Polsce, będący częścią Pomorza, w którym zamieszkują Kaszubi (autochtoniczni Pomorzanie) posługujący się językiem regionalnym – etnolektem, określanym jako język kaszubski.Ekshumacja (z łac. extra = poza, na zewnątrz, humus = gleba) — wydobycie zwłok lub szczątków w celu dokonania oględzin sądowych, lekarskich (np. aby ustalić bądź potwierdzić przyczynę zgonu) lub w celu przeniesienia ich do innego grobu (np. z leśnych mogił wojennych na cmentarze lub bliżej miejsca zamieszkania żyjących krewnych).

  Imię Teodora Bolduana nosi jedna z wejherowskich ulic oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 (wcześniej Szkoła Podstawowa nr 11 w Wejherowie). W miejscu jego kaźni ustawiony został obelisk; w ostatnich latach poświęcono mu też monografię, hasło w wejherowskim bedekerze, konkurs poetycki oraz tablicę na wejherowskim ratuszu.

  Gestapo (niem. Geheime Staatspolizei, Tajna Policja Państwowa) – tajna policja utworzona w nazistowskich Niemczech 26 kwietnia 1933, która w sposób bezwzględny zwalczała wszelkie przejawy oporu, rozwiązana wraz z upadkiem III Rzeszy w 1945 roku.

  Rok 2002 z okazji 100 rocznicy urodzin Teodora Bolduana został ustanowiony przez Zarząd Miasta Wejherowa Rokiem Bolduanowskim.

  Przypisy

  1. Borzyszkowski Józef: Toeodor Bolduan, w: Słowniku biograficznym Pomorza Nadwiślańskiego, t. 1. Gdańskie Towarzystwo Naukowe.
  2. Patron, Teodor Bolduan. ZSO nr 2 im. Teodora Bolduna w Wejherowie. [dostęp 2012-06-02].

  Bibliografia[]

 • Bolduan Teodor. Wejherowo-serwis informacyjny (Encyklopedia Wejherowa). [dostęp 2012-06-02]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.