• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tenoch

  Przeczytaj także...
  Aztekowie, Mexikowie – najsilniejszy w prekolumbijskim Meksyku naród indiański, posługujący się językiem nahuatl z rodziny uto-azteckiej. W momencie konkwisty przewodzili najsilniejszej federacji państw na obszarze Mezoameryki.Tlatoani [tɬaʔtoˈwaːni] (w nah. ten który mówi; l.m. tlatoque [tɬaʔˈtoʔkeʔ]) – tytuł przysługujący najwyższym władcom ludów Nahua. Kobiety nosiły tytuł cihuatlatoani ([siwaːtɬaʔtoˈ(w)aːni]). W przypadku gdy władca władał wieloma miastami-państwami (tak jak w przypadku Mexików), nazywany był huey tlahtoani. Tlatoque byli wybierani przez możnych i sprawowali swą funkcję dożywotnio. Termin tlatoani nie występował jedynie u Azteków, lecz był powszechnie stosowany przez wiele ludów Nahua. Władca uznawany był za świętego; aby jego stopy nie dotykały zwykłej ziemi – wszędzie był noszony. Poddanym wolno było patrzeć na niego jedynie w święta i uroczystości.
  Dolina Meksyku (nah. Anáhuac "Kraina między wodami") - płaskowyż w środkowej części Meksyku, obejmujący dzisiejszy Distrito Federal i wschodnią część stanu Meksyk. Kolebka szeregu ośrodków cywilizacji prekolumbijskich, takich jak Cuicuilco, Teotihuacan czy Tenochtitlan.
  Tenoch. Ilustracja z Kodeksu Mendoza

  Tenoch, również Tenochtli, Tenuch, Tēnōch, Ténoch (ur. 1299, zm. 1363) – jeden z kapłanów i przywódców Azteków (Méxicas), pierwszy (mityczny) tlatoani (1325–1363).

  Tenoch uważany jest za ostatniego legendarnego władcę Azteków, będącego tym, który przemierzył ze swym ludem długą drogę przez Dolinę Meksyku i dotarł do celu wędrówki przy jeziorze Texcoco.

  Przypisuje mu się założenie Tenochtitlánu, a za datę założenia tego miasta, według obliczeń kalendarza azteckiego, przyjmuje się dzień 18 lipca 1325 r. Prawdopodobnie to od jego imienia miasto przyjęło nazwę Tenochtitlán.

  Texcoco (hiszp. Lago de Texcoco) – jezioro w środkowym Meksyku, położone na wysokości 2239 m n.p.m. Dawniej jedno z pięciu jezior znajdujących się w Dolinie Meksyku (Anáhuac), obecnie zostało osuszone. Jedyną pozostałością po nim są niewielkie słone bagna. Stolica Azteków – Tenochtitlan – była położona na licznych wysepkach, rozsianych po Texcoco, połączonych groblami ze stałym lądem. Na jego wybrzeżach znajdowały się jeszcze dwa inne prekolumbijskie miasta: Texcoco i Tlacopán. Hiszpanie, którzy po pokonaniu Azteków liczyli, że po osuszeniu jeziora uzyskają żyzne gleby nie uzyskali pożądanych rezultatów, głównie z powodu dużego zasolenia.Aztekowie używali dwóch kalendarzy. Jeden z nich – kalendarz słoneczny (Xiuhpohualli), składał się z 365 dni podzielonych na 18 miesięcy po 20 dni oraz dodatkowych 5 dni – Nemotemi (bez imienia, numerowane od 0 do 4). Dni dodatkowe przynosiły nieszczęścia. Każdy miesiąc miał nazwę związaną z rolnictwem, rozwojem roślinności, pracami polowymi. Kolejne dni były ponumerowane od 0 do 19. Według tego kalendarza obchodzono coroczne święta, składano ofiary.

  Po śmierci Tenocha, w Cuauhmixtitlan, na jego miejsce nie wybrano już żadnego kapłana – władcy. Aztekowie postanowili utworzyć monarchię i szukali kandydata w Culhuacanie. Został nim wybrany dopiero w 1376 r. Acamapichtli. Jego ojcem był Opochtzin, szlachcic aztecki, a matką Atotoztli, córka władcy Culhuacanu. Uważa się go za pierwszego oficjalnego tlatoani Tenochtitlánu.

  Culhuacán – jedna z szesnastu miejscowości w meksykańskiej delegacji Iztapalapa. Jest umieszczona na zachodnim zboczu Wzgórza Gwiazdy (Cerro de la Estrella). Od północy graniczy z miejscowością Iztapalapa de Cuitláhuac, a od południa z San Andrés i Santa María Tomatlán.Kodeks Mendoza – znany również pod nazwą Codex Mendocino, średniowieczny dokument opisujący historię pierwszych władców i życie codzienne Azteków.

  Wśród historyków od dawien dawna toczy się spór o to, czy Tenoch był postacią mitologiczną, czy też rzeczywistym azteckim przywódcą.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Brenda Ralph Lewis: Aztekowie, Warszawa 2002, ​ISBN 83-214-1251-3​;
 • Jacek Walczak: Aztekowie i tajemnica kalendarza, Warszawa 2006, ​ISBN 978-83-7391-910-5​.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Monarchia (gr. μοναρχία, monarchia – jedynowładztwo) – ustrój polityczny lub forma rządów, gdzie niewybieraną w sposób republikański głową państwa jest jedna osoba, nazywana monarchą. Obecnie monarcha sprawuje władzę zazwyczaj dożywotnio (z wyjątkiem Andory, Malezji oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich). Jego funkcja jest często dziedziczna (z wyjątkiem monarchii elekcyjnych) i zwykle jego stanowisko jest nieusuwalne. Obecnie w wielu państwach z takowym ustrojem politycznym, monarcha pełni jedynie funkcje reprezentacyjne. Kierowanie przez niego polityką jest znikome lub żadne.
  Acamapichtli (1357–1395) – władca Tenochtitlanu, pierwszy tlatoani (władca) Azteków (Méxicas) (1376-1395), założyciel dynastii. Jego imię w języku nahuatl znaczy "Garść Trzciny".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.