• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tenma

  Przeczytaj także...
  M-3S lub Mu-3S – japońska trójstopniowa rakieta nośna na paliwo stałe, piąta rakieta serii Mu, następczyni rakiety M-3H. Została zastąpiona przez mocniejszą rakietę M-3S2.Ginga (jap. ぎんが, tłum. galaktyka, formalnie Astro-C) – japoński orbitalny teleskop kosmiczny prowadzący obserwacje z wykorzystaniem promieni X pochodzących od gwiazd i galaktyk. Wystrzelona w 1987 rakietą M-3S2-3 Ginga stała się trzecim japońskim teleskopem rentgenowskim (zaraz po teleskopach Hakucho (1979) i Tenma (1983)). Teleskop zakończył pracę 1 listopada 1991, kiedy to rozpoczął destrukcyjne wejście w atmosferę Ziemi. Misję satelity kontynuowały teleskopy ASCA (Astro-D) (1993) i Suzaku (Astro-E2) (2005).
  Teleskop (gr. tēle-skópos – daleko widzący) – jest narzędziem, które służy do obserwacji odległych obiektów poprzez zbieranie promieniowania elektromagnetycznego (np. światła widzialnego). Pierwsze znane praktyczne teleskopy zostały skonstruowane przy użyciu soczewek ze szkła w Holandii na początku XVII wieku przez Hansa Lippersheya, a wkrótce potem przez Galileusza we Włoszech. Znalazły zastosowanie w działaniach militarnych i w astronomii.

  Tenma (jap. てんま, nazwa kodowa Astro-B) – japoński orbitalny teleskop rentgenowski. Wystrzelony rakietą M-3S-3 20 lutego 1983 stał się kolejnym teleskopem rentgenowskim wystrzelonym i obsługiwanym przez ISAS (po satelitach Hakucho z 1979 i Hinotori z 1981). W lipcu 1984 doznał poważnej awarii baterii, co skróciło czas jego pracy do listopada 1985. Teleskop zszedł z orbity i spłonął w atmosferze 19 stycznia 1989.

  Astronomia rentgenowska – dział astronomii zajmujący się rejestracją i analizą promieniowania rentgenowskiego pochodzącego z kosmosu. Zakres energii obserwowanych fotonów promieniowania X zawiera się w przedziale od 0,1 do 500 keV, co odpowiada długości fali pomiędzy 12 a 2,5 pm.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Instrumenty naukowe[]

 • Gas Scintillation Proportional Counter
 • X-ray Focusing Collector
 • Hadamard X-ray Telescope
 • Zobacz też[]

 • Ginga (Astro-C)
 • Suzaku (Astro-E2)
 • Astro-H
 • Przypisy

  1. Jonathan McDowell: Launchlog (ang.). Jonathan's Space Home Page. [dostęp 2012-12-13].
  2. The Tenma Satellite (Astro-B). W: NASA'S HEARSARC: Observatories [on-line]. NASA Goddard Space Flight Center. [dostęp 2012-08-05].
  3. X-Ray Astronomy TENMA (ASTRO-B). W: ISAS [on-line]. JAXA. [dostęp 2012-08-05].
  Suzaku (początkowo Astro E-2) – japoński teleskop kosmiczny używany do obserwacji z dziedziny astronomii rentgenowskiej, powstały w celu zastąpienia utraconego w 2000 roku teleskopu Astro-E. Wystrzelony w 2005 rakietą M-5-6 stał się piątym japońskim teleskopem rentgenowskim na orbicie okołoziemskiej. Nazwa teleskopu pochodzi od mitycznego chińskiego ptaka.Astro-H (nazywany też NeXT od New X-ray Telescope, czyli Nowy Teleskop Rentgenowski) – planowany naukowo-badawczy satelita budowany przez japońską agencję kosmiczną JAXA we współpracy z Holenderskim Instytutem Badań Kosmicznych SRON oraz NASA. Umieszczenie na orbicie wokółziemskiej na wysokości 550 km ma nastąpić w 2014 roku. Będzie służył do badań Wszechświata w zakresie promieniowania rentgenowskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.