• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Temburong

  Przeczytaj także...
  Park Narodowy Ulu Temburong – pierwszy park narodowy w Brunei, ustanowiony w 1991 roku. Położony jest w południowej części dystryktu Temburong, zajmując około 40% jego powierzchni. Stanowi część obszaru chronionego Batu Apoi Forest Reserve. Park jest znany jako "Green Jewel of Brunei" (pl. Zielony Klejnot Brunei), gdyż zawiera dżunglę w naturalnym stanie. Opisany został jako "najznakomitszy przykład sukcesu polityki ochrony lasu sułtanatu". Najważniejszymi przepływającymi przez park rzekami są Temburong oraz Belalong. Park stanowi ważne centrum ekoturystyki w Brunei. Na terenie dystryktu znajduje się również rezerwat Peradayan Forest Reserve.Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.
  Na mapach: 4°36′00,00″N 115°10′59,99″E/4,600000 115,183331 Batu Apoi Forest Reserve (pl. Rezerwat Leśny Batu Apoi) – leśny obszar chroniony położony w mukimie Batu Apoi w dystrykcie Temburong we wschodnim Brunei. Część obszaru stanowi Park Narodowy Ulu Temburong.

  Temburong (mal. Daerah Temburong) – jeden z 4 dystryktów Brunei, zajmujący wschodnią część kraju. Stolicą jest Bangar.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Temburong jest eksklawą, oddzieloną od reszty terytorium państwa przez Malezję i wody Zatoki Brunei. Dystrykt ma powierzchnię 1 288 km². Północna część dystryktu porośnięta jest lasami mangrowymi i poprzecinana licznymi rzekami. Znajdują się tu wyspy Palau Selirong, Palau Siarau oraz mniejsze Palau Kitang, Palau Selanjak i Palau Tarap. Najważniejszą rzeką jest przepływająca przez stolicę Sungai Temburong. Inne większe z nich to Sungai Pandaruan, tworząca zachodnią granicę dystryktu, Sungai Labu – duży dopływ Temburongu, Sungai Duwau Besar, Aloh Besar oraz płynąca wschodnią granicą Sungai Bangau. Na Sungai Pandaruan leży wyspa Palau Kibi, a na Sungai Temburong – Palau Pituat. Południe dystrktu tworzą porośnięte lasem deszczowym góry poprzecinane głębokimi dolinami rzecznymi o stromych stokach z najwyższym szczytem Brunei – Pagonprick.

  Pagonprick lub Bukit Pagon – szczyt w Brunei, w pobliżu miasta Bangar, blisko granicy z Malezją. Leży w południowo-zachodniej części kraju; ma 1850 m wysokości. Jest najwyższym wzniesieniem tego państwa.Palau Siarau – wyspa na Zatoce Brunei w dystrykcie Temburong w Brunei. Położona jest pomiędzy ujściami Sungai Pandaruan i Sungai Temburong.

  Ludność[ | edytuj kod]

  Według danych z 2014 roku zamieszkuje tu ponad 10 000 osób.

  Transport[ | edytuj kod]

  Ze względu na bogatą sieć rzeczną i nieprzystępne środowisko naturalne istotną rolę odgrywa transport wodny. Istnieje tu jednak kilka dróg krzyżujących się w stolicy. Z zachodu na wschód dystrykt przecina ciąg Jalan Ujong-Jalan Labu. W kierunku południowym odchodzą od niej Jalan Batang Duri i Jalan Selapon.

  Jalan Batang Duri – droga w dystrykcie Temburong w Brunei. Droga ma około 18 km długości i prowadzi z Bangar na południe, do Batang Duri. Wiedzie wzdłuż rzeki Sungai Temburong. 16 km od Bangar przy drodze leży mały ogród zoologiczny i park Taman Batang Duri.Palau Kibi – wyspa rzeczna na rzece Sungai Pandaruan na Borneo. Położona jest w północno zachodniej części dystryktu Temburong w Brunei, przy granicy z Malezją.

  Ochrona przyrody[ | edytuj kod]

  Wschód słońca ze szczytu Pagonprick

  Dystrykt Temburong jest najcenniejszym przyrodniczo obszarem Brunei. Dużą jego część pokrywają obszary chronione. Południowe górzyste lasy deszczowe pokrywa Batu Apoi Forest Reserve, w którego skład wchodzi Park Narodowy Ulu Temburong, pierwszy w Brunei park narodowy o powierzchni ok. 550 km². Na północny zachód stąd znajduje się Peradayan Forest Reserve. Lasy mangrowe porastające północ dystryktu objęte są Labu Forest Reserve, zaś wyspa Selirong w całości stanowi Palau Selirong Forest Recreation Park. W ramach programu Heart of Borneo planowane jest przekształcenie istniejących form w obszary ochrony ścisłej: Batu Apoi National Park, Labu-Selirong Wildlife Sanctuary oraz Peradayan Nature Reserve.

  Aloh Besar – rzeka na Borneo. Płynie przez mukim Labu w dystrykcie Temburong w Brunei. Uchodzi do Zatoki Brunei, będącej częścią Morza Południowochińskiego. Rzeka ta, wraz z Sungai Bangau oddziela od lądu wyspę Palau Selirong.Batu Apoi – mukim w środkowo-wschodniej części dystryktu Temburong w Brunei. Obecnym penghulu mukimu jest Orang Kaya Setia Ahmad Hj Lakim.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Mukimy dystryktu Temburong

  W skład dystryktu wchodzi 5 mukimów:

 • Amo
 • Bangar
 • Batu Apoi
 • Bukok
 • Labu
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Lonely Planet, Daniel Robinson, Joshua Samuel Brown, Adam Karlin, Simon Richmond, Iain Stewart, Richard Waters: Lonely Planet Borneo. Lonely Planet, 2012-06-01. ISBN 978-1-74220-652-3. [dostęp 2015-11-12]. (ang.)
  2. Temburong District - Cities By Population (ang.). populationlist.com. [dostęp 2015-11-12].
  3. Wendy Hutton: Adventure Guide:East Malaysia. 1997, s. 163.
  4. Geronimo Silvestre: The Coastal Resources of Brunei Darussalam: Status, Utilization and Management. 1992, s. 149-150.
  5. Jack Cox: Initial Surveyes of Crocodiles and Habitat at Palau Selirong Forest Recreation Park and Other Areas of Brunei Bay, Brunei Darussalam. May and July 2006. Technical Report for Forestry Dep.. 2006. [dostęp 2013-10-09].
  6. WWF: The Environmental Status 2012 of the Heart of Borneo Text. WWF, 2012. [dostęp 2013-10-06].
  7. Jalan Selapon na Google Maps. [dostęp 2013-10-08].
  8. Peradayan Forest Reserve na stronie zoos.org (ang.). 2004-11-17.
  9. Ministry of Industry and Primary Resources of Negara Brunei Darussalam: Heart of Borneo. Project Implementation Framework Negara Brunei Darussalam. [dostęp 2013-10-10].
  10. Brunei Postcode. 2013-10-07.
  Sungai Pandaruan - międzypaństwowa rzeka na wyspie Borneo. Rzeka tworzy częściowo granicę między Brunei a Malezją. Rzeka oddziela malezyjski stan Sarawak od Dystryktu Temburong, eksklawy Brunei. Rzeka wpływa do Zatoki Brunei Morza Południowochińskiego. Między brzegami rzeki kursuje prom.Palau Pituat – wyspa rzeczna na Borneo na rzece Sungai Temburong u jej zbiegu z Sungai Labu. Położona jest w północno zachodniej części dystryktu Temburong w Brunei.
  Warto wiedzieć że... beta

  Las deszczowy, las wiecznie zielony – formacja roślinna zdominowana przez wiecznie zielone lasy występujące na obszarach o rocznej sumie opadów przekraczającej 2000 mm rocznie, wysokiej temperaturze o niskich amplitudach dziennych i rocznych oraz wysokiej wilgotności powietrza.
  Labu Forest Reserve (pl. Rezerwat Leśny Labu) – obszar chroniony położony w mukimie Labu w dystrykcie Temburong we wschodnim Brunei.
  Palau Selirong (pl. Namorzynowa Wyspa) – wyspa na Zatoce Brunei w dystrykcie Temburong w Brunei. Całość wyspy objęta jest ochroną w ramach Palau Selirong Forest Recreation Park.
  Palau Kitang – niewielka wyspa na Zatoce Brunei (Morze Południowochińskie) w mukimie Labu w dystrykcie Temburang w Brunei. Jest podłużnego kształtu, długości ok. 0,45 km i szerokości ok. 0,2 km. Położona jest u wybrzeży wyspy Palau Selirong, na wysokości ujścia rzeki Sungai Sigupang.
  Namorzyny, lasy namorzynowe, mangrowe, mangrowia – wiecznie zielona, pionierska formacja roślinna wybrzeży morskich w niemal całej strefie międzyzwrotnikowej. Jej zasięg w tej strefie ograniczają zimne prądy morskie omywające zachodnie wybrzeża Ameryki Południowej i Afryki. Namorzyny stanowią formację ziemno-wodną powstającą na przybrzeżnych płyciznach morskich, w miejscach osłoniętych (rafami koralowymi, w zatokach, lagunach i ujściach rzek). Niektóre płaskie wyspy pokrywają w całości. Szerokość pasa namorzynów sięgać może kilku kilometrów. Na ogół występują w obszarze pływów morskich i dlatego bywają też określane jako lasy pływowe. Określenie to nie jest jednak ścisłe, bowiem nie zawsze w miejscach występowania namorzynów pływy są wyraźne. Namorzyny zajmują ok. 150 tysięcy km (stan w roku 2010), przy czym między 1980 i 2010 rokiem ubyło ich 35 tysięcy km. Państwa, na których wybrzeżach znajdują się największe zasoby tej formacji to Indonezja (21%), Brazylia (9%) i Australia (7%).
  Sungai Bengau – rzeka na Borneo. Stanowi część granicy między mukimem Labu dystryktu Temburong w Brunei, a dystryktem Lawas stanu Sarawak w Malezji. Uchodzi do Zatoki Brunei, będącej częścią Morza Południowochińskiego. Rzeka oddziela od lądu wyspę Palau Selirong..
  Jalan Selapon – droga w mukimie Batu Apoi w dystrykcie Temburong w Brunei. Odchodzi od drogi Jalan Labu we wsi Radang, na wschód od Bangar, skąd prowadzi na południowy wschód przez Lamaling i Batu Apoi do wioski Selapon.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.