• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Telewizja informacyjna

  Przeczytaj także...
  Telewizja kablowa (pot. nazywana "kablówką") – nowoczesna sieć telekomunikacyjna, która pozwala na oferowanie abonentom pakietu programów radia i telewizji oraz szerokiego asortymentu interaktywnych usług multimedialnych (tj. Internet, telefon), realizowana za pomocą techniki hybrid fibre-coaxial (HFC). Telewizje kablowe wykorzystują do transmisji pasmo od ~50 do ~900 MHz. Każdy program zajmuje 8 MHz (w standardzie PAL D/K, D1), więc przez kabel koncentryczny można przesłać do 94 programów stacji telewizyjnych.Biznes24 – polskojęzyczna stacja telewizyjna o charakterze biznesowym, założona przez Romana Młodkowskiego (był on związany z tą tematyką w TVN CNBC) oraz Michała Winnickiego (założyciel MWE Networks nadawcy m.in. Adventure, TVR czy Power TV). Stacja została uruchomiona 20 marca 2020 roku.
  Cable News Network (CNN) – amerykańska telewizja informacyjna, założona w 1980 przez Teda Turnera i Reese Schonfelda.

  Telewizja informacyjna – wyspecjalizowany kanał telewizyjny, nadający programy informacyjne całą dobę. Serwisy informacyjne o bieżących wydarzeniach nadawane są zazwyczaj co pół godziny. Między nimi prezentowane są programy publicystyczne, analizy rynków finansowych, krótkie reportaże itp.

  Polsat News – kanał informacyjno-publicystyczny Grupy Polsat, nadający od 7 czerwca 2008 roku. Szefem kanału, od początku nadawania stacji, jest Henryk Sobierajski.Radiotelevisione Italiana, RAI (od 2000 stylizowane na Rai; do 1954 Radio Audizioni Italiane) – włoski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny. Rozpoczął działanie w 1954 roku.

  Całodobowy kanał informacyjny to najdroższy produkt telewizyjny. Spośród kilkunastu tego typu programów na świecie w 2001 roku strat nie przyniosła jedynie amerykańska telewizja o charakterze globalnym, CNN, choć ona też przeżywała w tamtym okresie trudności finansowe. Miesięczne koszty emisji takiego kanału jak polski TVN24 w 2001 roku wynosiły blisko 86 mln złotych (20 mln USD).

  Echo24 – regionalna stacja telewizyjna należąca do spółki o tej samej nazwie, nadająca z Wrocławia od 3 października 2016 do 31 marca 2018 r. Godzina (h) – jednostka miary czasu, dwudziesta czwarta część doby, dwunasta część dnia lub nocy astronomicznej. Jedna godzina to 4 kwadranse, 60 minut lub 3600 sekund. Godzina nie jest jednostką układu SI, ale jest przez ten układ uznawana.

  W Europie kanały informacyjne uruchamiane są przez telewizje publiczne, w ramach misji tego typu nadawcy (np. BBC, RAI), lub stacje z największymi udziałami w lokalnym rynku, np. francuskie TF1 i Canal Plus.

  Polska[ | edytuj kod]

  Kiedy startował kanał TVN24 miał być finansowany z opłat wnoszonych przez platformę cyfrową oraz operatorów kablowych oraz środków pozyskiwanych z reklam. Reklamodawcami miały być przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe i banki, dla których kanały informacyjne są strategicznym partnerem. W 2001 roku szefowie telewizji TVN przewidywali, że startujący kanał TVN24 nie będzie przynosił dochodów przez okres 4–5 lat; jednak przyniesienie zysków w 6. roku działalności nie udało się nigdy wcześniej żadnemu kanałowi informacyjnemu.

  TF1 - prywatna, francuska stacja telewizyjna, której właścicielem jest spółka TF1 Group, której głównym udziałowcem jest firma Bouygues. Jest francuskim odpowiednikiem TVP1. Jest najstarszą antena telewizyjną w Europie. TF1 posiada ok. 35% udziału w rynku i jest najpopularniejszą stacją telewizyjną we Francji. W posiadaniu TF1 Group jest także Eurosport - największy europejski kanał sportowy.TVP Info – kanał informacyjny Telewizji Polskiej. Wystartował on 6 października 2007, zastępując TVP3. Do 31 sierpnia 2013 dzielił pasmo programowe z ośrodkami regionalnymi TVP. Z dniem 1 września 2013 TVP Info stał się typowym kanałem informacyjnym, zaś pasmo programowe ośrodków regionalnych TVP zostało przeniesione do nowego kanału TVP Regionalna.
  Grupa TVN Discovery
 • TVN24
 • TVN24 BiS
 • Telewizja Polsat
 • Polsat News
 • Polsat News 2
 • Superstacja
 • Telewizja Polska
 • TVP Info
 • MWE Networks
 • Biznes24
 • Pozostałe
 • Telewizja Republika
 • wPolsce.pl
 • Echo24
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jerzy Sławomir Mac (współpracy: Paulina Kaczanow, Luiza Rossini): Kanał informacyjny. wprost.pl, 2001-09-02. [dostęp 2020-06-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-21)].
  Platforma cyfrowa - marketingowe określenie systemu opartego na elektronice cyfrowej. Z technicznego punktu widzenia nie ma spójnej definicji, która odróżniałaby platformy cyfrowe od innych elektronicznych projektów, nie określanych tym mianem.Kanał telewizyjny – wydzielone pasmo częstotliwości, w którym za pomocą fal nośnych wizji i fonii przesyłany jest obraz i dźwięk programu telewizyjnego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Polsat News 2, wcześniej do 31 lipca 2014 Polsat News+ – polskojęzyczny kanał telewizyjny publicystyczno-informacyjny. Kanał wystartował 9 czerwca 2014 o godzinie 10:00, zastępując Polsat Biznes.
  Nadawca publiczny (także potocznie media publiczne) – radio, telewizja i inne media stanowiące własność skarbu państwa. Regulowane w Polsce przez ustawę o radiofonii i telewizji.
  Reportaż (franc. le reportage – reportaż) – gatunek literacki z pogranicza publicystyki, literatury faktu i literatury pięknej (przez krytykę zwany przewrotnie „bękartem literatury pięknej i brukowej popołudniówki”).
  Telewizja wPolsce.pl – polska stacja telewizyjna o charakterze informacyjno-publicystycznym, która rozpoczęła nadawanie 9 października 2017 roku. Kanał należy do Fratrii. Redaktorem naczelnym stacji jest Agata Rowińska.
  BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.
  Spot telewizyjny (ang. spot = kropka) – krótki film reklamowy wyświetlany w przerwach między programami telewizyjnymi albo w ich trakcie (przerywając je). Telewizyjne spoty reklamowe trwają najczęściej 30 sekund, ale spotyka się dłuższe i krótsze. Emisja spotów reklamowych jest jednym z głównych źródeł utrzymania prywatnych stacji telewizyjnych oraz stanowi pokaźne źródło dochodów telewizji publicznych. Emisja spotów reklamowych w Polsce poprzedzana jest napisem Reklama. Aktualnie spoty telewizyjne stają się często wykorzystywanym narzędziem dla prowadzenia akcji reklamowych w Internecie, najczęściej jako "wyskakujące okienka".
  Program informacyjny – gatunek programu telewizyjnego, którego głównym celem jest przedstawienie bieżących wydarzeń, najczęściej politycznych, ale także kulturalnych, sportowych, itp. oraz prognozy pogody. Programy takie emitowane są zazwyczaj kilka razy dziennie, trwają od 5 do 60 minut. Główne wydania (najdłuższe) pojawiają się w telewizji wieczorem, zazwyczaj między 18 a 22, i stanowią podsumowanie wydarzeń z danego dnia. Coraz częściej programy informacyjne nadawane są z newsroomów, a rzadziej z osobnego studia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.666 sek.