• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 •  Biorę udział    Informacje o badaniu     Nie obchodzi mnie to 

  Telewizja Trwam  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Jan Feliks Szyszko (ur. 19 kwietnia 1944 w Starej Miłośnie) – polski leśnik, nauczyciel akademicki, profesor nauk leśnych, polityk, w latach 1997–1999 minister ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w rządzie Jerzego Buzka, w latach 2005–2007 minister środowiska w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji.Latający Dom (jap. タイム教室 トンデラハウスの大冒険, Taimu Kyōshitsu: Tondera Hausu no Daibōken) – japoński serial anime wyprodukowany w latach 1982-1983 przez Tatsunoko Productions w reżyserii Mineo Fuji i Masakazu Higuchi. W Polsce emitowany na kanale Trwam z angielskim dubbingiem i polskim lektorem.
  Wóz transmisyjny TV Trwam w Gdańsku, przy Kościele Św. Brygidy (2010)

  Telewizja Trwampolska stacja telewizyjna o charakterze edukacyjno-poradnikowym i religijnym, katolicko-narodowym, z siedzibą w Toruniu, należąca do Fundacji Lux Veritatis zarejestrowanej w Warszawie. Telewizja posiada własny teletekst – „TRWAM-TEXT”. Stacja posiada studia telewizyjne w Toruniu, Warszawie, Lublinie, Chicago i Toronto.

  Medal "Milito Pro Christo" (łac. Walczę dla Chrystusa) – polskie odznaczenie kościelne Ordynariatu Polowego WP, przyznawane corocznie dla podkreślenia zasług osób, które dają świadectwo najwyższym wartościom oraz wytrwale służą Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, są całkowicie zaangażowane w głoszenie prawdy o losach Narodu Polskiego oraz wspierają duszpasterstwo wojskowe. Odznaczenie może być także przyznawane organizacjom za działalność na rzecz dobra publicznego, upowszechnianie standardów moralnych i działanie zgodne z wartościami chrześcijańskimi, takimi jak sprawiedliwość i prawda.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Dyrektorem stacji jest o. Tadeusz Rydzyk CSsR, a wicedyrektorem o. Jan Król CSsR. Dyrektorem oddziału w Chicago jest o. Zbigniew Pieńkos CSsR.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 1.1 Początek działalności
 • 1.2 Rozwój
 • 1.3 Dostępność i oglądalność
 • 1.4 Współpraca z TVP
 • 1.5 Naziemna telewizja cyfrowa
 • 2 Odbiór
 • 3 Oferta programowa
 • 3.1 Produkcje własne
 • 3.1.1 Produkcje oddziału z Chicago
 • 3.2 Transmisje cykliczne
 • 3.3 Lednica 2000
 • 3.4 Jednego Serca Jednego Ducha
 • 3.5 Telewizyjny Uniwersytet Biblijny
 • 3.5.1 Papieskie Podróże Apostolskie
 • 3.6 Seriale, filmy i programy zagraniczne
 • 3.6.1 Filmy wyprodukowane przez CTV
 • 3.7 Dawne programy
 • 4 Aktywność Fundacji, TV Trwam i jej widzów
 • 4.1 Strona internetowa
 • 4.2 Krajowy Komitet SOS dla Telewizji Trwam
 • 4.3 Marsz dla Życia i Rodziny
 • 4.4 Audycje na DVD i CD
 • 4.5 Order Moherowego Beretu
 • 5 Nagrody
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Zakon Braci Mniejszych (łac. Ordo Fratrum Minorum, siglum: OFM, pot. franciszkanie, franciszkanie brązowi) – katolicka wspólnota zakonna z grupy zakonów żebrzących. Założona w 1209 przez św. Franciszka z Asyżu. Jeden z największych zakonów katolickich (ponad 13 tys. braci). Do wspólnoty należą na równych prawach zarówno kapłani, jak i bracia laicy. Kościół zalicza Braci Mniejszych do instytutów kleryckich.Gianfranco Ravasi (ur. 18 października 1942 w Merate) – włoski duchowny katolicki, biblista, specjalista od języka hebrajskiego, wysoki urzędnik Kurii Rzymskiej, kardynał.

  Historia[ | edytuj kod]

  Początek działalności[ | edytuj kod]

  Telewizja Trwam otrzymała koncesję 13 marca 2003 roku, a zainaugurowała nadawanie 10 czerwca 2003 roku transmisją z okazji 750. rocznicy zjazdu drohiczyńskiego. Regularne nadawanie programów drogą satelitarną rozpoczęła 12 czerwca o godz. 18 modlitwą „Anioł Pański” i serwisem informacyjnym.

  TVP Kultura – kanał tematyczny TVP, poświęcony tematyce kulturalnej, który został uruchomiony 24 kwietnia 2005 r. o godzinie 17.00. Obecnie jedyna polska stacja o takiej tematyce.DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.

  Właścicielem stacji jest Fundacja Lux Veritatis, która jest wspierana przez widzów TV Trwam, którzy wpłacają pieniądze na jej konto. W przeciwieństwie do Radia Maryja, TV Trwam nie posiada statusu nadawcy społecznego i może emitować reklamy, choć korzysta z tego dość sporadycznie a przychody z emisji reklam nie są zbyt duże.

  Brat Ogień (Brother Fire/Fratello Fuoco) – serial animowany produkcji włoskiej. Emitowany z polskim lektorem w TV Trwam i kanale Religia.tv. Zawiera 26 odcinków, które mówią o życiu św. Franciszka z Asyżu.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Rozwój[ | edytuj kod]

  W 2008 powstał oddział TV Trwam w Chicago, którego dyrektorem został o. Zbigniew Pieńkos CSsR.

  W październiku 2011 rozpoczęto tworzenie centrali Radia Maryja i Telewizji Trwam w Toronto, której szefem został o. Jacek Cydzik.

  16 lipca 2012 roku KRRiT podjęła decyzję o przedłużeniu koncesji satelitarnej dla Fundacji Lux Veritatis na nadawanie programu telewizyjnego TV Trwam na kolejne 10 lat – do marca 2023 roku.

  W październiku 2012 arcybiskup Sławoj Leszek Głódź został delegatem ds. Telewizji Trwam z ramienia Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi na 359. zebraniu plenarnym określili toruńską stację, jako "podmiot kościelny".

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Apel Jasnogórski – nabożeństwo, modlitwa - składnik Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. Pierwszy Apel Jasnogórski na Jasnej Górze odbył się 8 grudnia 1953 roku i przewodniczył mu o. Jerzy Tomziński. Apel Jasnogórski jest modlitwą kierowaną przez wstawiennictwo Królowej Polski w intencji Polski i Kościoła. Codzienny Apel wprowadzono w intencji Kościoła w Polsce, prześladowanego przez władze systemu totalitarnego.

  23 września 2013 zmienił się wystrój studia stacji w Toruniu oraz dodano dodatkowe serwisy informacyjne "Informacje dnia" wraz z odrębnym studiem pogody o godzinie 8:00, 10:00 i 12:00. Oprócz tego można oglądać je również o godz. 16:00, 18:05, 20:00 i 21:20. Ze studia w Warszawie nadawany jest natomiast program publicystyczny "Polski punkt widzenia".

  TVP Polonia (Telewizja Polonia, TV Polonia, TVPolonia) – polski, satelitarny kanał Telewizji Polskiej, skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. TVP Polonia rozpoczął regularną emisję od 31 marca 1993 roku, choć wcześniej, od 24 października 1992 roku, nadawana była emisja próbna programu.Juliusz Jan Braun (ur. 29 sierpnia 1948 w miejscowości Milechowy w gminie Chęciny) – polski dziennikarz i polityk, prezes zarządu Telewizji Polskiej, były przewodniczący KRRiT, poseł na Sejm X, I, II i III kadencji.

  Dostępność i oglądalność[ | edytuj kod]

  Monitorowanie oglądalności TV Trwam rozpoczęło się w 2006 roku (instytut Nielsen Audience Measurement). Na początku w 2006 program docierał do ok. 30,5% gospodarstw domowych, w marcu 2012 docierał do 28,7% gospodarstw domowych. Średnia oglądalność minutowa w 2006 wynosiła 9 tysięcy, a w marcu 2012 – 6 tysięcy osób (odpowiednio 0,15% i 0,10% udziału w rynku).

  Kościół św. Brygidy – kościół w Gdańsku na Starym Mieście, na osiedlu Osiek, na tyłach kościoła św. Katarzyny.Stolica Apostolska, Stolica Święta (łac. Sancta Sedes, wł. Santa Sede) – siedziba papieży (także papiestwo, władza zwierzchnia papieża w Kościele katolickim wraz z jej instancjami wykonawczymi, stanowiąca suwerenny podmiot prawa międzynarodowego) mieszcząca się w państwie Watykan, który jest z nią połączony unią personalną i funkcjonalną i nad którym sprawuje ona wyłączne zwierzchnictwo oraz suwerenną władzę i jurysdykcję.

  Od 3 lutego 2011 kanał można oglądać bezpośrednio z iPhone'a i iPada firmy Apple.

  Współpraca z TVP[ | edytuj kod]

  Stacja od maja 2008 dzierżawiła częstotliwości na satelicie Astra 1KR – 19,2° E od Telewizji Polskiej.

  27 sierpnia 2009 Fundacja Lux Veritatis, która jest właścicielem Telewizji Trwam, podpisała umowę z zarządem Telewizji Polskiej o możliwości bezpłatnego korzystania ze zbiorów archiwalnych telewizji publicznej dotyczących tematyki religijnej (ze szczególnym uwzględnieniem życia i nauczania Jana Pawła II) oraz materiałów społeczno-historycznych (20 zł za 1 minutę, co jest najniższą dotychczas wynegocjowaną kwotą na materiały archiwalne telewizji publicznej), w zamian za co Telewizja Trwam udostępnia TVP własne materiały archiwalne.

  Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) – organ państwowy sprawujący kontrolę funkcjonowania i bezczynności lokalnej i regionalnej administracji publicznej pod względem zgodności z Konstytucją RP, prawem unijnym i ustawami. Kontroli tej podlegają organy samorządu terytorialnego i zawodowego, terenowe organy administracji rządowej oraz inne podmioty w zakresie wykonywania funkcji administracji publicznej (np. rektor uniwersytetu).Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy – stowarzyszenie założone w 1991 roku przez 24 dziennikarzy katolickich. Zrzesza około 500 członków, działających w kilku oddziałach terenowych. Celem stowarzyszenia jest zawodowe i religijne formowanie pracowników katolickich mediów, tak by dawali świadectwo wiary także w mediach świeckich i kształtowali opinię publiczną w duchu nauczania Kościoła. Stowarzyszenie organizuje rekolekcje, dni skupienia i modlitwy, a także szkolenia zawodowe.

  Od 15 września 2009 kanał był dostępny na prowadzonej testowo platformie cyfrowej TVP.

  W maju 2010 stacji skończyła się umowa z TVP na dzierżawę częstotliwości 10773 MHz. Telewizja Polska informowała, że TV Trwam będzie nadal dzierżawiła częstotliwość od TVP na 10862 MHz w MPEG-2, z której nadają także TVP Info, TVP Historia, TVP Kultura i TVP Polonia.

  Z końcem 2010 nadawanie zarówno programu telewizyjnego jak i Radia Maryja zostało przeniesione na częstotliwość 12604 MHz, zarządzaną bezpośrednio przez SES ASTRA.

  Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, potocznie paulini (łac. Ordo Sancti Pauli Primi Eremitae, stosowany skrót: OSPPE) – zakon założony w roku 1215 (tak podaje Annuario Pontificio) lub 1250 na Węgrzech przez bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia. Nazwa zakonu wywodzi się od św. Pawła z Teb, pierwszego uznanego przez Kościół katolicki pustelnika. 13 grudnia 1308 kardynał Gentilis, legat papieża Klemensa V, nadał zakonowi w imieniu Stolicy Apostolskiej regułę św. Augustyna, a rok później zatwierdził pierwsze zakonne konstytucje.Astra - zespół osiemnastu satelitów telekomunikacyjnych, należących do konsorcjum SES ASTRA z siedzibą w Luksemburgu, znajdujący się na orbicie geostacjonarnej nad równikiem. Obecnie na orbicie pracuje trzynaście z nich.

  Naziemna telewizja cyfrowa[ | edytuj kod]

  Telewizja Trwam została zgłoszona przez Fundację Lux Veritatis do ogłoszonego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji konkursu na rozszerzenie koncesji o możliwość nadawania w pierwszym multipleksie Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Do konkursu wpłynęło 17 wniosków, dla których przeznaczone były tylko 4 miejsca. W wyniku rozstrzygnięcia tego konkursu, koncesja dla Telewizji Trwam nie została rozszerzona.

  Jan Wojciech Góra OP (ur. 8 lutego 1948 w Prudniku) – dominikanin, prezbiter, doktor teologii, duszpasterz akademicki. Od 1997 roku organizator Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży na Polach Lednickich. Animator ośrodka duszpasterstwa akademickiego "Respublica Dominicana" w Jamnej.iPhone – smartfon przygotowany przez Apple Inc., oparty na systemie operacyjnym iOS mający pełnić funkcje telefonu komórkowego, platformy rozrywkowej i komunikatora internetowego. Urządzenie posiada także wbudowaną przeglądarkę internetową Safari Mobile umożliwiającą przeglądanie niektórych zasobów sieciowych.

  Fundacja Lux Veritatis, podobnie jak czterech innych nadawców, złożyła odwołanie od decyzji o nieprzyznaniu koncesji. W styczniu 2012 KRRiT swoją decyzję podtrzymała, argumentując, że kieruje się wyłącznie względami finansowymi, a Fundacja Lux Veritatis zdaniem Krajowej Rady nie gwarantowała powodzenia finansowego przedsięwzięcia.

  Kalisz (gr. Καλισία, łac. Calisia, jid. קאַליש) – miasto na prawach powiatu w środkowo-zachodniej Polsce, położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Prosną, u ujścia Swędrni; historyczna stolica Wielkopolski, stolica Kaliskiego, drugi co do wielkości ośrodek województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu kaliskiego, główny ośrodek aglomeracji kalisko-ostrowskiej i Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego; stolica diecezji kaliskiej.Zbigniew Hałat – polski lekarz, specjalista epidemiolog, publicysta, działacz społeczny, były wiceminister zdrowia.
   Osobny artykuł: W obronie Telewizji Trwam.

  Na posiedzeniu 5 lipca 2013 Krajowa Rada Radiofonii Telewizji podjęła uchwałę o przyznaniu koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego o charakterze wyspecjalizowanym społeczno-religijnym drogą rozsiewczą naziemną w sposób cyfrowy w sygnale multipleksu pierwszego (MUX-1) na rzecz Fundacji Lux Veritatis w odniesieniu do nadawania programu Telewizji Trwam.

  Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.Biblistyka – grupa dyscyplin naukowych zajmujących się badaniem Biblii. W ich skład wchodzi: introdukcja biblijna, egzegeza biblijna (Starego i Nowego Testamentu) oraz teologia biblijna.

  W sierpniu 2013 KRRiT zobligowała Telewizję Trwam do zapłaty 1,3 mln złotych tytułem tegorocznej raty za koncesję na MUX-1, pomimo iż stacja nie jest jeszcze tam dostępna, gdyż dalej czeka na zwolnienie miejsca przez TVP. Fundacja Lux Veritatis, która jest właścicielem stacji złożyła odwołanie od tej decyzji do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Prezes TVP Juliusz Braun oświadczył, że do 27 kwietnia 2014 Telewizja Polska nie zwolni miejsca na multipleksie.

  Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – niepubliczna szkoła wyższa założona w 2001 w Toruniu roku i należąca do Fundacji Lux Veritatis. Do wykazu niepaństwowych uczelni zawodowych MEN została wpisana pod nr 75.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  20 grudnia 2013 Telewizja Polska poinformowała, że wraz z Fundacją Lux Veritatis porozumiały się ostatecznie w sprawie zwolnienia przez Telewizję Polską jednego miejsca na multipleksie pierwszym naziemnej telewizji cyfrowej na rzecz Telewizji Trwam z dniem 15 lutego 2014.

  29 stycznia 2014 Telewizja Trwam otrzymała decyzję rezerwacyjną od Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Na podstawie postanowienia prezesa UKE w postaci zmian w rezerwacji częstotliwości na multipleksie pierwszym naziemnej telewizji cyfrowej, stacja uzyskała możliwość rozpoczęcia emisji od 15 lutego 2014. Tego dnia – 15 lutego 2014 roku – Telewizja Trwam rozpoczęła nadawanie w ramach naziemnej telewizji cyfrowej dostępnej na ponad 95% powierzchni Polski.

  Sanktuarium – w religioznawstwie termin, którym określa się miejsce uznawane za święte, często identyfikowane ze świątynią, budowlą wzniesioną na miejscu uznawanym za święte.Stan wojenny w Polsce 1981–1983 – stan nadzwyczajny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tadeusz Rydzyk CSsR (ur. 3 maja 1945 w Olkuszu) – polski duchowny rzymskokatolicki, redemptorysta, doktor teologii, współzałożyciel i prezes zarządu Fundacji Lux Veritatis, nauczyciel akademicki, przewodniczący Rady Naukowej i wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
  Paweł Witold Bortkiewicz TChr. (ur. 8 kwietnia 1958 w Jeleniej Górze) – duchowny katolicki (chrystusowiec), profesor teologii specjalizujący się w zakresie teologii moralnej; w latach 2002-2008 r. dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, od 2002 - dyrektor Centrum Etyki UAM w Poznaniu, członek Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk (od 2003), członek Rady Programowej Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie, redaktor naczelny miesięcznika biblijno-liturgicznego "Msza Święta".
  W obronie Telewizji Trwam – cykl marszów protestacyjnych przeciwko brakowi pozytywnego dla Telewizji Trwam rozstrzygnięcia decyzji KRRiT o możliwość nadawania w pierwszym multipleksie Naziemnej Telewizji Cyfrowej.
  Watykan, Państwo Watykańskie (wł. Città del Vaticano, Stato della Città del Vaticano, łac. Status Civitatis Vaticanæ) – miasto-państwo europejskie, enklawa w Rzymie. Najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni.
  Organizmy modyfikowane genetycznie w skrócie GMO (ang. Genetically Modified Organisms) – organizmy, których genom został zmieniony metodami inżynierii genetycznej w celu uzyskania nowych cech fizjologicznych (lub zmiany istniejących). Pierwsze GMO zostało stworzone w 1973 roku, a pierwsze próby polowe miały miejsce w 1986 roku i dotyczyły tytoniu. Pierwsze komercyjne GMO zaczęto sprzedawać w USA – w pomidorach FlavrSavr zmniejszono aktywność genu odpowiadającego za proces dojrzewania i mięknięcia pomidora.
  Religia.tv – kanał tematyczny o profilu religijnym, należący do Grupy ITI, uruchomiony 15 października 2007 roku. Dyrektorem stacji jest ks. Kazimierz Sowa.
  TVP Historia – kanał o tematyce historycznej TVP, który rozpoczął nadawanie 3 maja 2007 roku. Oparty jest przede wszystkim na produkcji własnych programów oraz zasobach archiwalnych TVP. Nie brakuje w nim także produkcji zagranicznych. TVP Historia aktywnie współpracuje z wieloma instytucjami. Wiele programów i filmów nadawanych przez stację można w późniejszym terminie obejrzeć na stronie internetowej.

  Reklama