• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Teleskop Schmidta-Cassegraina

  Przeczytaj także...
  Wydawnictwo „Wiedza Powszechna” w Warszawie – wydawca słowników dwujęzycznych i podręczników do nauki języków obcych, słowników i poradników języka polskiego, podręczników do nauki języka polskiego dla cudzoziemców oraz popularnych rozmówek, a także leksykonów i książek popularnonaukowych z różnych dziedzin.Aberracja sferyczna – cecha soczewki, układu optycznego, obiektywu lub zwierciadła sferycznego, polegająca na odmiennych długościach ogniskowania promieni świetlnych ze względu na ich położenie pomiędzy środkiem a brzegiem urządzenia optycznego – im bardziej punkt przejścia światła zbliża się ku brzegowi urządzenia (czyli oddala od jego osi optycznej), tym bardziej uginają się promienie świetlne.
  Bernhard Schmidt (ur. 30 marca 1879, zm. 1 grudnia 1935) – optyk i astronom estońskiego pochodzenia, pracujący w latach 20. i 30. XX wieku w Hamburgu.
  Bieg światła w teleskopie Schmidta-Cassegraina
  Bieg światła w teleskopie Cassegraina

  Teleskop Schmidta-Cassegraina – rodzaj teleskopu zwierciadlano-soczewkowego.

  Został wynaleziony w 1940 przez Jamesa Gilberta Bakera i stanowi modyfikację teleskopu Cassegraina, w którym dla skorygowania aberracji sferycznej użyto płyty korekcyjnej wynalezionej w 1931 przez Bernharda Schmidta, optyka estońskiego pochodzenia, pracującego w latach 20. i 30. XX wieku w Hamburgu.

  Przypisy

  1. Stefan Piotrowski (red.): Astronomia popularna. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1990, s. 472. ISBN 83-214-0504-5.
  2. Michael Hoskin (red.): Historia astronomii. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2007, s. 286. ISBN 978-83-235-0293-7.

  Linki zewnętrzne[]

 • Teleskop Schmidta-Cassegraina • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.