• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Teleskop Schmidta

  Przeczytaj także...
  Obserwatorium Karla Schwarzschilda (niem. Karl-Schwarzschild-Observatorium) – niemieckie obserwatorium astronomiczne znajdujące się w Tautenburgu, około 10 km na północny wschód od Jeny. Obserwatorium powstało w 1960 roku na terenie byłej NRD jako placówka dawnej Niemieckiej Akademii Nauk w Berlinie (Deutsche Akademie der Wissenschaften zu Berlin). Zostało nazwane na cześć słynnego niemieckiego astronoma i fizyka – Karla Schwarzschilda. W 1992 roku, po zjednoczeniu Niemiec, obserwatorium się przeorganizowało i od tamtej pory jego pełna nazwa to Thüringer Landessternwarte „Karl Schwarzschild” Tautenburg, co oznacza, że jest zarządzane przez kraj związkowy Turyngię.Ogniskowa (odległość ogniskowa) – odległość pomiędzy ogniskiem układu optycznego a punktem głównym układu optycznego, np. odległość środka soczewki od punktu, w którym skupione zostaną promienie świetlne, które przed przejściem przez soczewkę biegły równolegle do jej osi. Ogniskową można określić zarówno dla soczewek i ich układów, jak i dla zwierciadeł.
  Koma lub aberracja komatyczna - w optyce jedna z aberracji optycznych czyli wad układów optycznych. Polega na tym, że wiązka promieni świetlnych wychodząca z punktu położonego poza osią optyczną tworzy po przejściu przez układ plamkę w kształcie przecinka lub komety. Stopień zniekształcenia jest tym większy im dalej od osi optycznej układu znajduje się źródło światła. Obiektyw lub układ optyczny wolny od komy nazywa się aplanatem.
  Największy na świecie dwumetrowej średnicy teleskop Schmidta znajdujący się w Obserwatorium Karla Schwarzschilda w Tautenburgu

  Teleskop Schmidta (zwany również kamerą Schmidta) – typ astronomicznego teleskopu optycznego zaprojektowany i skonstruowany po raz pierwszy w 1930 roku przez estońskiego optyka Bernharda Schmidta pracującego w obserwatorium Hamburg-Bergedorf w Bergedorfie.

  Aberracja sferyczna – cecha soczewki, układu optycznego, obiektywu lub zwierciadła sferycznego, polegająca na odmiennych długościach ogniskowania promieni świetlnych ze względu na ich położenie pomiędzy środkiem a brzegiem urządzenia optycznego – im bardziej punkt przejścia światła zbliża się ku brzegowi urządzenia (czyli oddala od jego osi optycznej), tym bardziej uginają się promienie świetlne.Teleskop optyczny – jeden z rodzajów teleskopów; przyrząd optyczny złożony z dwóch elementów optycznych: obiektywu i okularu (teleskop soczewkowy) lub z okularu i zwierciadła (teleskop zwierciadlany), połączonych tubusem. Służy do powiększania odległych obrazów. Zarówno teleskop soczewkowy, jak i teleskop zwierciadlany dają obraz rzeczywisty powiększony, odwrócony lub prosty.

  W teleskopie Schmidta zwierciadło główne jest prostym zwierciadłem sferycznym, ale w środku jego krzywizny umieszczono płytkę korekcyjną, będącą cienką taflą szklaną o kształcie tak dobranym, aby eliminować aberrację sferyczną. Dzięki takiemu rozwiązaniu można uzyskać duże pole widzenia (do 25°) bez aberracji sferycznej i komy. Wadą tego teleskopu jest długość tubusu, która musi być dwa razy większa od ogniskowej.

  Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.Tubus - obudowa urządzeń optycznych lub ich części składowych, wykonana w kształcie tulei, służąca do współosiowego osadzania elementów optycznych - soczewek lub układów optycznych.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Teleskop Schmidta - Optyczne.pl, www.optyczne.pl [dostęp 2016-10-10] [zarchiwizowane z adresu 2016-08-05].
  Bernhard Schmidt (ur. 30 marca 1879, zm. 1 grudnia 1935) – optyk i astronom estońskiego pochodzenia, pracujący w latach 20. i 30. XX wieku w Hamburgu.Obserwatorium astronomiczne – zespół budynków i przyrządów służących do prowadzenia obserwacji astronomicznych ciał niebieskich.
  Warto wiedzieć że... beta

  Tautenburg - miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, w powiecie Saale-Holzland, wchodzi w skład wspólnoty administracyjnej Dornburg-Camburg.
  Bergedorf – okręg administracyjny Hamburga, położony na południowy wschód od centrum miasta. 1 stycznia 1938 wcielony do miasta Hamburg na podstawie tzw. Ustawy o Dużym Hamburgu (niem. Groß-Hamburg-Gesetz) z 26 stycznia 1937 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.