Telesfor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Telesforimię męskie pochodzenia greckiego, gr. Τελεσφορος (Telesphóros), oznaczające „doprowadzony do końca, doprowadzony do doskonałości”.

Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.

Telesfor imieniny obchodzi 2 stycznia.

Imię to nosili:

 • papież Telesfor, święty
 • Telesfor Badetko
 • Telesfor Banaszkiewicz – polski piłkarz, lekkoatleta, ekonomista i ofiara zbrodni katyńskiej
 • Telesfor Mickiewicz
 • Telesfor Poźniak, slawista, historyk i badacz literatur wschodnio- i południowosłowiańskich
 • Telesphore Toppo – indyjski duchowny katolicki, arcybiskup Ranchi, kardynał
 • smok Telesfor, postać z programu telewizyjnego Pora na Telesfora
 • Forma żeńska: Telesfora

  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.Telesfora — imię żeńskie pochodzenia greckiego, żeński odpowiednik imienia Telesfor (gr. Τελεσφορος [Telesphóros]), oznaczającego "doprowadzony do końca, doprowadzony do doskonałości".

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, t. 5, Kraków 2004, kolumna 425.
  Telesfor Badetko ps. "Wiktor", "Tesiek" (ur. w 1920 r. w Zenonowie pod Warszawą, zm. 11 stycznia 1992 r. w Szczecinie) – działacz i instruktor harcerski (harcmistrz), członek Powstańczych Oddziałów Specjalnych "Jerzyki", Szarych Szeregów i Armii Krajowej, komendant hufca ZHP Szczecin-Pogodno.Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Warto wiedzieć że... beta

  Telesfor Stanisław Mickiewicz (ur. 1845 w Suwałkach, zm. 26 grudnia 1935 w Radomsku) – porucznik, weteran powstania styczniowego, syn Józefa i Wicentyny z domu Gedroycz.
  Pora na Telesfora – piątkowy, 35-minutowy program telewizyjny dla dzieci emitowany w programie pierwszym Telewizji Polskiej w latach 70. XX wieku o 16:40. Telesfor, a w późniejszych odcinkach również jego młodszy kolega Teodor, byli smokami-pacynkami.

  Reklama