• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Teleranek

  Przeczytaj także...
  Studio Miniatur Filmowych – polskie studio filmowe, jeden z najstarszych w kraju producentów filmowych, działa od 1 stycznia 1958 roku, powstało w wyniku przekształcenia warszawskiej filii Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, działającej jako firma państwowa. Struktura Studia pozostała niezmieniona aż do 1990 roku. SMF wyprodukowało ponad 1500 obrazów, wśród nich są zarówno autorskie filmy krótkometrażowe (w tym Piotra Dumały czy Jana Lenicy), seriale dla dzieci, jak i filmy kinowe. Dyrektorem studia jest Włodzimierz Matuszewski.Stan wojenny w Polsce w latach 1981–1983 – stan nadzwyczajny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób.
  Zrób to sam - program telewizyjny nadawany w Telewizji Polskiej w latach 60 i 70 XX w. Prowadzącym był Adam Słodowy. Program był częścią czwartkowego Ekranu z bratkiem, a potem niedzielnego Teleranka; autor prezentował w nim osobiście, jak z ogólnie dostępnych rzeczy (zużyty wkład do długopisu, blacha z puszki itp.) robić zabawki i przedmioty użytkowe. Program był nadawany przez 24 lata od 1959 roku do 1983 roku, łącznie wyemitowano 505 odcinków.

  Teleranektelewizyjny program dla dzieci nadawany od września 1972 roku do grudnia 2009 roku i ponownie od 6 marca 2016 roku w TVP1, natomiast od 4 września 2016 w TVP ABC.

  Od początku symbolem programu był kogut zaprojektowany przez Joannę Zacharzewską. Najpierw czarno-biały, a od roku 1974 w stworzonej przez Studio Miniatur Filmowych w Warszawie kolorowej czołówce. Animowana czołówka prezentowała biegnącego kogucika, który o godzinie 9:00 wskakiwał na płot i piał. Twórcami programu byli Maciej Zimiński oraz Joanna Koenig, a prowadzącym m.in. Tadeusz Broś. W programie występowały też dzieci, m.in. Joanna Jabłczyńska, Marcin Dobrowolski.

  TVP ABC – kanał tematyczny Telewizji Polskiej S.A. o charakterze dziecięcym, którego uruchomienie zaplanowane jest na 15 lutego 2014.Niewidzialna ręka – program telewizyjny, emitowany w Telewizji Polskiej w latach 70. XX wieku w ramach Ekranu z bratkiem oraz Teleranka, autorstwa Macieja Zimińskiego.

  Program był emitowany w niedziele o godz. 9:00. W kolejnych latach zmieniano godzinę emisji, co odbijało się na oglądalności programu. Początkowo był godzinnym magazynem, który wchłonął inne programy znajdujące się wcześniej w tym paśmie: „Zrób to sam” – Adama Słodowego, „Niewidzialną rękę” – Macieja Zimińskiego i „Klub Pancernych” Jadwigi Dąbrowskiej.

  Tadeusz Broś (ur. 28 października 1949 w Wałbrzychu, zm. 27 października 2011) – polski dziennikarz telewizyjny, aktor, reżyser i prezenter.Adam Słodowy (ur. 3 grudnia 1923 w Czarnkowie) – major Ludowego Wojska Polskiego, popularyzator majsterkowania. Znany przede wszystkim, jako autor i prowadzący popularnego w latach 60. i 70. XX wieku polskiego programu telewizyjnego dla młodzieży Zrób to sam.

  13 grudnia 1981 roku zaprzestano nadawania Teleranka w związku z wprowadzeniem stanu wojennego. Dla dzieci z tamtego okresu brak Teleranka stał się synonimem stanu wojennego – telewizja wznowiła nadawanie programu dopiero po 3 miesiącach, w marcu 1982 roku.

  Od jesieni 2000 program stał się 30-minutowym magazynem. W grudniu 2009 roku program został zlikwidowany z powodu kłopotów finansowych TVP. Teleranek według danych z 7 lipca 2002 roku podanych przez AGB Polska obejrzało 955 658 widzów, a w momencie likwidacji w 2009 roku oglądalność na poziomie 670 tys. widzów – według AGB Nielsen Media Research.

  5-10-15 – istniejący w latach 1983–2007 magazyn dla dzieci i młodzieży nadawany w Telewizji Polskiej. Premiera programu odbyła się 18 grudnia 1983 roku w programie drugim Telewizji Polskiej.Joanna Natalia Jabłczyńska (ur. 9 grudnia 1985 w Warszawie) – polska piosenkarka, aktorka, także dubbingowa i dziennikarka w programach młodzieżowych.

  Po paroletniej przerwie (ponad 6 latach) program wrócił na antenę 6 marca 2016 w TVP1 i TVP ABC. Program na antenie TVP1 wiosną 2016 oglądało średnio 240 tys. widzów, w tym 14 tys. dzieci. Od 4 września 2016 „Teleranek” jest emitowany wyłącznie w TVP ABC.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • 5-10-15
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa Teleranka
 • Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Czterej pancerni i pies – serial telewizyjny w reżyserii Konrada Nałęckiego, według scenariusza Janusza Przymanowskiego na podstawie książki tegoż autora pod tym samym tytułem. Fabuła przedstawia losy załogi czołgu Rudy i psa Szarika podczas II wojny światowej.
  Warto wiedzieć że... beta

  TVP1 (Program Pierwszy Telewizji Polskiej, potocznie Jedynka, do 23 marca 1992 oficjalny skrót TP1) – polska publiczna stacja telewizyjna i zarazem najstarsza polska stacja telewizyjna, utworzona 25 października 1952, która regularną emisję programu rozpoczęła 23 stycznia 1953 (rok po utworzeniu w Warszawie eksperymentalnego studia telewizyjnego).
  Program telewizyjny – telewizyjna produkcja audiowizualna, podstawowa jednostka ramówek stacji telewizyjnych, która charakteryzuje się określonym gatunkiem telewizyjnym.
  Telewizja Polska S.A. (oficjalny skrót TVP S.A.) – spółka akcyjna Skarbu Państwa, jedyny publiczny nadawca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawca kanałów telewizyjnych: TVP1, TVP 1 HD, TVP2, TVP 2 HD, TVP Polonia, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TVP Parlament, TVP Seriale oraz TVP Rozrywka i TVP Regionalna. Nadaje w systemie cyfrowym, przy użyciu cyfrowego multipleksu DVB-T (MUX-3), który pokrywa zasięgiem cały kraj, po wyłączeniu telewizji analogowej 23 lipca 2013 roku. Jako jedyna telewizja z 3 największych nadawców w Polsce nie posiada własnej satelitarnej platformy cyfrowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.