• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Telegraph Road

  Przeczytaj także...
  Dire Straits – brytyjska grupa rockowa założona w 1977 roku przez Marka Knopflera (gitara i śpiew), Davida Knopflera (gitara), Johna Illsleya (gitara basowa) i Picka Withersa (perkusja). Liderem Dire Straits jest Mark Knopfler, który skomponował prawie wszystkie utwory tej grupy.Mark Freuder Knopfler OBE (ur. 12 sierpnia 1949 w Glasgow) – brytyjski gitarzysta, kompozytor i wokalista, przed rozpoczęciem kariery muzycznej pracował także jako dziennikarz i wykładowca. Jest najbardziej znany jako lider zespołu Dire Straits, ale grał także z innymi zespołami (przede wszystkim z Notting Hillbillies) i artystami (między innymi z Chetem Atkinsem, Erikiem Claptonem, Tiną Turner, Bobem Dylanem, Philem Lynottem, B.B Kingiem, Philem Collinsem, Stingiem). Jest także kompozytorem muzyki filmowej.
  Knut Hamsun (ur. 4 sierpnia 1859 w Vågå jako Knud Pedersen, zm. 19 lutego 1952 w Nörmholmie koło Grimstad) – norweski pisarz, prekursor modernistycznych tendencji w powieści psychologicznej oraz egzystencjalnej, które w pełni ukształtowały się w drugiej połowie XX wieku. Przedstawiciel kierunku subiektywistycznego w prozie norweskiej. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1920 za książkę Błogosławieństwo ziemi. Jeden z członków komisji noblowskiej uzasadnił ten wybór, porównując twórczość Hamsuna do twórczości Hezjoda.

  Telegraph Road – utwór zespołu Dire Straits, napisany przez Marka Knopflera i pochodzący z albumu Love over Gold. Ten liczący prawie 15 minut utwór jest najdłuższym nagranym przez grupę (niektóre wersje koncertowe są jeszcze dłuższe). Pod względem muzycznym jest to jeden z najbardziej złożonych utworów tego zespołu. Można w nim wyróżnić cztery oddzielne części.

  Pierwsza część to opowieść o powstaniu nowego miasta, od pojedynczego domu na brzegu jeziora do potężnej metropolii. Wraz ze wzrostem miasta muzyka nabiera tempa i przybiera na sile, a słowa piosenki opowiadają o wszystkich najważniejszych wydarzeniach podkreślając, że wraz z miastem powiększa się i poszerza prowadząca do niego droga, która kiedyś była tylko małą ścieżką.

  Druga część to krótki instrumentalny przerywnik, po którym następuje zmiana narratora w trzeciej części utworu.

  Trzecia część opowiedziana jest już w pierwszej osobie. Mieszkający w mieście robotnik żali się na pustkę życia w wielkim mieście wypełnionym potężnymi fabrykami, postępującą alienację, bezrobocie i brak przyszłości.

  Ostatnia, czwarta część to niezwykle dynamiczne solo Knopflera.

  Utwór jest zainspirowany autostradą "US-24" w Michigan zwaną właśnie "Telegraph Road" i bezpośrednio książką Błogosławieństwo ziemi (Markens Grøde) Knuta Hamsuna. W wywiadzie udzielonym 10 maja 1993 stacji radiowej RockLine Knopfler powiedział, że czytał tę książkę jadąc autobusem właśnie po tej drodze i zaczął się zastanawiać nad tym, jak ta droga wyglądała początkowo i w jaki sposób urosła do tak potężnej arterii komunikacyjnej.

  Pierwsze słowa utworu:

  A long time ago came a man on a track
  Walking thirty miles with a sack on his back

  ("Dawno temu ścieżką przyszedł mężczyzna, przeszedłszy 30 mil z workiem na plecach") trawestują zdania otwierające książkę:

  The man comes, walking toward the north. He bears a sack, the first sack, carrying food and some few implements.

  W późniejszej twórczości Knopfler jeszcze kilkakrotnie sięgnął do podobnych rozwiązań, np. utwór Boom Like That zawiera nawet dosłowne cytaty z autobiografii Raya Kroca (założyciela firmy McDonald’s).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.