• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Telebasel

  Przeczytaj także...
  Schwyzertüütsch (także: Schwyzerdütsch i Schweizerdeutsch) to grupa gwar alemańskich języka niemieckiego na terenie Szwajcarii i Księstwa Liechtenstein. Dialekty te dominują w mowie, podczas gdy językiem literackim jest standardowy język niemiecki (jednakże na terenie kantonów: Sankt Gallen i Zurych wydawane są książki w miejscowych gwarach alemańskich).Bazylea (niem. Basel, fr. Bâle, wł. /retorom. Basilea, łac. Basilia) – miasto szwajcarskie u styku granic trzech państw: Szwajcarii, Niemiec i Francji, nad rzeką Ren, u ujścia rzek Birs i Wiese. Miasto Bazylea tworzy razem z gminami Riehen i Bettingen kanton Bazylea-Miasto. Miasto dzieli się na Małą Bazyleę (Kleinbasel) na prawym i Wielką Bazyleę (Grossbasel) ze Wzgórzem Katedralnym na lewym brzegu Renu. Do miasta wcielono dawną osadę rybacką Kleinhüningen.
  Język wysokoniemiecki (niem. hochdeutsche Sprache, neuhochdeutsche Sprache, Hochdeutsch, Neuhochdeutsch) – język etniczny lub makrojęzyk posiadający co najmniej trzy warianty standardowe, część kontinuum dialektalnego języków zachodniogermańskich. W węższym znaczeniu termin Hochdeutsch odnosi się do standardowego języka literackiego (język ten opisany jest w haśle język niemiecki). W szerszym znaczeniu jest to zespół dialektów, przeciwstawny dialektom dolnoniemieckim, które obecnie uznawane są za odrębny język. Zespół ten jest bardzo zróżnicowany regionalnie i niektóre dialekty – takie jak dialekt używany w niemieckojęzycznej części Szwajcarii (schweizerdeutsch lub schwyzertüütsch, po polsku zwany też językiem alemańskim) – są czasem klasyfikowane jako osobne języki.

  Telebasel - to lokalna stacja telewizyjna z miasta Bazylea w Szwajcarii. Główne studio mieści się w Bazylei, ale od 2004 istnieje także studio lokalne w Liestal. Stacja nie należy do żadnego dużego koncernu i jest inicjatywą lokalną. Jest trzecią najpopularniejszą lokalną stacją w Szwajcarii po TeleZüri i TeleBärn. Codziennie ogląda ją 120 tys. ludzi. Kanał dostępny jest w Internecie i lokalnej telewizji kablowej. Językiem mówionym stacji jest bazylejska gwara schwyzertüütsch, a językiem pisanym Hochdeutsch. Ramówka składa się z wiadomości lokalnych, pogody, debat i programów publicystycznych.

  Liestal - miasto w północno-wschodniej Szwajcarii. Jest położone 17 km na południe od Bazylei, a także stanowi stolicę kantonu Bazylea-Okręg. W 2000 roku populacja wyniosła 12853 osób. Mieści się tam lokalne studio Telebasel. Jego miasta partnerskie to:Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
 • Telebasel
 • TeleZüri – to lokalna stacja telewizyjna miasta Zurych w Szwajcarii. Założona została przez Rogera Schawinskiego, założyciela pierwszej stacji prywatnej stacji radiowej w tym mieście. Dzisiaj należy do Swiss media company Tamedia, wydawcy gazety Tages-Anzeiger. Nadaje codziennie 45-minutową ramówkę, która jest nieustannie powtarzana od 18 do 18 następnego dnia. Ramówka składa się z ZüriNews, ZüriInfo i TalkTäglich. W weekendy dodatkowo nadawane są Lifestyle, SwissDate i SonnTalk.TeleBärn - to regionalna stacja telewizyjna w Bernie w Szwajcarii. Nadaje dla kantonów Berno, Solothurn, Fryburgu i regionu Avanches. Jest dostępna w Internecie i lokalnej telewizji kablowej. Jest po TeleZüri drugim co do wielkości szwajcarskim kanałem telewizji regionalnej. Rozpoczął nadawanie 1 marca 1995. Program ogląda codziennie 240 tys. ludzi. Roczny dochód wynosi ok. 4,25 mln franków szwajcarskich. Należy do Espace Media Groupe, a dyrektorem kanału jest Marc Friedli. Nadaje w lokalnej gwarze schwyzertüütsch.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.