Tektura
Aldehyd mrówkowy (formaldehyd, nazwa syst.: metanal), HCHO – organiczny związek chemiczny, pierwszy w szeregu homologicznym aldehydów. Został odkryty przez rosyjskiego chemika Aleksandra Butlerowa w 1859.Ścier drzewny (miazga drzewna) - masa włóknista otrzymywana poprzez rozwłóknianie drewna, półprodukt do produkcji papieru. Otrzymywany jest z tzw. papierówki, drewna uzyskiwanego specjalnie na użytek przemysłu papierniczego. Włókno drzewne uzyskuje się poprzez proces rozwłókniania mechanicznego lub chemicznego. Do produkcji ścieru wykorzystuje się rozmaite gatunki drzew, w strefie klimatu umiarkowanego np. sosny, świerki i jodły; w klimacie cieplejszym - eukaliptusy. W Polsce wykorzystywane jest głównie drewno sosnowe i świerkowe.. Drewno świerkowe i jodłowe jest mniej korzystne jako surowiec dla masy włóknistej ze względu na zawartość specyficznych komórek żywicznych, wyższe koszty upraw i obróbki
Materiał - słowo wieloznaczne. W najbardziej ogólnym sensie jest to surowiec w postaci pierwotnej lub częściowo przetworzony, z którego wytwarza się różne produkty. W języku potocznym nazwą tą określa się tkaniny.
Tektura – najgrubszy materiał papierniczy (ma do 4 mm grubości). Powstaje przez sklejenie od dwóch do kilku warstw masy papierniczej. Do jej wyrobu używa się grubszych włókien ścieru drzewnego, szmat, makulatury. Niektórzy producenci dodają również wypełniacze i dodatki chemiczne powodujące wzrost odporności na obciążenia, kontakt z wodą lub mrożenie. Produkuje się również tektury powlekane m.in. folią spożywczą, przydatne do kontaktów z żywnością. Tektury nie używa się do pisania, ale jest materiałem nadającym się do druku offsetowego, jak i fleksograficznego. Rozróżnia się kilka gatunków tektury: białą, brązową (szarą), techniczną, powlekaną.
Największy udział w polskim rynku tektury posiada tektura stosowana do opakowań żywności, w gastronomii, cukierniach i pizzeriach. Taka tektura nie posiada atestu spożywczego. Zakłady produkcyjne stosujące tę tekturę muszą przejść proces atestacji produktów w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego, określanym w skrócie jako PZH (Państwowy Zakład Higieny).
Wyróżnia się tekturę litą oraz falistą. Tektura falista powstaje z połączenia od dwóch do siedmiu warstw linerów, przy czym warstwa środkowa (fluting) jest falowana. Powoduje to znaczne zwiększenie sztywności arkusza. Jest używana przeważnie do produkcji opakowań zbiorczych (kartonów). Wyróżnia się trzy najpopularniejsze typy fali w tekturach trzywarstwowych:
Tektury pięciowarstwowe powstają z połączenia powyższych typów fal (np. fala BC, EB, BCA, AAC itd.).
Istotnym parametrem określającym wytrzymałość kartonu jest gęstość tektury, która wyrażana jest w gramach/m². Duża gęstość tektury powoduje, że karton jest twardszy i odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne. Do pakowania produktów o niedużej wadze stosuje się tekturę trzywarstwową o niższej gramaturze: 360-380 g. Niższych gramatur używa się przede wszystkim do produkcji przekładek. Standardowej wytrzymałości pudełko wykonane jest z gramatur około 440 – 460 g. Lepszej jakości pudełka uzyskuje się z tektury o gramaturze około 500 g.
Tektura lita tapicerska – znana również jako tektura meblowa lub tektura lita makulaturowa. Jest to tektura lita całkowicie ekologiczna, ponieważ wytwarzana jest w 100% w procesie recyklingu makulatury. Nie zawiera metali ciężkich, formaldehydów (Certyfikat Zgodności), certyfikat Eco Genius 100% recycling.
EcoFlex – jest to tektura lita stworzona specjalnie na potrzeby przemysłu meblowego. Posiada unikalne właściwości, gdyż wygina się w każdą stronę (dwa promienie gięcia).
Przypisy[ | edytuj kod]
- Owiński J: Producent opakowań (pol.). Zakład produkcji opakowań. [dostęp 2015-03-16].
- Kilka niezbędnych informacji na temat technologii produkcji pudeł kartonowych. Podział i rodzaje tektur do produkcji kartonu. [dostęp 2013-04-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016–03–22)].
- Jakie pudełko kartonowe wybrać? | Sklep online - kartony24.eu, kartony24.eu [dostęp 2020-02-20] .
- Super User , Rodzaje Tektury, www.kedarpak.pl [dostęp 2016-04-27] .
- Z jakiej tektury zrobić pudełko - rodzaje tektury, Blog Kraften.pl, 30 czerwca 2016 [dostęp 2020-06-03] (pol.).