• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tektura

  Przeczytaj także...
  Aldehyd mrówkowy (formaldehyd, nazwa syst.: metanal), HCHO – organiczny związek chemiczny, pierwszy w szeregu homologicznym aldehydów. Został odkryty przez rosyjskiego chemika Aleksandra Butlerowa w 1859.Ścier drzewny (miazga drzewna) - masa włóknista otrzymywana poprzez rozwłóknianie drewna, półprodukt do produkcji papieru. Otrzymywany jest z tzw. papierówki, drewna uzyskiwanego specjalnie na użytek przemysłu papierniczego. Włókno drzewne uzyskuje się poprzez proces rozwłókniania mechanicznego lub chemicznego. Do produkcji ścieru wykorzystuje się rozmaite gatunki drzew, w strefie klimatu umiarkowanego np. sosny, świerki i jodły; w klimacie cieplejszym - eukaliptusy. W Polsce wykorzystywane jest głównie drewno sosnowe i świerkowe.. Drewno świerkowe i jodłowe jest mniej korzystne jako surowiec dla masy włóknistej ze względu na zawartość specyficznych komórek żywicznych, wyższe koszty upraw i obróbki
  Offset, druk offsetowy – przemysłowa odmiana druku płaskiego, w której obraz przenoszony jest z płaskiej formy drukowej na podłoże drukowe (np. papier) za pośrednictwem cylindra pośredniego pokrytego obciągiem. Offset jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych technik druku.
  Tektura falista

  Tektura – najgrubszy materiał papierniczy (ma do 4 mm grubości). Powstaje przez sklejenie od dwóch do kilku warstw masy papierniczej. Do jej wyrobu używa się grubszych włókien ścieru drzewnego, szmat, makulatury. Niektórzy producenci dodają również wypełniacze i dodatki chemiczne powodujące wzrost odporności na obciążenia, kontakt z wodą lub mrożenie. Produkuje się również tektury powlekane m.in. folią spożywczą, przydatne do kontaktów z żywnością. Tektury nie używa się do pisania, ale jest materiałem nadającym się do druku offsetowego, jak i fleksograficznego. Rozróżnia się kilka gatunków tektury: białą, brązową (szarą), techniczną, powlekaną.

  Makulatura – niepotrzebne lub zniszczone wyroby papiernicze, nadające się bezpośrednio do wtórnego wykorzystania w innych celach niż były przeznaczone pierwotnie lub nadające się jako jeden z surowców do produkcji nowego papieru.Metale ciężkie – nieprecyzyjne pojęcie określające różnie definiowany zbiór metali i półmetali charakteryzujących się dużą gęstością, często także właściwościami toksycznymi. W rozmaitych publikacjach spotkać można znacząco różniące się wartości graniczne gęstości, powyżej których dany pierwiastek uznawany jest za metal ciężki: 3,5, 4, 4,5, 5, 6 i 7 g/cm³. Istnieje również szereg definicji opartych na liczbie atomowej – np. metale i półmetale o liczbie atomowej większej od 11 (sód) lub 20 (wapń) lub liczbie masowej. Istnieją również definicje oparte na wybranych własnościach chemicznych, np. liczbie akceptorowej (kwasowość Lewisa) oraz definicje zbudowane na podstawie zakresu zastosowań, obejmujące np. przydatność do wyrobu amunicji strzeleckiej lub osłon zatrzymujących promieniowanie jonizujące.

  Największy udział w polskim rynku tektury posiada tektura stosowana do opakowań żywności, w gastronomii, cukierniach i pizzeriach. Taka tektura nie posiada atestu spożywczego. Zakłady produkcyjne stosujące tę tekturę muszą przejść proces atestacji produktów w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego, określanym w skrócie jako PZH (Państwowy Zakład Higieny).

  Masa papiernicza włókna pochodzenia organicznego w postaci koloidalnej zawiesiny o ściśle określonej smarności (stopniu zmielenia) i gęstości. Powstaje w procesie produkcji papieru na tak zwanym etapie kadzi maszynowej, w której są już połączone wszystkie masy włókniste (masa celulozy z masą ścieru drzewnego, i z masą z oczyszczonej i rozwłóknionej makulatury). Gotowa masa papiernicza z kadzi maszynowej poprzez wlew jest dostarczana na sito w celu spilśnienia w postać nieodwodnionego papieru.Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, NIZP-PZH (do 2007 r. Państwowy Zakład Higieny, PZH) – państwowy instytut naukowo-badawczy zajmujący się zagadnieniami higieny, epidemiologii, bakteriologii, immunologii, parazytologii. Prowadzi zarówno prace naukowe, jak i usługowo-badawcze.

  Wyróżnia się tekturę litą oraz falistą. Tektura falista powstaje z połączenia od dwóch do siedmiu warstw linerów, przy czym warstwa środkowa (fluting) jest falowana. Powoduje to znaczne zwiększenie sztywności arkusza. Jest używana przeważnie do produkcji opakowań zbiorczych (kartonów). Wyróżnia się trzy najpopularniejsze typy fali w tekturach trzywarstwowych:

  Fleksografia (fleksodruk) – (flekso /gr/ giętki) technika druku wypukłego elastycznymi formami drukowymi i ciekłymi farbami szybko schnącymi.
 • fala B - grubość tektury wynosi ∼1,5 mm,
 • fala C - grubość tektury wynosi ∼2,8 mm,
 • fala E (mikrofala) - grubość tektury wynosi ∼4 mm.
 • Tektury pięciowarstwowe powstają z połączenia powyższych typów fal (np. fala BC, EB, BCA, AAC itd.).

 • fala EB - grubość tektury wynosi ∼4,3 mm,
 • fala BC - grubość tektury wynosi ∼6,5 mm,
 • fala BCA
 • fala AAC
 • Istotnym parametrem określającym wytrzymałość kartonu jest gęstość tektury, która wyrażana jest w gramach/m². Duża gęstość tektury powoduje, że karton jest twardszy i odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne.

  Tektura lita tapicerska – znana również jako tektura meblowa lub tektura lita makulaturowa. Jest to tektura lita całkowicie ekologiczna, ponieważ wytwarzana jest w 100% w procesie recyklingu makulatury. Nie zawiera metali ciężkich, formaldehydów (Certyfikat Zgodności), certyfikat Eco Genius 100% recycling.

  EcoFlex – jest to tektura lita stworzona specjalnie na potrzeby przemysłu meblowego. Posiada unikalne właściwości, gdyż wygina się w każdą stronę (dwa promienie gięcia).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Owiński J: Producent opakowań (pol.). Zakład produkcji opakowań. [dostęp 2015-03-16].
  2. Kilka niezbędnych informacji na temat technologii produkcji pudeł kartonowych. Podział i rodzaje tektur do produkcji kartonu. [dostęp 2013-04-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016–03–22)].
  3. Jakie pudełko kartonowe wybrać? | Sklep online - kartony24.eu, kartony24.eu [dostęp 2020-02-20].
  4. Super User, Rodzaje Tektury, www.kedarpak.pl [dostęp 2016-04-27].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.