• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tehuantepec - przesmyk

  Przeczytaj także...
  Coatzacoalcos – miasto w południowo-wschodnim Meksyku, w stanie Veracruz, u ujścia rzeki Coatzacoalcos do Zatoki Meksykańskiej. Przemysł petrochemiczny; port wywozu ropy naftowej i jej produktów oraz siarki.Malaria, zimnica (łac. malaria, plasmodiosis, dawne nazwy: febra z łac. febris = gorączka i paludyzm) – ostra lub przewlekła, tropikalna choroba pasożytnicza, której różne postacie wywoływane są przez jeden lub więcej z pięciu gatunków jednokomórkowego pierwotniaka z rodzaju Plasmodium:
  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).
  Przesmyk Tehuantepec

  Istmo de Tehuantepecprzesmyk leżący w południowej części Meksyku pomiędzy zatoką Campeche (część Zatoki Meksykańskiej) na północy a zatoką Tehuantepec (część Oceanu Spokojnego) na południu.

  W najwęższym miejscu przesmyk ma 220 km długości od zatoki do zatoki (natomiast brzeg zatoki Campeche jest oddalony o 193 km od 'Laguna Superior – małej odnogi zatoki Tehuantepec).

  Klimat w tym miejscu jest gorący i wilgotny (malaryczny) z rocznymi opadami sięgającymi 3960 mm i 35 °C, z wyjątkiem otwartych przestrzeni nad Pacyfikiem, gdzie wiatr łagodzi te warunki. Teren jest płaskowyżem, w jego północnej części występuje gęsta dżungla i bagniste tereny, południowa część jest bardziej sucha. Okresami poprzez przesmyk w kierunku od Zatoki Meksykańskiej do Pacyfiku wieje silny i porywisty wiatr nazywany Tehuano.

  Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.Bahía de Campeche, także: Golfo de Campeche lub Sondo de Campeche – zatoka leżąca u południowych wybrzeży Meksyku. Graniczy z półwyspem Jukatan na wschodzie, z przesmykiem Tehuantepec na południu i ze stanem Veracruz na zachodzie. Jest częścią Zatoki Meksykańskiej i zajmuje obszar 15 540 km².

  W 1907 r. została otwarta kolej łącząca porty: Coatzacoalcos nad Atlantykiem i Salina Cruz nad Oceanem Spokojnym. Zarzucono natomiast plany przekopania kanału łączącego dwa oceany.

  Zobacz też[]

 • The Tehuantepec Ship-Railway
 • The Mexican Railways • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Przesmyk (międzymorze, istm) - wąski pas lądu łączący dwa większe obszary lądowe, oddzielający od siebie dwa morza lub oceany. Przesmyki stanowią najkorzystniejsze miejsca do budowy kanałów dla żeglugi morskiej, np. Kanał Panamski zbudowany został w Przesmyku Panamskim czy Kanał Koryncki w Przesmyku Korynckim.
  Golfo de Tehuantepec – zatoka, będąca dużą odnogą Oceanu Spokojnego koło południowo-wschodniego wybrzeża Meksyku, tworzy jeden z brzegów przesmyku Tehuantepec. Rozciąga się na przestrzeni ok. 500 km od Puerto Angel w stanie Oaxaca do Barra del Suchiate w stanie Chiapas. U wylotu ma szerokość ok. 160 km.
  Zatoka Meksykańska (ang. Gulf of Mexico, hiszp. Golfo de México) – zatoka w zachodniej części Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Ameryki Północnej. Leży między półwyspami Jukatan i Floryda, od otwartego oceanu i Morza Karaibskiego ogradza ją wyspa Kuba. Z akwenem Morza Karaibskiego połączone jest przez Cieśninę Jukatańską, a z otwartym oceanem – Cieśniną Florydzką. Kraje leżące nad zatoką to Kuba, Meksyk i Stany Zjednoczone.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.