• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tehrik-i-Taliban Pakistan

  Przeczytaj także...
  Wojna domowa w Syrii – antyrządowy ruch zbrojny trwający od 2011 o charakterze społeczno-politycznym w Syrii. Jego przyczyną były dziesięcioletnie rządy Baszara al-Asada, syna syryjskiego dyktatora Hafeza al-Asada, który był u władzy przez 30 lat. Inspiracją dla Syryjczyków do protestów, a następnie zbrojnego wystąpienia były udane rewolucje w Tunezji, Egipcie oraz wojna domowa w Libii.Chajber Pasztunchwa (ang. Khyber Pakhtunkhwa, Khyber Pakhtunkhwa Province, urdu صوبۂ خیبر پختونخوا, خیبر پختونخوا, trb. Suba-e Khajbar Pakhtunkhwa, Khajbar Pakhtunkhwa; do 20 kwietnia 2010: Północno-Zachodnia Prowincja Pograniczna, ang. North-West Frontier Province, urdu شمال مغربی سرحدی صوبہ) - jedna z prowincji pakistańskich położona w północnej części kraju z ośrodkiem administracyjnym w Peszawarze.
  Fazllulah (ur. 1974) – przywódca talibańskiego ugrupowania zbrojnego Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP) w dolinie Wadi-e Swat oraz dowódca generalny organizacji od 2013.

  Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP) – talibańska organizacja zbrojna działająca w Pakistanie, zbrojnie przeciwstawiając się rządowi w Islamabadzie.

   Osobny artykuł: Wojna w Pakistanie.

  Federacja oddziałów talibańskich założona w 2007 r. przez Baitullaha Mehsuda. Po śmierci Baitullaha nowym przywódcą 5 sierpnia 2009 został wybrany 21 sierpnia 2009 Hakimullah Mehsud (zabity 1 listopada 2013).

  Organizacja przyznała się do porwania w 2008 i zamordowania Piotra Stańczaka 7 lutego 2009 r. Baitullah Mehsud przyznał się do przygotowania przez ugrupowanie Tehrik-e-Taliban zamachu w Binghamton w kwietniu 2009, jednak specjaliści podawali jego wersję w wątpliwość).

  Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ISIS) - sunnicka organizacja terrorystyczna działająca w Iraku, a także w Syrii podczas tamtejszej wojny domowej.Operacja Rah-e-Nijat (en: Path to Deliverance; pl: "Droga do wyzwolenia") - operacja prowadzona przez siły pakistańskie przy wsparciu bezzałogowych samolotów USA w Południowym Waziristanie w 2009. Operacja ta była jednym z epizodów pakistańskiej wojny z talibami.

  Ugrupowanie aktywnie walczy od 2004 w Pakistanie przeprowadzając tam liczne ataki terrorystyczne, zamachy samobójcze, partyzanckie ataki na siły pakistańskie oraz rajdy na terytorium Afganistanu. Tehrik-i-Taliban szczególnie aktywny jest na pograniczu afgańsko-pakistańskim, gdzie siły pakistańskie przeprowadziły liczne operacje zbrojne, a amerykańskie lotnictwo prowadzi kampanię polegająca na bombardowaniu celów za pomocą dronów.

  Wojna w Pakistanie – konflikt zbrojny między armią pakistańską i amerykańską a islamskimi bojówkami Al-Kaidy i powiązanymi z nimi talibami, trwający od marca 2004 w ramach wojny z terroryzmem. Pakistańscy talibowie podjęli walkę, gdyż ich celem jest obalenie rządu w Islamabadzie, uwolnienie pakistańskich i zagranicznych bojowników, wprowadzenie szariatu, przejęcie broni nuklearnej i ustanowienie globalnego kalifatu.Terytoria Plemienne Administrowane Federalnie (ang. Federally Administered Tribal Areas, FATA; urdu Wafak ke Zar-e Intizam Kabaili Ilakadźat) - jednostka podziału administracyjnego Pakistanu formalnie bezpośrednio administrowana przez pakistańskie władze centralne, faktycznie jednak posiadają bardzo dużą autonomię. Terytoria mają powierzchnię 27 220 km². Formalną stolicą jest, znajdujący się poza obszarem Terytoriów Peszawar. Faktyczną stolicą jest jednak Miran Shah.

  Na przełomie 2009 i 2010 TTP nawiązało formalną współpracę z Al-Kaidą, wspierając ludźmi, bronią i sprzętem afgańskich pobratymców mułły Muhammada Umara. Mimo, iż armia ogłosiła wiele sukcesów podczas takich operacji antytalibskich jak Rah-e-Nijat w Południowym Waziristanie, Bia Daralam w Chajber, Khwakh Ba De Sham w Orakzai czy Koh-e-Sufaid w Kurram, to talibowie za rządów Hakimullaha kontrolowali faktycznie niemal całe obszary Terytoriów Plemiennych Administrowanych Federalnie (FATA) oraz sąsiedniej prowincji Chajber Pasztunchwa. Formalnie obowiązywała tam administracja podległa władzom z Islamabadu, jednak największe wpływy mieli partyzanci.

  Operacja w Orakzai (urdu: Khwakh Ba De Sham) – operacja prowadzona przez siły pakistańskie przeciwko talibom w Agencji Orakzai leżącej w Pakistanie.Baitullah Mehsud (ur. 1974, zm. 23 sierpnia 2009) – przywódca talibańskiego ugrupowania zbrojnego Tehrik-i-Taliban Pakistan w latach 2007-2009.

  Mehsud zmienił politykę ugrupowania wobec szyitów i chrześcijan. Baitullaha Mehsud, zakładał nieatakowanie pakistańskich chrześcijan i traktowanie ich raczej jako źródła potencjalnego znacznego dochodu dla przyszłego kalifatu, przez opodatkowanie. Hakimullah, kierując się ideologią Al-Kaidy, przeprowadzał liczne krwawe ataki i zamachy na innowierców, dążąc do ich wyeliminowania.

  Operacja w Kurram (ps: Koh-e-Sufaid; en: White Mountain; pl: Białe Góry) – operacja prowadzona przez siły pakistańskie w Agencji Kurram w 2011. Operacja ta była jednym z epizodów pakistańskiej wojny z talibami na Terytoriach Plemiennych Administrowanych Federalnie.Operacja w Chajber (urdu: Bia Daralam) – operacja prowadzona przez siły pakistańskie przeciwko talibom w Przełęczy Chajberskiej leżącej w Pakistanie. Operacja rozpoczęła się 1 września 2009 i była kontynuacją walk na pograniczu pakistańsko-afgańskim, po zabiciu dowódcy talibów Baitullaha Mehsuda w Waziristanie.

  Począwszy od lipca 2013 pakistańscy talibowie wysyłali do Syrii, gdzie toczyła się wojna domowa, setki bojowników, którzy walczyli w ramach islamistycznej międzynarodówki u boku Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie, będącym siatką Al-Kaidy. Tehrik i-Taliban wyruszył do Syrii, by wesprzeć "przyjaciół mudżahedinów.

  Piotr Stańczak (ur. 1966 w Potoku, zm. 7 lutego 2009 w Pakistanie) – polski geolog, porwany i zamordowany przez talibańskich terrorystów.Pakistan, Islamska Republika Pakistanu (ang. Islamic Republic of Pakistan; urdu trl. Islāmī Jamhūriyat Pākistān, trb. Islami Dźamhurijat Pakistan) – państwo w południowej części Azji, położone nad Morzem Arabskim, ze stolicą w Islamabadzie.

  Po śmierci Hakimullaha Mehsuda 1 listopada 2013, nowym liderem TTP został Fazlullah, dotychczasowy lider z Doliny Swat.

  Przypisy

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Bezzałogowy aparat latający (ang. Unmanned Aerial Vehicle (UAV)), bezzałogowy statek latający (ang. unmanned aerial system (UAS)), dron – statek powietrzny, który nie wymaga do lotu załogi obecnej na pokładzie oraz nie ma możliwości zabierania pasażerów, pilotowany zdalnie lub wykonujący lot autonomicznie. Bezzałogowe statki latające obecnie wykorzystywane są głównie przez siły zbrojne do obserwacji i rozpoznania przez co zwykle wyposażone są w osprzęt służący do obserwacji w postaci głowic optoelektronicznych.Mułła Mohammad Omar (paszto ملا محمد عم; ur. w 1959 w Nodeh koło Kandaharu) – afgański polityk i duchowny narodowości pasztuńskiej, weteran walk z Armią Czerwoną podczas wojny afgańskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Talibowie (paszto طالبان Taliban z arab. طالب, ṭālib – student, uczeń) - fundamentalistyczne ugrupowanie islamskie (sunnickie), powstałe we wrześniu 1994 r. w Kandaharze w Afganistanie.
  Dziennik Polska-Europa-Świat – polska gazeta codzienna o zasięgu ogólnokrajowym, wydawana w latach 2006–2009 początkowo przez firmę Axel Springer Polska, później przez grupę wydawniczą INFOR PL. Ukazywała się od 18 kwietnia 2006 do 12 września 2009.
  Hakimullah Mehsud (ur. ok 1979, zm. 1 listopada 2013) – przywódca talibańskiego ugrupowania zbrojnego Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP) w latach 2009-2013.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.092 sek.