• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Teenage Dream - singel  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Santa Barbara – miasto w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, nad Oceanem Spokojnym. Miasto ma 92,3 tys. mieszkańców, a jego obszar metropolitalny (hrabstwo Santa Barbara) 399,3 tys. mieszkańców. W tym mieście urodziła się piosenkarka Katy Perry.Today (The Today Show) – magazyn telewizji śniadaniowej amerykańskiej stacji NBC, nadawany na żywo. Zadebiutował na antenie 14 stycznia 1952, będąc pierwszym tego typu programem telewizyjnym zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na świecie. Stanowił wzór dla podobnych produkcji, które wkrótce zaczęły pojawiać się w innych stacjach telewizyjnych. Jest trzecim najdłużej emitowanym amerykańskim programem telewizyjnym. Początkowo ukazywał się jedynie od poniedziałku do piątku. W 1987 rozpoczęto niedzielne emisje (obecnie jedna godzina), a w 1992 – sobotnie (dwie godziny). W 2000 czas emisji w tygodniu roboczym uległ wydłużeniu do trzech godzin. Od 2007 program trwa cztery godziny.

  Teenage Dream – piosenka nagrana przez amerykańską piosenkarkę Katy Perry, pochodząca z jej albumu o tej samej nazwie, wydana jako drugi singiel 23 lipca 2010 roku w formie dystrybucji cyfrowej. Została napisana przez Katy Perry, Bonnie McKee, Benjamina Levina, Maksa Martina oraz Dr. Luke’a. W przeszłości Perry i McKee napisały wiele piosenek o młodzieńczej tematyce, ale zostały odrzucone przez producentów. Wyobrażały sobie „Teenage Dream” jako euforyczny utwór wyrażający uczucia bycia zakochaną jak nastolatka. Później spotkały się z Maksem Martinem w rodzinnym mieście Perry, w Santa Barbarze. Postanowili tam dokończyć pisanie utworu. Po tym jak wokalistka nagrała swój śpiew, McKee przedstawiła swój pomysł producentom. „Teenage Dream” został przyjęty. Perry opisuje piosenkę jako nastoletnią chwilę przypominającą w jej życiu.

  Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  „Teenage Dream” jest niezbyt szybką popową piosenką, posiadającą elementy dźwięcznego retro. Początek piosenki Perry śpiewa cienko, jej głos twardnieje gdy dochodzi do refrenu. Tematyką utworu jest mowa o byciu z kochankiem, dzięki któremu piosenkarka czuje się ponownie jak nastolatka. Krytycy oddali mieszane recenzje „Teenage Dream”. Podczas gdy jedni recenzenci chwalili utwór za jego dojrzały pogląd, inni krytykowali go za brak szybkiego rytmu w stylu „California Gurls” Piosenka stała się wielkim hitem na całym świecie. Teledysk do singla nagrano w różnych lokalizacjach w Santa Barbarze, premiera odbyła się 10 sierpnia 2010 roku. Perry wykonała piosenkę podczas Teen Choice Awards 2010. "Teenage Dream" jest trzecim utworem piosenkarki, a drugim z rzędu, który dotarł do pierwszego miejsca ma Hot 100 amerykańskiej liście magazynu Billboard. W Polsce piosenka dotarła do piątego miejsca w prestiżowej liście Polish Airplay Chart.

  Katheryn Elizabeth Hudson, znana pod pseudonimem Katy Perry (ur. 25 października 1984 roku w Santa Barbara w stanie Kalifornia) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale również twórczyni muzyki oraz aktorka. Ojciec Perry jest pastorem, dlatego dorastała słuchając gospel i śpiewając w kościelnym chórze. Po zdobyciu GED w wieku piętnastu lat rozpoczęła karierę muzyczną jako Katy Hudson. Pod koniec 2001 roku wydała swój debiutancki album studyjny Katy Hudson, jednak nie osiągnął on komercyjnego sukcesu. Następnie nagrała dwie kolejne płyty: z producenckim zespołem Matrix oraz solową, która nie została opublikowana. W 2007 roku podpisała kontrakt z wytwórnią Capitol Records. Wówczas przyjęła pseudonim Katy Perry.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Tło oraz pisanie[ | edytuj kod]

  Gdy Perry i McKee poznały się w 2004 roku, obie „naprawdę uwielbiały Lolitę” i obie z nich fascynował „młodzieńczy stan umysłu”. Wykorzystywały ten temat w swoich pierwszych piosenkach – Perry napisała One of the Boys, tekst o początkach rozumienia, że niektórzy chłopcy mogą być dla niej czymś więcej niż tylko przyjaciómi, a KcKee Confessions of a Teenage Girl, który dotyczył wykorzystywania własnej seksualności do osiągania swoich celów. Przekaz Teenage dream miał dotyczyć „wiecznej młodości”. Najpierw Perry napisała tekst o Piotrusiu Panie, ale później okazało się, że jest zbyt naiwny, dziewczyny chciały by w „Teenage Dream” było dużo wyrazistości i seksu. Inna wersja porównywana do Dress You Up Madonny, obejmowała fragmenty, które były w stanie rozśmieszać Perry i McKee godzinami. Tę wersję z kolei odrzucił Dr. Luke. McKee kontynuowała pracę nad piosenką przez następne dni.

  Dr. Luke, właściwie Łukasz Sebastian Gottwald (ur. 26 września 1973 w Westerly, Rhode Island) – amerykański muzyk, autor tekstów piosenek oraz producent muzyczny, z którym współpracowali dotąd tacy artyści jak Miley Cyrus, Britney Spears, Katy Perry, Shakira, Kesha, Avril Lavigne, Flo Rida, Sugababes, Kelly Clarkson, Missy Elliott, Pink, Lil’ Mama, Jibbs, Lady Sovereign, Kelis, Mos Def, Marion Raven, Backstreet Boys, Daughtry, The Veronicas, Carlos Santana, Vanessa Hudgens i One Direction. Dr. Luke grał na gitarze w Saturday Night Live Band przez dziesięć lat, opuścił zespół na końcu sezonu 2006-2007. Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Pomyślałam o moich własnych młodzieńczych latach, o mojej własnej pierwszej miłości. Pomyślałam o oglądaniu dramatu „Romeo i Julia” [...]. Pomyślałam o sobie i przyjaciółkach siedzących bezczynnie w piżamowych przyjęciach w latach dziewięćdziesiątych, o zawrotnym myślenie o chłopcach. [...] zastanawiałam się o czym Benny powiedział i słuchałam piosenki jeszcze raz, aż w końcu poczułam się w końcu jak nastolatka. To jest bardzo opisowe słowo; to pakuje dużo uczucia i metaforykę do trzech sylab. [...] nie wierzyłam, że przeoczyłyśmy taki ważny – nastoletni warunek.

  Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) – polskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Przewodniczącym zarządu jest Andrzej Puczyński.

  Na drugi tydzień, Perry zaprosiła McKee, Dr. Luke’a i Martina do jej rodzinnego miasta, Santa Barbary, by to właśnie tam dokończyć pisanie utworu. McKee spróbowała zwrócić się do Łukasza w sprawie swojego pomysłu. Producent martwił się o ilości czasu, który dziewczyny spędzały przy pracowaniu nad refrenem, więc zabronił im tego zmieniać. Perry opisała pracę nad „Teenage Dream” jako bardzo ważny moment dla niej samej. Zdaniem piosenkarki był to powrót do twórczości w miejscu, gdzie „zaczęła swoje twórcze soki”. Po tym jak nagrała śpiew, McKee przekonała Dr.Luke’a i Martina aby utwór znalazł się na albumie. Refren został przepisany, a linia „skóra, ciasne dżinsy” została wzięta z wczesnej wersji podobnej do Dress You Up. Perry oraz McKee były bardzo szczęśliwe, że piosenka nad którą tyle pracowały, została w końcu zaakceptowana przez producentów. Podczas wywiadu w czerwcu 2010 roku, piosenkarka potwierdziła, że „Teenage Dream” zostanie wydany jako drugi singel promocyjny z albumu o tej samej nazwie. Artystka zdradziła, że napisała utwór po to aby powrócić myślami do nastoletnich czasów rozważających jej małżeństwo z Russellem Brandem.

  Russell Edward Brand (ur. 4 czerwca 1975 roku w Grays, w hrabstwie Essex) – angielski komik, aktor i felietonista, prezenter radiowy i telewizyjny."One of the Boys" (z ang. Jeden z chłopców) – drugi album studyjny nagrany przez amerykańską piosenkarkę Katy Perry, wydany 17 czerwca 2008 nakładem wytwórni Capitol Music Group. Wydawnictwo osiągnęło światowy sukces sprzedając się w ilości 5 milionów egzemplarzy. Krążek został odznaczony przez RIAA statusem platyny za sprzedaż w Stanach Zjednoczonych w postaci miliona egzemplarzy. Dzięki albumowi Perry zdobyła dwie nominacje do Nagrody Grammy, obie w kategorii Best Female Pop Vocal Performance. Pierwszą nominację otrzymała w 2009 za utwór "I Kissed a Girl", a drugą w 2010 za utwór "Hot n Cold".


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Teen Choice Awards 2010 odbyło się 8 sierpnia 2010 roku. Transmisja z rozdania nagród odbyła się natomiast dzień później, 9 sierpnia 2010 roku, w telewizji Fox. W tym roku nagrody podzielono na kategorie. Galę prowadziła Katy Perry, która wykonała swój hit Teenage Dream. Oprócz niej wystąpili również Jason Derülo, Travis McCoy, Justin Bieber i wiele więcej.
  Teenage Dream – trzeci studyjny album amerykańskiej piosenkarki Katy Perry wydany 24 sierpnia 2010, w Stanach Zjednoczonych, a 30 sierpnia w pozostałych krajach. Pierwszy singel z płyty California Gurls z gościnnym udziałem Snoop Dogga, został wydany 7 maja.
  MTV (skrót od Music Television) to najpopularniejsza stacja muzyczna na świecie, należąca obecnie do MTV Networks, wchodzącej w skład Viacomu. Stację odbierać można za pośrednictwem telewizji satelitarnych i naziemnych oraz sieci kablowych.
  Martin Karl "Max Martin" Sandberg (ur. 26 lutego 1971) – producent i autor tekstów piosenek. Współpracował między innymi z Ace of Base, *NSYNC, Jessicą Folker, Christiną Aguilerą, Britney Spears, Pink, Backstreet Boys, Katy Perry, Kelly Clarkson, Leilą K, Army of Lovers, Apocalypticą, Ke$hą, Taio Cruzem, Usherem i z One Direction
  Dress You Up – piąty i ostatni singel z albumu Madonny Like a Virgin. Piosenka odniosła najmniejszy sukces z wszystkich singli z tego albumu, ale i tak sprzedała się bardzo dobrze. Do piosenki nakręcony został teledysk, w którym Madonna wykonuje piosenkę na swoim koncercie.
  Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.
  David Michael Letterman (ur. 12 kwietnia 1947 roku w Indianapolis) – amerykański prezenter telewizyjny, gospodarz talk show, komik, producent telewizyjny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 2.861 sek.