• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Teddy Billington

  Przeczytaj także...
  Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym zostały ustanowione przez Międzynarodową Unię Kolarską w roku 1893 i są rozgrywane corocznie w wielu konkurencjach.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Marcus Latimer Hurley (ur. 22 grudnia 1883 w New Rochelle, zm. 28 marca 1941 w Nowym Jorku) – amerykański kolarz torowy i koszykarz, pięciokrotny medalista olimpijski oraz mistrz świata.

  Edwin "Teddy" Billington (ur. 14 lipca 1882 w Southampton w Wielkiej Brytanii - zm. 8 sierpnia 1966 w Pine Brook, New Jersey) – amerykański kolarz torowy, czterokrotny medalista olimpijski.

  Southampton – miasto portowe, położone na południu Anglii w hrabstwie ceremonialnym Hampshire, w dystrykcie (unitary authority) Southampton. W 2001 roku miasto liczyła 234 224 mieszkańców.Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.

  Kariera[]

  Teddy Billington urodził się w Southampton w Wielkiej Brytanii, ale wyemigrował wraz z rodziną do USA jeszcze jako dziecko. Największe sukcesy osiągnął podczas igrzysk olimpijskich w Saint Louis w 1904 roku, gdzie zdobył cztery medale. W wyścigach na ¼, ⅓ i 1 milę zdobywał brązowe medale, przegrywając jedynie ze swymi rodakami: Marcusem Hurley'em i Burtonem Downingiem. Na tych samych igrzyskach zdobył również srebrny medal w wyścigu na ½ mili, ulegając tylko Hurley'owi. Ten ostatni medal Billington wywalczył na pożyczonym rowerze, ponieważ jego sprzęt nie dotarł na miejsce wyścigu. Na igrzyskach w Saint Louis wziął również udział trzech pozostałych konkurencjach kolarskich: nie ukończył rywalizacji na 5 i 25 mil, a w wyścigu na 2 mile zajął czwartą pozycję, przegrywając walkę o podium z Hurley'em. Teddy Billington nigdy nie zdobył medalu na torowych mistrzostwach świata.

  Burton Cecil Downing (ur. 5 lutego 1885 w San José w Kalifornii, zm. 1 stycznia 1929 w Red Bank w stanie New Jersey) – amerykański kolarz torowy, sześciokrotny medalista olimpijski z 1904.Igrzyska III Olimpiady zostały rozegrane w amerykańskim mieście Saint Louis. Zostały otwarte 1 lipca, i trwały aż do 23 listopada. Wzięło w nich udział 13 reprezentacji. Patronem igrzysk był Theodore Roosevelt.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.