Ted Levine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ted Levine, właśc. Frank Theodore Levine (ur. 29 maja 1957 w Bellaire) – amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, występował w roli Jame 'Buffalo Billa' Gumba w dreszczowcu Jonathana Demme’a Milczenie owiec (1991), a także jako Leland Stottlemeyer w serialu Detektyw Monk.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Śledztwo nad przepaścią (Switchback) – amerykański film sensacyjny osadzony w zimowej scenerii w dolinie Rio Grande w Kolorado, ukazujący rozgrywkę pomiędzy agentem FBI a fanatycznym mordercą, który porywał mu syna. Film rozpoczyna się od wątku morderstwa w miasteczku Amarillo w Teksasie.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Bellaire w stanie Ohio jako jedno z sześciorga dzieci lekarzy – Charlotte Virginii (Clark) i Miltona Dmitriego Levine’a. Jego ojciec był pochodzenia rosyjskiego i żydowskiego, a jego matka miała korzenie walijskie. Dorastał w Oak Park w Illinois. Zainteresował się aktorstwem jako dziecko po obejrzeniu filmu Flip i Flap.

Meryl Streep, właściwie Mary Louise Streep (ur. 22 czerwca 1949 w Summit) – amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Jest powszechnie uważana za jedną z najbardziej utalentowanych i szanowanych aktorek naszych czasów.Alan Bartlett Shepard, Jr. (ur. 18 listopada 1923 w Derry, zm. 21 lipca 1998 w Monterey) – pierwszy amerykański astronauta, kontradmirał United States Navy.

W latach 1975-79 uczęszczał do Marlboro College w Marlboro w Vermont. Studiował na University of Chicago w Chicago.

Kariera[ | edytuj kod]

Był scenarzystą sceny teatralnej w Chicago. Następnie dołączył do Remains Theater, gdzie grali także Gary Cole i William Petersen. W 1978 roku występował w komedii szekspirowskiej Wieczór Trzech Króli na Champlain Shakespeare Festival w Burlington. W latach 1983-84 grał w Goodman Theatre w Chicago w przedstawieniu Czas swojego życia (The Time of Your Life), w 1986 roku jako sierżant Merwin J. Toomey w spektaklu Biloxi Blues w Fox Theatre w Atlancie, a także w sztukach: Buried Child, El Salvador, Killers i Your Home on the West.

Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Brygada ratunkowa (Third Watch) – amerykański serial telewizyjny, opowiadający losy pracowników połączonych ekip policjantów, strażaków i ratowników medycznych w Nowym Jorku, pracujących na tzw. trzecią zmianę, między godziną 15 a 23 (stąd oryginalny tytuł serialu, oznaczający właśnie trzecią zmianę). Serial emitowany był w amerykańskiej telewizji NBC w latach 1999-2005. W Polsce emitowały go TVN (ostatni odcinek w listopadzie 2005 r.), TVN Siedem oraz AXN (koniec emisji w styczniu 2009 r.). Serial otrzymał wiele pochlebnych opinii za realizm i emocjonalny stosunek bohaterów do ich pracy. Razem nakręcono 6 sezonów.

Po swoim doświadczeniu na scenie, w latach 80. na poszukiwał ról w filmie i telewizji. Debiutował na szklanym ekranie jako policjant patrolujący w dreszczowcu ABC Through Naked Eyes (1983) z Davidem Soulem i Fionnulą Flanagan. Po występie w dramacie telewizyjnym NBC Dwóch ojców (Two Fathers' Justice, 1985) u boku Roberta Conrada i George’a Hamiltona, trafił na kinowy ekran w dramacie Héctora Babenco Chwasty (1987) z Jackiem Nicholsonem i Meryl Streep.

The Hollywood Reporter - amerykańskie czasopismo poświęcone życiu i karierze gwiazd Hollywood. Ukazuje się od 1930 roku.Paul William Walker IV (ur. 12 września 1973 roku w Glendale w Kalifornii, USA) – amerykański aktor i producent filmowy oraz telewizyjny, były model.

Po kreacji mordercy-psychopaty „Buffalo Billa” w filmie Milczenie owiec (1991), Levine zaczął być obsadzany w rolach złoczyńców. Próbował wyłamać się z tego stereotypu, przyjmując role bohaterów pozytywnych, m.in. detektywa Bosko w filmie Gorączka (Heat) czy astronauty Alana Sheparda w miniserialu dokumentalnym Z Ziemi na Księżyc (From the Earth to the Moon, 1998). W dreszczowcu Prześladowca (Joy Ride, 2001) z Paulem Walkerem podkładał głos morderczego kierowcy ciężarówki Rusty'ego Naila. Jego odrodzenie nastąpiło w roli detektywa Sama Nico w filmie Wonderland (2003).

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.

W popularnym serialu kryminalno-komediowym Detektyw Monk (2002-2009) wcielił się w rolę Lelanda Stottlemeyera, kapitana policji w San Francisco. W filmie Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda (2007) zagrał rolę szeryfa Jamesa Timberlake’a, a w American Gangster (2007) wystąpił w roli detektywa Lou Tobacka.

Bardzo dziki zachód − amerykański film fabularny, komedia z elementami westernu i steampunku (Dziwny Zachód) w reżyserii Barry’ego Sonnenfelda, wyprodukowany w 1999 roku. Film oparty jest na serialu telewizyjnym z lat sześćdziesiątych XX wieku.Rosjanie (ros. русские / russkije) – naród wschodniosłowiański, zamieszkujący głównie Rosję oraz inne kraje byłego Związku Radzieckiego, przede wszystkim: Ukrainę, Białoruś, Kazachstan, Uzbekistan, Łotwę, Kirgistan, Estonię, Litwę, Mołdawię i Naddniestrze oraz Turkmenistan. Znaczące diaspory znajdują się w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Niemczech.

Ożenił się z Kim Phillips, z którą ma dwójkę dzieci: córkę Melissę i syna Maca.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

{{Serial infobox}} Nieznane pola: "od lat". Luck (2011-2012) – amerykański serial obyczajowy stworzony przez Davida Milcha.
Kandydat (The Manchurian Candidate) – amerykański thriller z 2004 roku, oparty na powieści Richarda Condona – The Manchurian Candidate oraz na filmie Przeżyliśmy wojnę – thrillerze z 1962 roku w reżyserii Johna Frankenheimera.
Ewolucja (ang. Evolution) – amerykańska komedia fantastyczna w reżyserii Ivana Reitmana z roku 2001. W ramach jego kontynuacji powstał krótkotrwały serial animowany Alienators: Evolution Continues.
Liga Sprawiedliwych (ang. Justice League, 2001–2004) – serial animowany produkcji amerykańskiej, na podstawie serii komiksowych Justice League, nadawany przez kanał telewizyjny Cartoon Network w bloku Toonami.
Superman (ang: Superman: The Animated Series) – amerykański serial animowany wyprodukowany przez Warner Bros. emitowany w latach 1996-2000. W Polsce serial nadawany był przez Canal+ w ramach programu Rozkodowany Bugs Bunny. Jest to ekranizacja przygód znanego z komiksów DC superbohatera Supermana.
Burlington – największe miasto stanu Vermont, położone w hrabstwie Chittenden, na wschodnim brzegu Jeziora Champlain.
Robert Conrad, właśc. Konrad Robert Falk lub Konrad Robert Falkowski (ur. 1 marca 1935 w Chicago) – amerykański aktor, znany dzięki głównej roli w serialu The Wild Wild West.

Reklama