• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Technical death metal

  Przeczytaj także...
  Beneath the Massacre - kanadyjska grupa muzyczna wykonująca death metal. Powstała w 2004 roku w Montrealu w prowincji Quebec z inicjatywy wokalisty Elliota Desgagnésa, gitarzystów Christophera Bradleya i Jonathana Dubeaua, basisty Dennisa Bradleya, perkusisty Justina Roussellea oraz keyboardzisty Christiana Pépina.Origin – amerykańska grupa muzyczna wykonująca techniczny brutal death metal. Powstała w 1997 roku w Topeka w stanie Kansas w USA.
  Death metal - gatunek muzyki heavymetalowej, będący pochodną thrash metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku. Nazwa "death metal" w dosłownym znaczeniu oznacza "metal śmierci". Za twórcę terminu death metal powszechnie uznawany jest Jeff Becerra, autor utworu o tym samym tytule z albumu Seven Churches grupy Possessed z 1985 roku.

  Technical death metal – podgatunek death metalu, cechujący się technicznym, bardzo szybkim graniem, z głównym nastawieniem na gitarę. Techniczny death metal prezentują np. polskie zespoły Decapitated i Sceptic.

  Suffocation - amerykańska grupa muzyczna wykonująca technical death metal, zaliczana do prekursorów gatunku. Powstała 1990 roku na Long Island w Nowym Jorku. Zespół do 1998 roku nagrał pozytywnie oceniane przez krytyków muzycznych trzy albumy studyjne po czym został rozwiązany. W 2002 roku grupa wznowiła działalność. Wydany w 2009 roku szósty album Suffoaction Blood Oath zadebiutował na 135. miejscu listy Billboard 200. Zespół dał szereg koncertów na całym świecie i uczestniczył w licznych festiwalach: Summer Breeze, Metalfest, Deathfest, Metal Up Your Ass, Mountains Of Death i Brutal Assault.Demilich – fińska grupa muzyczna grająca technical death metal, założona w 1990 roku w Kuopio. Główny okres działalności tego zespołu to lata 1990–1995. Pomimo tego, że Demilich wydał tylko jeden album, zyskał popularność, głównie ze względu na charakterystyczny growl Anttiego Bomana (we wkładce do Nespithe zamieszczono nawet informację, że przy nagrywaniu śpiewu nie użyto żadnych efektów).

  Zespoły[]

  Oto lista niektórych spośród zespołów grających ten gatunek: Atheist, * Anata, Arsis, Beneath the Massacre, Cynic, Cryptopsy, Decapitated, Demilich, Epicedium, Dying Fetus, Gorguts, Iniquity, In-Quest, Martyr, Meshuggah, Mors Principium Est, Necrophagist, Neuraxis, Nile, Origin, Psycroptic, Quo Vadis, Spawn of Possession, Suffocation.

  Dying Fetus – amerykańska grupa muzyczna wykonująca death metal z wpływami takich gatunków jak grindcore czy hardcore. Zespół powstał w 1991 roku w Annapolis w stanie Maryland. Grupie przewodzi wokalista i gitarzysta John Gallagher, który pozostaje jedynym członkiem oryginalnego składu. Do 2009 roku ukazało się sześć albumów studyjnych formacji pozytywnie ocenianych zarówno przez krytyków muzycznych jak i publiczność. W początkowym okresie działalności twórczość Dying Fetus była skoncentrowana na odniesieniach do okultyzmu. Z kolei w latach późniejszych w tekstach zespół odnosił się do polityki i deprawacji społecznej.Decapitated – polska grupa muzyczna wykonująca technical death metal. Powstała w 1996 roku w Krośnie z inicjatywy nastoletnich braci: gitarzysty Wacława "Vogga" Kiełtyki i perkusisty Witolda "Vitka" Kiełtyki oraz wokalisty Wojciecha "Saurona" Wąsowicza.

  Przypisy

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Cynic – amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza death metalu i metalu progresywnego z wpływami jazzu i fusion. Zespół powstał w listopadzie 1987 roku z inicjatywy Paula Masvidala i Seana Reinerta. W 1993 roku ukazał się debiutancki album Cynic zatytułowany Focus. Jesienią 1994 roku zespół został rozwiązany.In-Quest jest belgijskim zespołem grającym technical death metal. Są znani z futurystycznych tekstów piosenek, związanych głównie z technologią i apokalipsą.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sceptic – polska grupa muzyczna wykonująca technical death metal. Powstała w 1994 roku w Krakowie. Do 2005 roku ukazało się cztery albumy studyjne zespołu pozytywnie oceniane zarówno przez krytyków jak i publiczność. Formacja pomimo częstych zmian składu wypracowała rozpoznawalne brzmienie inspirowane dokonaniami amerykańskiego zespołu Death. Grupie przewodzi gitarzysta Jacek Hiro, który pozostaje jedynym członkiem oryginalnego składu.
  Spawn of Possession - szwedzka grupa muzyczna wykonująca techniczny brutalny death metal. Powstała w 1997 roku w mieście Kalmar w Szwecji.
  Quo Vadis – kanadyjska grupa muzyczna wykonująca melodic death metal. Powstała w 1993 roku w Montrealu z inicjatywy Barta Frydrychowicza, Yanica Berciera oraz Arie Itmana. Nazwa zespołu zaczerpnięta z powieści historycznej Henryka Sienkiewicza o tym samym tytule. Pierwszy album zatytułowany Forever... został wydany w 1996 roku przez wytwórnię VomiT Productions. Aktualnie zespół nagrywa dla wytwórni Skyscraper Music.
  Necrophagist – niemiecka grupa muzyczna wykonująca techniczny death metal/metal progresywny. Założycielem zespołu jest Muhammed Suiçmez, którego charakterystyczna neo-klasyczna technika grania na gitarze jest wizytówką zespołu.
  Duński zespół deathmetalowy założony w 1989 roku. Zespół wydał 3 pełne płyty. Jest znany wśród internautów dzięki satyrycznej animacji flashowej "Growl Karaoke" w której użyty został utwór The Bullets Breath z płyty Grime (2001).
  Epicedium (gr. epikedeion) - literacki utwór żałobny, którego twórcą jest Symonides. Ma określony schemat retoryczny:
  Gorguts – kanadyjska grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę deathmetalową. Powstała w 1989 roku w Québecu, w składzie: Luc Lemay (gitara, śpiew), Sylvain Marcoux (gitara), Eric Giguere (gitara basowa), oraz Stephane Provencher (perkusja).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.232 sek.