• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Teberda - rzeka

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Karaczajewsk (ros. Карача́евск; karacz.-bałk. Къарачай шахар; abaz. Къарча) – miasto w Republice Karaczajewo-Czerkieskiej, Rosja, w górskich rejonach Kaukazu Północnego, u zbiegu rzek Kubań i Teberdy. Centrum administracyjne rejonu karaczajewskiego, siedziba Państwowego Uniwersytetu Karaczajewo-Czerkieskiego.
  Karaczajo-Czerkiesja (ros. Карачаево-Черкесская Республика; abaz. Къарча-Черкес Республика, karacz.-bałk. Къарачай-Черкес Республика, nog. Карашай-Шеркеш Республикасы, kabard. Къэрэшей-Шэрджэс Республикэ) – autonomiczna republika wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej, część okręgu północnokaukaskiego, ze stolicą w Czerkiesku, utworzona 12 stycznia 1922 roku. Centrum administracyjnym rejonu karaczajewskiego i siedzibą Państwowego Uniwersytetu Karaczajewo-Czerkieskiego jest drugie miasto pod względem liczby mieszkańców Karaczajewsk.
  Dolina Teberdy w Karaczajewsku

  Teberda (ros. Теберда, karaczajewo-bałkarski: Теберди́) - rzeka w rosyjskiej republice Karaczajewo-Czerkieskiej, w północnej części Wielkiego Kaukazu, lewy dopływ Kubania.

  Długość 60 km, powierzchnia zlewni 1080 km².

  W górnym biegu Teberdy położona jest górska miejscowość wypoczynkowa Teberda oraz Rezerwat Teberdyński. Do Kubania uchodzi w Karaczajewsku ze średniorocznym natężeniem przepływu 27,2 m³/h.

  Rezerwat Teberdyński (ros. Теберди́нский запове́дник) – Państwowy Teberdyński Rezerwat Przyrody – rezerwat przyrody w rosyjskiej republice Karaczajewo-Czerkieskiej, w północnej części Wielkiego Kaukazu, położony w górnym biegu rzeki Teberdy.Kubań (ros. Кубань) – rzeka w Rosji, w zachodniej części Przedkaukazia, na terenach Republik: Adygejskiej i Karaczajsko-Czerkieskiej.

  Zobacz też[]

 • Rzeki Rosji
 • Linki zewnętrzne[]

 • Informacje o rzece w Wielkiej Encyklopedii Sowieckiej (ros.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Teberda (ros. Теберда) - miasto w Rosji, na północnych stokach Wielkiego Kaukazu, nad rzeką Teberdą (dopływem Kubania) w Karaczajo-Czerkiesji. Około 7,6 tys. mieszkańców (2005). Założone w 1868 r., uzyskało prawa miejskie w 1971 r.
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
  Zlewnia – całość obszaru, z którego wody spływają do jednego punktu danej rzeki (jeziora, bagna itp.) lub jej fragmentu. W szczególnym przypadku, kiedy punkt zamykający znajduje się w miejscu ujścia danej rzeki do recypienta, obszar zlewni ograniczony działem wodnym wyznaczonym w ten sposób nazywa się dorzeczem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.