Teatr muzyczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spektakl w teatrze muzycznym

Teatr muzyczny – nazwa powszechnie nadawana teatrom instytucjonalnym wystawiającym spektakle musicalowe, operetkowe, rewiowe, itp.

Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie, MTeatr – teatr muzyczny powołany od podstaw Uchwałą Nr 42 Sejmiku województwa mazowieckiego z 25 kwietnia 2005 r, obecnie pod nazwą Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie. Obecnie dyrektorem teatru jest Iwona Wujastyk. Termin balet (z franc. ballet, a to z wł. balletto zdrobnienie od ballo "taniec") ma kilka powiązanych z sobą znaczeń:

W Polsce teatry muzyczne to m.in. Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Teatr Muzyczny w Łodzi, Teatr Muzyczny w Toruniu, Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie, Teatr Muzyczny „Capitol” we Wrocławiu, Teatr Muzyczny „Roma” w Warszawie.

Teatr muzyczny jako gatunek twórczości[ | edytuj kod]

Teatr muzyczny to także ogólne określenie wyżej wspomnianych gatunków teatralnych. Jest to określenie nieprecyzyjne i niejasne, jako że odmianą teatru muzycznego (tzn. wykorzystującym muzykę jako jedno ze swych głównych tworzyw) można by nazwać zarówno śpiewogrę, operę, jak i balet czy kantatę sceniczną, gdy tymczasem pojęcie "teatr muzyczny" kojarzy się dziś głównie z musicalem (teatrem musicalowym) i operetką.

Musical – forma teatralna, łącząca muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec. Ładunek emocjonalny dzieła – humor, patos, miłość, gniew – podobnie jak sama opowieść, jest wyrażany poprzez słowa, muzykę, ruch i aspekty techniczne przedstawienia, tworząc jedną, spójną całość. Od początków XX wieku produkcje teatru muzycznego są nazywane po prostu "musicalami". Wcześniejszą podobną do musicalu formą widowiska była extravaganza.Teatr Muzyczny „Capitol” – teatr muzyczny powstały we Wrocławiu w 2004 roku jako kontynuacja działalności Teatru Muzycznego – Operetki Wrocławskiej w budynku przedwojennego kinoteatru Capitol zbudowanego w 1929 roku. Po II wojnie światowej mieściło się tutaj kino "Śląsk". Teatr jest jednostką kulturalną Samorządu Miasta Wrocławia.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. ang. "musical theatre" (pojęcie dziś łączone przede wszystkim z teatrem musicalowym) można tłumaczyć dosłownie jako "teatr muzyczny", stąd zapewne liczne pomyłki.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Teatr muzyczny. Encyklopedia teatru polskiego.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny – teatr z siedzibą w Toruniu, a działającym na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego. Jest najmłodszą wojewódzką instytucją kultury.
  Rewia (z fr. la revue) – widowisko teatralne czerpiące z różnych estetyk i gatunków, m.in. spektaklu, kabaretu, opery, operetki, baletu. Wykorzystuje elementy gry aktorskiej, tańca i śpiewu. Często charakteryzuje się przepychem dekoracji i kostiumów artystów w niej występujących.
  Opera (wł. "dzieło") – sceniczne dzieło muzyczne wokalno-instrumentalne, w którym muzyka współdziała z akcją dramatyczną (libretto). Istotą tego gatunku muzycznego jest synteza sztuk, czyli połączenie słowa, muzyki, plastyki, ruchu, gestu oraz gry aktorskiej. Podobnie jak i balet, wywodzi się z włoskich, renesansowych maskarad karnawałowych, które przerodziły się w widowiska dramatyczne. Opera składa się z aktów, które podzielone są na sceny.
  Singspiel (niem.: Singspiel, pol.: komedio-opera) – utwór sceniczny oparty na tekście mówionym ze wstawkami muzycznymi, głównie pieśniami zwrotkowymi, prostymi ariami i nieskomplikowanymi partiami zespołowymi. Gatunek rozwinął się w Niemczech pod wpływem angielskiej opery balladowej i francuskiego wodewilu.
  Teatr Muzyczny w Łodzi (dawniej Teatr Muzyczny Lutnia) – łódzki teatr muzyczny w repertuarze którego znajdują się klasyczne operetki i nowoczesne musicale.
  Teatr – rodzaj sztuki widowiskowej, w której aktor lub grupa aktorów na żywo daje przedstawienie dla zgromadzonej publiczności. Terminem teatr określa się też sam spektakl teatralny lub też budynek, w którym jest grany.
  Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni – teatr muzyczny w Gdyni. Największy teatr muzyczny w Polsce i drugi (po Teatrze Wielkim w Warszawie) teatr w Polsce pod względem liczby miejsc na widowni. Trzy sceny teatru mieszczą łącznie ponad 1580 widzów.

  Reklama