• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Wincenty Witos (ur. 21 stycznia 1874 w Wierzchosławicach koło Tarnowa, zm. 31 października 1945 w Krakowie) – polski polityk, działacz ruchu ludowego, trzykrotny premier Rzeczypospolitej Polskiej.Aleksandra Bednarz (ur. 17 listopada 1984) – polska aktorka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi (2007).
  Widownia teatru
  Rzeźby autorstwa Ernesta Hertera przedstawiające muzy stojące przed frontem teatru
  Melpomena, muza tragedii
  Terpsychora, muza tańca i pieśni

  Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniuteatr dramatyczny, wojewódzka instytucja kultury, jeden z najstarszych i najbardziej znanych i utytułowanych teatrów w Polsce.

  Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt - festiwal teatralny odbywający się od 1991 roku na przełomie maja i czerwca w Toruniu. Organizuje go Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu.Melpomene (także Melpomena, „Śpiewająca”, gr. Μελπομένη Melpoménē, łac. Melpomene, ‘Śpiewaczka’; od gr. mélpein ‘śpiewać’) – w mitologii greckiej muza tragedii.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Festiwale
 • 3 Aktorzy
 • 4 Przypisy
 • 5 Bibliografia
 • 6 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Augsburg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Szwabia, regionu Augsburg oraz powiatu Augsburg, chociaż do niego nie należy. Leży nad rzekami Lech i Wertach, na przedgórzu alpejskim na wysokości 494 m n.p.m.
  Czerniowce (ukr. Чернівці, rum. Cernăuţi, ros. Черновцы, jid. טשערנאָוויץ, orm. Չերնովեց, niem. Czernowitz/Tschernowitz) – miasto w południowo-zachodniej części Ukrainy w Bukowinie północnej nad Prutem.
  Terpsychora (także Terpsichore, „Kochająca taniec”, „Radująca się tańcem”, gr. Τερψιχόρη Terpsichórē, łac. Terpsychore) – w mitologii greckiej muza tańca (radości z tańca) i pieśni chóralnej.
  Premier (z fr. premier - pierwszy, od łac. primus - pierwszy) – w wielu krajach szef rządu. W Polsce oficjalnie nazywany prezesem Rady Ministrów (w okresie II Rzeczypospolitej w użyciu były również terminy: prezydent ministrów oraz prezes ministrów). W innych krajach nazywany: pierwszy minister (Wielka Brytania - Prime Minister), kanclerz (Niemcy, Austria - Kanzler), prezydent ministrów (Ministerpräsident) – landy niemieckie, minister stanu (Statsminister) - kraje skandynawskie.
  Jarosław Felczykowski (ur. w 1963 w Toruniu) – aktor teatralny i filmowy. Od początku swojej kariery (1986) związany z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu, gdzie oprócz grania na scenie bywa również asystentem reżysera. Przez widzów i kolegów z teatru zwany Felkiem. Autor wierszy dla dzieci publikowanych w "Gazecie Wyborczej" w latach 90. Autor i prowadzący audycji radiowej, emitowanej cyklicznie w toruńskim "Radio GRA" w latach 90. Konferansjer, autor wielu sztuk dla dzieci i piosenek. Od 1996 roku tworzy i prowadzi "Wieczory Sylwestrowe" w toruńskim Teatrze im. Wilama Horzycy. W latach 2002-2009 reżyserował i prowadził charytatywne "Koncerty Uniwersyteckie" UMK na rzecz domu pomocy dla dzieci w Grabiu. Wolontariusz i członek grupy teatralnej "EFATA" przy hospicjum "Światło" w Toruniu.
  Jadwiga Kuta (nazwisko panieńskie Sowa) – aktorka komediowa i dramatyczna, a także śpiewająca. Razem z mężem założyła prywatny Teatr Nasz w Michałowicach koło Szklarskiej Poręby w 1991 roku.
  Tadeusz Kuta - Aktor i autor. Razem z żoną założył prywatny Teatr Nasz w Michałowicach koło Szklarskiej Poręby w 1991 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.