• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

  Przeczytaj także...
  Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) – narodowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji oraz kształtowanie świadomości społecznej celem zachowania dziedzictwa kulturowego Polski dla przyszłych pokoleń. Instytut wydaje kwartalnik „Ochrona Zabytków”.Ulica Sienkiewicza to reprezentacyjna ulica Kielc, wytyczona w latach 20. XIX wieku, łącząca w sobie charakter zabytkowy ze współczesnym centrum handlowym. Ma długość ok. 1270 metrów i ciągnie się od dworca kolejowego przy placu Niepodległości do placu Moniuszki.
  Franciszek Ksawery Kowalski (ur. 2 lutego 1827 w Lublinie, zm. 2 czerwca 1903 w Kielcach) – architekt kielecki, projektant wielu budynków użyteczności publicznej.

  Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach – Zabytkowa kamienica, w którym mieści się teatr, znajduje się na ulicy Sienkiewicza. Istnieje od 1945 r. Odbywa się tu kilka premier rocznie. Poza swoim repertuarem teatr prezentuje także spektakle zapraszanych zespołów. Każdy sezon kończy się plebiscytem o "Dziką Różę", podczas którego publiczność nagradza najlepszych aktorów i najpopularniejsze przedstawienia.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Siedziba[]

  Jest jedną z najstarszych scen teatralnych w Polsce. Jej budowa rozpoczęła się w 1877 roku z polecenia Ludwika Stumpfa. Od jego imienia wziął swą pierwszą nazwę ówczesny Teatr Ludwika. Projektantem kamienicy był Franciszek Ksawery Kowalski, który oprócz teatru zaplanował w niej miejsce także na hotel i restaurację. Pierwsze przedstawienie w teatrze miało miejsce 6 stycznia 1879 roku. W międzyczasie swoją siedzibę miał tu Hotel Polski.

  W dniu 11 listopada 1918 r. w sali teatru i przed budynkiem miały miejsce zamieszki antyżydowskie, w których śmierć poniosły dwie osoby.

  W ciągu ponad 100 lat swego istnienia budynek zachował swój pierwotny wygląd.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona teatru • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.