• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Teatr Rampa

  Przeczytaj także...
  Marian Jonkajtys (ur. 20 maja 1931 w Augustowie, zm. 4 kwietnia 2004 w Warszawie) – polski aktor, reżyser teatralny, poeta, rzeźbiarz, pedagog. Założyciel i wieloletni dyrektor warszawskiego Teatru Rampa.Park im. Stefana Wiecheckiego „Wiecha” - park w warszawskiej dzielnicy Targówek położony pomiędzy ulicami Kołową, Remiszewską, Ossowskiego i Handlową. Zajmuje powierzchnię 5,9 hektara.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Teatr Rampateatr repertuarowy w Warszawie, podlegający Urzędowi Miasta St. Warszawy.

  Siedziba teatru mieści się przy ul. Kołowej 20 w Warszawie, na terenie parku im. Stefana Wiecheckiego „Wiecha”. Jest z jednym z prężnie rozwijających się teatrów miejskich z przeważającymi w repertuarze widowiskami muzycznymi i musicalami oraz bogatą ofertą spektaklową i edukacyjną dla dzieci i młodzieży.

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Teatr (architektura) – budynek, w którym odbywają się przedstawienia teatralne. W historii miejsce, w którym wystawianie sztuki było ukształtowane w różnorodny sposób. Najstarsze, pochodzące z czasów starożytnych są teatry greckie i rzymskie.

  Historia[ | edytuj kod]

  Działalność teatru zapoczątkował Marian Jonkajtys, przekształcając pomieszczenia domu kultury na potrzeby spektakli teatralnych. Działająca tu scena Stołecznej Estrady została przekształcona 1 maja 1975 w „Teatr na Targówku”. Jego następca, Jan Krzyżanowski, zmienił profil teatru. Obok spektakli muzycznych, pojawiły się również sztuki współczesne oraz szeroko pojęta klasyka. Kolejny dyrektor Andrzej Strzelecki (1987–1997) zmienił nazwę teatru na „Teatr Rampa” oraz powołał zupełnie nowy zespół aktorski, z którym stworzył Złe zachowanie (1988), pierwszy musical na polskiej scenie.

  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).Teatr – rodzaj sztuki widowiskowej, w której aktor lub grupa aktorów na żywo daje przedstawienie dla zgromadzonej publiczności. Terminem teatr określa się też sam spektakl teatralny lub też budynek, w którym jest grany.

  Od 1998 dyrektorem naczelnym Teatru Rampa jest Witold Olejarz, a dyrekcję artystyczną stanowili kolejno: Krzysztof Miklaszewski (1997–2002), Jan Prochyra (2003–2010). W sezonach 2011/12 oraz 2012/2013 artystyczny kierunek teatru wyznaczali kierownicy poszczególnych scen: Cezary Domagała (Scena Dziecięco-Młodzieżowa), Witold Mazurkiewicz (Scena Kameralna), Grzegorz Mrówczyński (Scena Mrowisko, do jej likwidacji w grudniu 2014) oraz Jakub Wocial – kierownik Sceny Muzycznej (od września 2013 do dziś). Od września 2015 dyrektorem artystycznym Teatru Rampa jest Cezary Domagała.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Historia. Teatr Rampa na Targówku. [dostęp 2020-03-03].
  2. Danuta Rynkun, Oktet dyrekcyjny. Teatr Rampa na Targówku. Tom VII, 2015.
  3. O NAS. www.teatr-rampa.pl. [dostęp 2020-03-03].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Teatru Rampa
 • Reklama

  Czas generowania strony: 1.068 sek.