• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Reforma administracyjna Polski (1975) – reforma zmieniająca podział administracyjny Polski, wraz z którą porzucono trójstopniowy podział administracyjny kraju (województwo – powiat – gmina) i zastąpiono go nowym, dwustopniowym podziałem (województwo – gmina), obowiązującym od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998.Mieczysław Limanowski (ur. 6 stycznia 1876 we Lwowie, zm. 25 stycznia 1948 w Toruniu) – polski geolog, prof. uniw. w Wilnie i Toruniu, reżyser, kierownik literacki teatru.
  Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski[ | edytuj kod]
  Plakat 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego

  Od 1993 roku Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu organizuje Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski – jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce. Festiwal ma charakter interdyscyplinarny. Łączy wiele dziedzin kultury i sztuki takich jak teatr, sztuki plastyczne, film, muzyka czy nauka. Ideą MFG jest stworzenie forum wymiany myśli i poszukiwanie nowych sposobów interpretacji dzieł Gombrowicza w ciągle zmieniającej się rzeczywistości. MFG ma obecnie formę konkursu. W jury zasiadają krytycy, teatrolodzy i reżyserowie. Uzasadnieniem wyboru Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego na gospodarza festiwalu są rodzinne związki Gombrowicza z Radomiem i regionem radomskim.

  Ulica Jacka Malczewskiego – ulica Radomia, niegdyś trakt tranzytowy, występujący w starych dokumentach pod nazwą warszawskiego przedmieścia. U zbiegu traktu z placem przedbramnym (obecnie plac Kazimierza Wielkiego) w XVII wieku wzniesiono kościół św. Trójcy i klasztor Benedyktynek.Karol Adwentowicz (ur. 19 października 1871 w Wielogórze, zm. 19 lipca 1958 w Warszawie) – polski aktor i reżyser teatralny, dyrektor teatrów, m.in. Teatru Kameralnego w Warszawie. Reprezentant szkoły Tadeusza Pawlikowskiego przełomu XIX w XX wieku. Znany z charakterystycznej wibracji głosu. W filmie wystąpił zaledwie dwa razy.

  Gombrowicz urodził się w 1904 roku w Małoszycach, w ówczesnej gubernii radomskiej. W podradomskiej Wsoli znajduje się natomiast majątek należący przed II wojną światową do brata Gombrowicza, gdzie autor spędzał dużo czasu i napisał m.in. Ferdydurke (w pałacu znajduje się muzeum poświęcone autorowi).

  Sceny[ | edytuj kod]

 • Duża Scena – widownia, sala widowiskowa: widownia amfiteatralna: 359 miejsc.
 • Scena Kameralna – widownia, sala eksperymentalna typu studio z widownią zmienną ustawianą na podestach z możliwością demontażu. Ilość miejsc siedzących - w zależności od sposobu grania: jednostronna widownia „A" - 102 miejsca, dwustronna widownia „A" i „B"- 102 + 86= 188 miejsc.
 • Lalkowa Scena Fraszka – widownia, ilość miejsc na widowni: 79.
 • Scena Kotłownia – scena zlokalizowana jest w podpiwniczeniu, widownia: ilość miejsc siedzących 76.
 • Kolegium Pijarów w Radomiu – klasycystyczno-barokowy budynek usytuowany przy Rynku. Obiekt jest częścią szlaku turystycznego Zabytki Radomia.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pałac Komisji Województwa Sandomierskiego w Radomiu – zabytkowy, klasycystyczny budynek usytuowany przy ulicy Żeromskiego 53.
  Radom – miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, położone nad rzeką Mleczną.
  Dom Esterki w Radomiu - wzniesiony w XVII wieku w stylu barokowym. Zniszczony podczas okupacji niemieckiej. W latach 1954-1956 na miejscu dawnej kamieniczki zbudowano nowy obiekt, stylistycznie dostosowany do sąsiedniego Domu Gąski ale niewiele mający wspólnego z rekonstrukcją.
  Majątek ziemski, dobra, rzadziej folwark – rolno lub rolno-przemysłowe przedsiębiorstwo o dużej powierzchni (z reguły powyżej 50 hektarów gruntów ornych) stanowiące całość. Głównie własność szlachecka, kościelna i królewska, od chwili uwolnienia obrotu ziemią także obiekt spekulacji.
  Teatr Wielki — Opera Narodowa w Warszawie – budynek zlokalizowany przy placu Teatralnym w Warszawie, będący siedzibą Opery Narodowej. W Salach Redutowych mieści się Muzeum Teatralne oraz dwie spośród trzech scen Teatru Narodowego.
  Gubernia radomska (ros. Радомская губерния) – jednostka administracyjna w Królestwie Polskim istniejąca w latach 1844-1917. Powstała w 1844, w wyniku połączenia guberni sandomierskiej oraz guberni kieleckiej.
  Witold Marian Gombrowicz (ur. 4 sierpnia 1904 w Małoszycach, zm. 25 lipca 1969 w Vence) – polski powieściopisarz, nowelista i dramaturg.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.