• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Teatr Nowy w Warszawie - 1947-2005

  Przeczytaj także...
  Operetka (wł. operetta) – sceniczny utwór muzyczny z dialogami mówionymi, zbliżony do opery, charakteryzujący się lekką, melodyjną muzyką i komediową akcją.Łazienki Królewskie w Warszawie – zespół pałacowo-parkowy w Warszawie z licznymi zabytkami klasycystycznymi, założony w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Całe założenie było zrealizowane przez architektów królewskich: Dominika Merliniego, Jana Chrystiana Kamsetzera i Jana Chrystiana Szucha.
  Adam Stanisław Hanuszkiewicz (ur. 16 czerwca 1924 we Lwowie, zm. 4 grudnia 2011 w Warszawie) – polski aktor i reżyser teatralny.
  Scena Kameralna Teatru Nowego

  Teatr Nowy – teatr dramatyczny w Warszawie istniejący od 1947. Obecnie działający na dwóch scenach: Scena Kameralna przy ul. Puławskiej 37 i Scena Teatr Praga – Fabryka Trzciny przy ul. Otwockiej 14.

  Historia[ | edytuj kod]

  Teatr Nowy rozpoczął działalność 24 października 1947 w kamienicy Luniaków przy ul. Puławskiej 39. Inicjatorem powstania teatru była Spółdzielnia Pracy Aktorów i Pracowników Teatralnych pod kierownictwem Juliana Tuwima. Pierwszym dyrektorem został Marian Meller, a kierownikiem artystycznym i literackim Julian Tuwim. Teatr rozpoczął swoją działalność od wystawienia Wesela Figara Pierre’a Beaumarchais’ego. W 1949–1950 wprowadzono repertuar muzyczny. Wtedy też zmieniono nazwę na Państwowy Teatr Nowy (Scena Komediowo-Muzyczna).

  Supermarket – w ścisłym znaczeniu: sklep o bardzo dużej powierzchni, sprzedający szeroki asortyment towarów codziennego użytku, takich jak żywność, ubrania, kosmetyki, środki czyszczące itp.Ulica Puławska - ulica w Warszawie i Piasecznie zaczynająca się (według numeracji) w dzielnicy Mokotów, a kończąca na granicy administracyjnej miasta Warszawa. W tym miejscu styka się z ulicą Puławską w Piasecznie, która zaczyna się w Piasecznie od rynku miejskiego i kończy na administracyjnej granicy gminy Piaseczno.

  W 1954 rozpoczęło się przekształcanie teatru w operetkę. 1 stycznia 1955 powołano Państwową Operetkę w Warszawie.

  W latach 1966–1974 w siedzibie Teatru Nowego działał Teatr Ludowy.

  Po objęciu stanowiska dyrektora przez Mariusza Dmochowskiego w 1974 przywrócono pierwotną nazwę. Repertuar Teatru Nowego zaczął nawiązywać do tradycji z czasów, gdy kierował nim Julian Tuwim.

  W latach 1975–1979 w Sali Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego działała Scena Propozycji Dramaturgii Współczesnej.

  Warszawskie Towarzystwo Muzyczne imienia Stanisława Moniuszki (WTM) – towarzystwo z siedzibą w Warszawie zajmujące się propagowaniem kultury muzycznej. Amfiteatr w Łazienkach Królewskich – amfiteatr znajdujący się w Parku Łazienkowskim w Warszawie w pobliżu pałacu na Wyspie.

  W latach 1982–1989 dyrektorem teatru był Bohdan Cybulski. Od roku 1984 do 1986 teatr korzystał również z sali w Piwnicy Wandy Warskiej na Rynku Starego Miasta w Warszawie. W roku 1986 utworzono Scenę Kameralną.

  Od roku 1990 do 2007 teatrem kierował Adam Hanuszkiewicz.

  Od 1992 przestawienia odbywały się również w Amfiteatrze w Łazienkach Królewskich.

  Marian Meller (ur. 23 kwietnia 1905 w Stawie k.Chełmna, zm. 18 sierpnia 1974 w Warszawie) – polski aktor, dyrektor teatrów. Fabryka Trzciny (pełna nazwa: Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny Sp. z o.o.) – prywatny, niezależny ośrodek sztuki założony przez Wojciecha Trzcińskiego. Otwarty po remoncie przedwojennych zabudowań fabrycznych we wrześniu 2003 przy ul. Otwockiej na warszawskiej Pradze Północ.

  W 2005 roku dokonano przekształcenia instytucji miejskiej łącząc ją z prywatnym teatrem Fabryka Trzciny pod nazwą Teatr Praga. Stworzono też Nowy Teatr, którego dyrektorem mianowano Krzysztofa Warlikowskiego.

  Jednocześnie zrezygnowano z wynajmu lokalu przy ulicy Puławskiej 39, gdzie powstał supermarket.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 877. ISBN 83-01-08836-2.
  2. Jakub Jastrzębski. Kamienica Puławska 39. „Skarpa Warszawska”. 2 (130), s. 20-21, luty 2020. 
  3. Adam Hanuszkiewicz. EncyklopediaTeatru.pl. [dostęp 2020-06-09].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Bartłomiej Kaczorowski red.: Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1994. ISBN 83-01-08836-2.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Teatr Nowy – Scena Kameralna
 • Teatr Praga – Fabryka Trzciny
 • Nowy Teatr w Warszawie - teatr w Warszawie przy ulicy Madalińskiego 10/16. Teatr nie ma jeszcze wybudowanej własnej sceny.Wanda Warska (ur. 28 kwietnia 1932 w Poznaniu) – śpiewaczka jazzowa, pieśniarka poezji, główna wykonawczyni pieśni i piosenek Andrzeja Kurylewicza, który był jej mężem.
  Warto wiedzieć że... beta

  Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais, wym. piɛʀ bomaʀʃɛ (ur. 24 stycznia 1732 w Paryżu, zm. 18 maja 1799 tamże) – francuski dramaturg i pisarz, ale także zegarmistrz, harfista, śpiewak, kompozytor, dyplomata, finansista, podobno także szpieg, wolnomularz.
  Mariusz Dmochowski (ur. 29 października 1930 w Piotrkowie Trybunalskim, zm. 7 sierpnia 1992 w Popowie-Parcelach) – polski aktor filmowy i teatralny, przewodniczący Zarządu Głównego Związku Pracowników Kultury i Sztuki, poseł na Sejm PRL VI i VII kadencji z ramienia Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Julian Tuwim (ur. 13 września 1894 w Łodzi, zm. 27 grudnia 1953 w Zakopanem) – polski poeta żydowskiego pochodzenia, pisarz, autor wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek; jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Współzałożyciel kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy poetyckiej „Skamander”. Bliski współpracownik tygodnika „Wiadomości Literackie”. Tłumacz poezji rosyjskiej, francuskiej, niemieckiej oraz łaciny. Brat polskiej literatki i tłumaczki Ireny Tuwim, kuzyn aktora kabaretowego i piosenkarza Kazimierza „Lopka” Krukowskiego. Jego bratem stryjecznym był aktor Włodzimierz Boruński. Podpisywał się ponad czterdziestoma pseudonimami m.in. Oldlen, Tuvim, Schyzio Frenik, Wim, J. Wim, Pikador, Roch Pekiński.
  Rynek Starego Miasta – prostokątny plac o wymiarach 90 na 73 metrów na warszawskim Starym Mieście. Z rynku wychodzi osiem ulic – z każdego rogu po dwie prostopadłe do siebie: Celna, Jezuicka, Kamienne Schodki, Krzywe Koło, Nowomiejska, Wąski Dunaj, Zapiecek i Świętojańska.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.785 sek.