• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Teatr Leśny

  Przeczytaj także...
  Gdański Archipelag Kultury (GAK) - samorządowa instytucja kultury założona w 1967, skupiająca obecnie w swojej strukturze 10 oddziałów umiejscowionych w różnych dzielnicach Gdańska oraz 3 zespoły twórcze. GAK prowadzi szeroką działalność artystyczną i edukacyjną organizując wiele koncertów, spektakli teatralnych, wystaw, warsztatów artystycznych i różnorodnych zajęć edukacyjnych.Wrzeszcz – część miasta Gdańska, znajdująca się na północ od Śródmieścia, nad strugą Strzyżą. Od 2010 roku jej terytorium jest podzielone pomiędzy dwie dzielnice: Wrzeszcz Dolny i Wrzeszcz Górny.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Gate to Forest Theater in Gdańsk.jpg

  Teatr Leśny – leśny amfiteatr położony w Gdańsku Wrzeszczu przy ulicy Jaśkowa Dolina, u podnóża Jaśkowej Góry.

  Scena została otwarta w 1911 roku w zacisznej dolinie Jaśkowego Lasu (wówczas Gaj Gutenberga). Sezon trwa od początku czerwca do końca sierpnia, dzięki dotacjom Urzędu Miasta Gdańska wstęp na koncerty i przedstawienia częściowo jest wolny. Odbywają się tu cykliczne imprezy plenerowe: "Wielka Majówka", "Dzieci dzieciom", "Lato ludzi", Świętojańskie blusowanie", "Teraz muzyka", "Łagodne spotkania muzyczne" i Międzynarodowy Festiwal Jazzowy "Gdańskie Noce Jazsowe".

  Dotacja – nieodpłatna i bezzwrotna pomoc finansowa udzielana najczęściej przez państwo podmiotom na realizację ich zadań.Michał Urbaniak (ur. 22 stycznia 1943 w Warszawie) – polski muzyk jazzowy i kompozytor, grający głównie na skrzypcach i saksofonie. Współtwórca tzw. polskiej szkoły jazzu. Były mąż wokalistki Urszuli Dudziak, ojciec piosenkarki Miki Urbaniak.

  Historia[]

  Scena leśna po otwarciu 25 czerwca 1911 dysponowała kompletną infrastrukturą teatralną z trójpoziomową sceną (z miejscem dla 1000 śpiewaków), kanałem orkiestrowym, garderobą i widownią na 2000 widzów. Teren został ogrodzony i zelektryfikowany, wybudowano kasy. Do Teatru Leśnego zostały przeniesione festyny śpiewacze, organizowane od 1874 w znajdującym się po przeciwległej stronie doliny Gaju Śpiewaków (obecnie Kaczy Dołek). Gospodarzem obiektu i organizatorem przedstawień było "Gdańskie Towarzystwo Teatralne". W 1911 roku, w ramach premiery sceny, wystawiono szekspirowski "Sen nocy letniej". Scena Teatru Leśnego działała z wielkim powodzeniem aż do II wojny światowej.

  Anna Maria Jopek (ur. 14 grudnia 1970 w Warszawie) – polska wokalistka, pianistka, kompozytorka, autorka tekstów piosenek, producentka nagrań. Jest zdobywczynią 9 płyt złotych i 7 platynowych.William Szekspir (ang. William Shakespeare; ur. prawdopodobnie 23 kwietnia 1564, data chrztu: 26 kwietnia 1564, w Stratford-upon-Avon, zm. 23 kwietnia/3 maja 1616, tamże) – angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru.

  Powojenne próby reaktywacji obiektu spełzały na niczym aż do 1998 roku. Po latach zaniedbań, dewastacji i zapomnienia dzięki inicjatywie okolicznych mieszkańców scena została reaktywowana pod koniec ubiegłego wieku. W 1999 roku z inicjatywy nowo powstałego "Klubu Winda" zorganizowano koncert i przedstawiono nową propozycję programową. "Klub Winda" stał się też w 2001 roku gospodarzem obiektu.

  Gdańskie Noce Jazsowe – trzydniowy doroczny festiwal ogólnopolski, promujący różne odmiany jazzu. Festiwal odbywa się w drugiej połowie sierpnia w scenerii Teatru Leśnego w gdańskim Wrzeszczu przy ulicy Jaśkowa Dolina. Koncerty rozpoczynają się po godzinie 19. Festiwal jest dotowany przez Urząd Miasta Gdańska - wstęp na imprezy jest wolny.Jaśkowa Dolina (kaszub. Jaszkòwô Dolëzna) – ulica w Gdańsku, w dzielnicy Wrzeszcz, łącząca osiedla Górnego Tarasu z główną arterią komunikacyjną Trójmiasta.

  Na scenie Teatru Leśnego wystąpili między innymi Wolna Grupa Bukowina, Michał Urbaniak, Grzegorz Turnau, Anna Maria Jopek, Urszula Dudziak, Olo Walicki i Leszek Możdżer.

  W 2014 roku teatr przeszedł częściowy remont (remont schodów terenowych, rampy, żwirowych scen, renowacja skarp).

  Linki zewnętrzne[]

 • Integracyjny Klub Artystyczny Winda
 • Historia teatru w Gedanopedii
 • Przypisy

  1. Teatr Leśny z Jaśkowego Lasu gotowy!. www.gdansk.pl, 21 listopada 2014.
  Grzegorz Turnau (ur. 31 lipca 1967 w Krakowie) – polski artysta, aranżer, pianista, kompozytor, wokalista i poeta, wykonawca poezji śpiewanej.Koncert (łac. concerto – spieram się, walczę, współzawodniczę) – występ artysty muzyka (bądź grupy muzyków) na żywo przed publicznością. Jeśli muzyk występuje solo, określa się to mianem recitalu, w przypadku występu grupy muzyków, może występować orkiestra, chór, bądź grupa muzyczna. Mogą to być także występy mieszane, np. solista z towarzyszeniem chóru czy orkiestry.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jaśkowa Góra – wzniesienie o wysokości 82,3 m n.p.m. położone w woj. pomorskim na obszarze miasta Gdańska, w obrębie dzielnicy Wrzeszcz Górny.
  Leszek Możdżer właściwie Lesław Możdżer (ur. 23 marca 1971 w Gdańsku) – polski kompozytor, pianista jazzowy i producent muzyczny, twórca muzyki filmowej. Dyrektor artystyczny Enter Music Festival w Poznaniu.
  Olo Walicki, właściwie Olgierd Walicki (ur. 21 grudnia 1974) – polski kontrabasista jazzowy, związany z nurtem yassu; jest również kompozytorem, aranżerem, producentem.
  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.