• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska

  Przeczytaj także...
  II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, dawniej Państwowe III Gimnazjum im. Króla Jana Sobieskiego – szkoła średnia działająca w Krakowie od 1883 roku.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Malarstwo – obok rzeźby i grafiki jedna z gałęzi sztuk plastycznych. Posługuje się środkami plastycznego wyrazu, np. barwną plamą i linią, umieszczonymi na płótnie lub innym podłożu (papier, deska, mur), a dzieła zwykle są dwuwymiarowe lub dwuwymiarowe z elementami przestrzennymi. Twórczość malarska podlega zasadom właściwym dla danego okresu. Poszukiwanie odmiennych form wyrazu przyczynia się jednak do kształtowania nowych oryginalnych kierunków i niezwykłej różnorodności dzieł malarskich.

  Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteskakrakowski teatr działający od 9 czerwca 1945 roku. Powstał z inicjatywy Zofii i Władysława Jaremów jako teatr dziecięcy, mieści się w budynku przy ulicy Skarbowej 2 w Krakowie. Instytucja ta działała również jako scena nowych form teatru maski i aktora dla dorosłej widowni.

  Tadeusz Różewicz (ur. 9 października 1921 w Radomsku) – polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, członek Wydziału VI Twórczości Artystycznej Polskiej Akademii Umiejętności; brat Janusza i Stanisława, ojciec Jana.Kopciuszek (fr. Cendrillon) – tytuł znanej baśni oraz przydomek jej głównej bohaterki, pochodzący od słowa kopeć, oznaczającego osad z sadzy.

  Teatr gościł pierwszych widzów na premierze „Cyrku Tarabumba” w reżyserii Władysława Jaremy. Pierwszą dyrektorką teatru była Zofia Jarema, której patronowali, Sławomir Mrożek oraz Konstanty Ildefons Gałczyński, tak więc w teatrze przeważała polityczna metafora i poezja. Nurt teatru dla widzów dorosłych naznaczyły tak wybitne inscenizacje jak Męczeństwo Piotra Ohey’a Sławomira Mrożka (1959), Kartoteka Tadeusza Różewicza (1961) czy też Ubu król Alfreda Jarry’ego. Obok tego nurtu realizowano również widowiska dla dzieci i młodzieży.

  Alfred Henry Marie Jarry (ur. 8 września 1873 w Laval, zm. 1 listopada 1907 w Paryżu) – francuski dramaturg, powieściopisarz i poeta.Władysław Jarema (ur. 24 grudnia 1896 roku we Lwowie zm. 28 marca 1976 roku w Krakowie) – polski aktor, reżyser teatru lalek. Syn prawnika i adwokata, brat Marii i Józefa, mąż Zofii.

  W roku 1975 kierownictwo teatru, obejmuje Freda Leniewicz. W okresie tym pojawia się na scenie klasyka literatury dziecięcej: Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Alicja w Krainie Czarów, Królowa Śniegu. Następnie dyrektorem zostaje Jan Polewka, który łączy swój autorski teatr z tradycjami poprzednich dokonań. W swoich plastycznych wizjach wykorzystuje Polewka m.in. kulturę Dalekiego Wschodu, maskę komedii dell’arte, czy też swoje fascynacje malarstwem hiszpańskim.

  Sławomir Mrożek (ur. 29 czerwca 1930 w Borzęcinie, zm. 15 sierpnia 2013 w Nicei) – polski dramatopisarz, prozaik oraz rysownik. Autor wielu satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych o tematyce filozoficznej, politycznej, obyczajowej i psychologicznej. Jako dramaturg zaliczany do nurtu teatru absurdu.Mit (stgr. μῦθος mythos – "myśl, zamysł, temat rozmowy, opowieść, baśń") – opowieść o otaczającym ludzkość świecie, opisująca historię bogów, zjawisk paranormalnych, demonów, legendarnych bohaterów oraz historię stworzenia świata i człowieka. Próbowała ona wyjaśnić odwieczne zagadnienia dotyczące bytu ludzkiego, mistyki, życia i śmierci, dobra i zła, jak również istnienie zjawisk przyrody (np. pory roku, piorun). Z religiologicznego punktu widzenia mit, obok świętych ksiąg jest teologicznym uzasadnieniem przedmiotu wiary religijnej.

  Od 1998 roku dyrektorem Teatru Groteska jest Adolf Weltschek. Program artystyczny Teatru Groteska wynika z faktu, iż Groteska to teatr Lalki, Maski i Aktora, a największą część jego publiczności stanowią dzieci i młodzież.

  Program artystyczny „Groteski” tworzą trzy nurty tematyczne: bajki, baśnie i mity. Bajki to lalkowe przedstawienia dla najmłodszych, baśnie adresowane do całych rodzin, a mity to przedstawienia dla młodzieży i dorosłych osnute wokół ksiąg mitów, przypowieści i przygód.

  Na deskach tego teatru co roku, w marcu, odbywa się także Festiwal Małych Form Teatralnych, organizowany od 1969 roku przez II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie.

  Daleki Wschód – nazwa stosowana dla określenia obszaru wschodniej Azji, ciągnącego się wzdłuż wybrzeży Pacyfiku. Najczęściej do tego regionu zalicza się Japonię, Koreę Południową, Koreę Północną, Republikę Chińską (Tajwan) oraz wschodnie tereny Chińskiej Republiki Ludowej. Niekiedy włącza się również Mongolię, kraje Azji Południowo-Wschodniej położone na Archipelagu Malajskim i Półwyspie Indochińskim, wschodnie obszary Rosji oraz rzadko Tybet.Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.

  Źródła[]

 • Encyklopedia Krakowa red. Antoni Henryk Stachowski, PWN 2000, ISBN 83-01-13325-2 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Teatr – rodzaj sztuki widowiskowej, w której aktor lub grupa aktorów na żywo daje przedstawienie dla zgromadzonej publiczności. Terminem teatr określa się też sam spektakl teatralny lub też budynek, w którym jest grany.
  Zofia Jarema z domu Leśniowska (ur. 15 maja 1919 w Warszawie, zm. 11 grudnia 2008 w Krakowie) – polska artystka teatru lalek, reżyser i scenograf.
  Baśń (często mylona z bajką, krótkim wierszowanym utworem) – jeden z fantastycznych gatunków epickich, zazwyczaj niewielkich rozmiarów, odwołujący się zwykle do folkloru.
  Konstanty Ildefons Gałczyński, pseud. Karakuliambro (ur. 23 stycznia 1905 w Warszawie, zm. 6 grudnia 1953 w Warszawie) – polski poeta.
  Festiwal Małych Form Teatralnych - festiwal teatralny, organizowany od 1969 roku przez II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Odbywa się co roku, w marcu, w teatrze Groteska (w przeszłości także w auli II LO). Oprócz sztuk teatralnych, występuje tam także poezja śpiewana i poezja recytowana.
  Bajka – krótki utwór literacki zawierający morał (pouczenie), może być wierszowany, czasem żartobliwy. Morał może znajdować się na początku lub na końcu utworu albo wynikać z jego treści. Istotną cechą bajki jest alegoryczność. Bohaterami bajek mogą być ludzie, a także zwierzęta, przedmioty i zjawiska, które uosabiają typy ludzkie, cechy charakteru lub przeciwstawne poglądy i stanowiska. Jest jedną z odmian epiki, choć bajka epigramatyczna ma dużo cech lirycznych.
  Kukiełka bądź kukła, to lalka teatralna sztywno osadzona na kiju zwanym gabitem, którym porusza aktor animator. Kukiełka wyróżnia się zamachowymi ruchami kończyn. Używana w różnego rodzaju szopkach; jej odmianą w przedstawieniach folkorystycznych jest kukła zmechanizowana.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.