• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Teatr Komedii w Budapeszcie

  Przeczytaj także...
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Teatr Komedii w roku 1904
  Teatr przy Szent István körút
  Architekci Helmer i Fellner
  Teatr w oświetleniu nocnym

  Teatr Komedii w Budapeszcie (Vígszínház) – teatr o repertuarze komediowym, zbudowany w stylu neobarokowym według projektu architektów Ferdinanda Fellnera i Hermanna Helmera. Budowę rozpoczęto w roku 1895, otwarcie odbyło się 1 maja 1896. Znajduje się przy Szent István körút 14.

  Teatr jest dziełem architektów, którzy zaprojektowali 47 budynków teatralnych w krajach Europy. Architektura budynku reprezentuje eklektyczny neobarok. Wnętrza są bogato zdobione złoceniami i dekoracją rzeźbiarską.

  W końcu II wojny światowej budynek został uszkodzony wskutek bombardowania. W roku 1949 teatr został upaństwowiony. W roku 1951 został przemianowany na „Teatr Węgierskiej Armii Ludowej” (Magyar Néphadsereg Színháza). Do dawnej nazwy powrócił w roku 1961. W roku 1994 budynek został gruntownie odnowiony.

  Zgodnie z ponadstuletnią tradycją, w programach teatru dominuje repertuar komediowy oraz musicale. Rocznie kasy teatru sprzedają ok. 350 tysięcy biletów.

  W roku 1967 teatr otrzymał scenę kameralną o nazwie „Teatr Pesztu” (Pesti Színház) o 530 miejscach w budynku przy Vaci útca.

  Bibliografia[]

 • Oficjalna strona Teatru Komedii
 • Historia teatru (Plik pdf do pobrania)
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.